Data dodania: 02 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Wiza na Kubę – niezbędne informacje przed podróżą za Ocean Atlantycki

“Kuba – wyspa jak wulkan gorąca” – śpiewał Janusz Gniatkowski w słynnej piosence kubańskiej. Ponad pół wieku po premierze utworu rajskie Karaiby dalej rozpalają wyobraźnię Polaków, którzy chętnie wybierają je na wakacje. Wśród ofert biur podróży nie brakuje last minute lub all inclusive na Kubie. Na transatlantycką podróż trzeba zabrać najpotrzebniejsze rzeczy, ale nie można obejść się bez jednej – wizy na Kubę.

kuba
Co trzeba wiedzieć o wizie na Kubę?
 1. Czy Polacy potrzebują wizy na Kubę?
 2. Jakie są rodzaje wiz na Kubę?
 3. Ile kosztuje wiza na Kubę?
 4. Jak uzyskać wizę na Kubę?
 5. Jakie dokumenty trzeba mieć, aby otrzymać wizę na Kubę?
 6. Gdzie złożyć wniosek o wizę na Kubę?
 7. Jak długo działa wiza na Kubę?
 8. Co przyciąga Polaków na Kubę?
 9. Jak można skontaktować się z konsulem RP na Kubie?

Czy na Kubę potrzebna jest wiza?

Osoby planujące podróż na tę wyspę w Ameryce Północnej mogą zastanawiać się: “czy trzeba mieć wizę na Kubę?”. Spieszymy z odpowiedzią na to pytanie. Otóż, Republika Kuby nakłada na obcokrajowców obowiązek wizowy. Wyjątek od tej reguły stanowią obywatele krajów, takich jak: Białoruś, Macedonia czy Serbia, którzy mogą podróżować bezwizowo.

Wiza na Kubę dla Polaków

Pozwolenie na wjazd i legalny pobyt na terenie kraju różni się od tych, spotykanych w pozostałych częściach świata. Nie ma postaci pieczątki wbijanej na stałe do paszportu. Kubańska wiza jest dokumentem dołączonym do paszportu w formie osobnej papierowej wkładki przypominającej tekturowy czek.

Paszport w chwili wjazdu na Kubę powinien być ważny jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Turysta przybywający na wyspę zobowiązany jest również posiadać bilet powrotny lub mieć zapewnioną możliwość kontynuacji podróży. Służby graniczne mogą uniemożliwić przekroczenie granicy bez podania powodu.

żarówka
Warto wiedzieć

Nawet jeśli masz wizę, możesz zostać poproszony o wypełnienie dodatkowego formularza. To tzw. Międzynarodowa Karta Wejścia na Pokład i Lądowania (Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque). W takim przypadku podstemplowany formularz zachowaj do chwili wyjazdu z Kuby, gdyż jest niezbędny do opuszczenia wyspy (uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów administracyjnych, przez co trwa długo). Kontrola na lotnisku często jest dość opieszała i należy się przygotować na długie kolejki i nawet do 2 godz. oczekiwania.

Wizy na Kubę – różne typy w zależności od celu podróży

Wiza turystyczna:

 • karta turysty (A-1) – zezwala na 1-krotny wjazd do kraju i pobyt na czas 90 dni (z możliwością przedłużenia do 180 dni);

Inne wizy wybierane najczęściej (max. na 90 dni):

 • wiza rodzinna (A-2);
 • wiza biznesowa (A-7 / D-7);
 • wiza studencka (D-2);
 • wiza dziennikarska (D-6).

Karta turysty

Jest to tzw. karta turystyczna (hiszp. tarjeta de turista), która ma swój niepowtarzalny numer identyfikacyjny turysty. Składa się z 2 złożonych części: jedna zatrzymywana jest przy wjeździe, drugą należy zachować i oddać na koniec pobytu. Wystawiana jest na określony czas i wyłącznie w celach turystycznych. Przeznaczona jest dla obcokrajowców przybywających na Kubę drogą powietrzną lub morską.

przykład
Uwaga!

Indywidualna karta turysty wymagana jest nawet w przypadku dziecka, które znajduje się w paszporcie rodzica!

Wiza rodzinna

Przyznawana jest członkom rodziny obywateli Kuby pod warunkiem udowodnienia pokrewieństwa lub spowinowacenia. Przysługuje np.:

 • dzieciom;
 • małżonkom;
 • rodzicom;
 • wnukom;
 • dziadkom.

Ubiegając się o wizę rodzinną, trzeba zadeklarować chęć odwiedzenia bliskich i zamieszkania u nich choć przez pewien czas (min. 3 dni).

przykład
Uwaga!

Jeśli zamierzasz zatrzymać się na Kubie u krewnych zamiast w obiekcie noclegowym, powinieneś mieć wizę rodzinną. O zmianę karty turysty na ten typ dokumentu możesz ubiegać się, będąc już na wyspie. Wystarczy, że w urzędzie imigracyjnym podasz adres bliskiej osoby mieszkającej na Kubie jako miejsce tymczasowego pobytu.

Wiza biznesowa

Obcokrajowcy planujący wizytę biznesową na Kubę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej lub oferowaniem usług powinni nabyć wizę rozpoznawczą (visado exploratorio). Ten rodzaj zezwolenia (A-7) przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy nie mieli dotąd relacji biznesowych z Kubą. Biznesmeni prowadzący już działania na tym polu mogą zgłosić się po wizę handlową (visado comercial). Posługują się nią przeważnie przedstawiciele handlowi i agenci biznesowi.

żarówka
Warto wiedzieć

Jeśli jesteś zainteresowany czasowym pobytem na Kubie w celach handlowych, nie musisz posiadać pozwolenia na pracę. Wystarczy odpowiednia wiza biznesowa. Bez niej możesz spotkać się z odmową podjęcia rozmów negocjacyjnych przez przedstawicieli kubańskich przedsiębiorstw.

Wiza studencka

Jeśli planujesz podjąć naukę na kubańskiej uczelni wyższej przyda Ci się ten rodzaj wizy. Pozwala zagranicznym studentom na prowadzenie działalności naukowej w ośrodkach badawczych lub szkoleniowych. Niektóre szkoły na Kubie oferują wsparcie w procesie ubiegania się o ten rodzaj wizy, jednak nie wszystkie kursy są uznawane przez władze imigracyjne. Nauka na uniwersytecie na Kubie powinna stanowić wystarczający powód do jej wydania.

Wiza dziennikarska

Ten rodzaj wizy przeznaczony jest dla przedstawicieli świata mediów zagranicznych, którzy chcą przybyć na Kubę. Obowiązuje m.in.:

 • dziennikarzy (prasowych, radiowych, telewizyjnych, internetowych);
 • korespondentów;
 • przedstawicieli podmiotów mediowych.

Pozostałe rodzaje wiz na Kubę:

 • wiza przeładunkowa (A-3);
 • wiza tranzytowa (A-4);
 • wiza dla członka załogi (A-5);
 • wiza okolicznościowa (A-6);
 • wiza dla technika / naukowcy (D-1);
 • wiza dla artysty (D-3);
 • wiza dla sportowca (D-4);
 • wiza o azyl polityczny (D-5);
 • wiza religijna (D-8);
 • wiza na leczenie medyczne (D-10);
 • wiza dla obcokrajowców ubiegających się o pobyt stały:
  • posiadających krewnych na Kubie (E-1);
  • nieposiadających krewnych na Kubie (E-2).

Jaka jest cena wizy na Kubę?

Karta turysty na Kubę to wydatek rzędu ok. 22 euro (120 zł). Do kosztów wizy oprócz opłaty urzędowej trzeba doliczyć dodatkowe wydatki. W zależności od sposobu otrzymania karty mogą to być np.:

 • koszt przesyłki: ok. 33,50 zł;
 • koszt rezerwacji (lotniczej lub hotelowej): ok. 65 zł.

Wiza standardowa razem z kosztami przesyłki kosztuje ok. 220 zł, natomiast wiza express – 320 zł.

Gdzie można uzyskać wizę na Kubę?

Aby ubiegać się o pozwolenie na wyjazd na Kubę, należy złożyć stosowny wniosek i komplet dokumentów. Wydawaniem wiz i kart turystycznych (indywidualnych lub grupowych) zajmuje się konsulat kubański w Warszawie. Polscy obywatele mogą również skorzystać z usług konsularnych w innym kraju.

przykład
Uwaga!

Jeżeli potrzebujesz wizy biznesowej, wystąp o nią przed wylotem z kraju w biurze handlowym Ambasady Kuby. Wymagane jest wsparcie państwowej firmy na Kubie lub innej wskazanej instytucji, a po wstępnej akceptacji osoba ubiegająca się powinna zgłosić się osobiście po odbiór w kubańskim konsulacie. Analogicznie jest w sytuacji, gdy ubiegasz się o pozwolenie na pobyt na Kubie w celu podjęcia studiów podyplomowych.

Ambasada Republiki Kuby w Polsce – Wydział Konsularny:

przykład
Uwaga!

Konsulat w Warszawie może nie wydać konkretnego typu wizy ze względów proceduralnych. W takiej sytuacji najlepiej uzyskać kartę turysty z możliwością późniejszej zmiany rodzaju wizy po dotarciu na miejsce.

Biura podróży oferują przeważnie pomoc w uzyskaniu wizy na Kubę. Na rynku są też pośrednicy, którzy za odpowiednią opłatą zajmują się formalnościami, dając użytkownikom sieci możliwość zamówienia wizy przez internet i odbiór kurierem bez wychodzenia z domu.

żarówka
Ciekawostka

Wizy na Kubę są wydawane nieraz podczas lotu samolotem. Na przykład na pokładzie linii AirCanada można się z tym spotkać, ale dopiero po przesiadce w Toronto. Nie jest to jednak regułą, dlatego lepiej przed wylotem zorganizować sobie wizę w inny dostępny sposób.

Gdzie przedłużyć pobyt na Kubie?

Gdy zajdzie taka konieczność, na wyspie można legalnie przebywać dłużej niż 90 dni. W tym celu należy przedłużyć kartę turysty na miejscu o dodatkowe 90 dni. Można tego dokonać w jednym z Biur ds. Imigracji i Cudzoziemców (Dirección de Inmigración y Extranjería – DIE). Służby graniczne mogą nie wydać zgody na wydłużenie wizy bez podania konkretnej przyczyny.

Jakie dokumenty pozwalają ubiegać się o wizę na Kubę?

Do wypełnionego wniosku wizowego, trzeba dołączyć wymagane załączniki. W przypadku standardowej wizy turystycznej – karty turysty przydadzą się m.in.:

 • zdjęcie paszportowe;
 • ważny paszport;
 • ubezpieczenie podróżne;
 • bilet lotniczy (z datami wylotu i powrotu);
 • potwierdzenie zakwaterowania (min. na 3 dni);
 • potwierdzenia wniesienia opłaty konsularnej (zgodnej z aktualnym cennikiem).

Dodatkowo do wniosku o wizę rodzinną dołączona musi być kopia aktu małżeństwa lub urodzenia. Przy ubieganiu się o wizę biznesową nie ma konieczności załączania dodatkowych dokumentów.

Gdzie złożyć wniosek o wizę na Kubę?

Wizę na Kubę można kupić w kilku miejscach i w różny sposób. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z metod nabycia tego dokumentu.

Wniosek wizowy przez internet

Wniosek można złożyć za pośrednictwem strony internetowej Ambasady Kuby w Polsce. W tym celu należy skorzystać z odpowiedniego wniosku online, opłacić go i po kilku dniach wiza na Kubę powinna być gotowa do odbioru.

Wniosek wizowy przez biuro podróży

Wielu touroperatorów organizujących wycieczki na Kubę oferuje pomoc w nabyciu dokumentu wizowego. Jest to wygodna opcja zwłaszcza dla podróżników, którzy korzystają ze zorganizowanego wyjazdu. Dzięki temu mogą ograniczyć zarówno formalności, jak i wydatki, gdyż cena za uzyskanie wizy może być znacznie niższa.

Wniosek wizowy przez biuro podróży

W Polsce i w innych krajach są pośrednicy zajmujący się uzyskaniem wiz dla swoich klientów. W większości przypadków polega to na wysłaniu maila z prośbą o zezwolenie na wjazd na Kubę. Podmioty te proszą o skany dokumentów, dlatego w trosce o bezpieczeństwo danych sprawdź wiarygodność danej firmy.

Ile ważna jest wiza na Kubę?

Karta Turysty traci ważność po upływie 180 dni od daty jej wydania. 1 listopada 2022 r. wiza turystyczna została wydłużona z pierwotnych 30 do 90 dni. Po upływie tego czasu jest możliwość przedłużenia pobytu o kolejne 90 dni. Łącznie zamiast wcześniejszych 90 dni (ok. 3 miesięcy) na Kubie można przebywać 180 dni (blisko pół roku).

Kuba – rajska wyspa, gdzie stanął czas

Kuba leży w archipelagu Wielkich Antyli na Morzu Karaibskim. To największe państwo na Karaibach o powierzchni ponad 110 860 km kwadratowych. Od lat 60. czas na tej kolorowej wyspie jakby zatrzymał się w miejscu. Embargo na produkty amerykańskie doprowadziło do tego, że na drogach można spotkać wiele starych odrestaurowanych aut i pojazdów radzieckich.

przykład
Uwaga!

Obywatele państw trzecich, którzy chcą lecieć na Kubę z terytorium Stanów Zjednoczonych, traktowani są jak obywatele USA. W ramach obowiązującego nadal embarga nie mogą odbywać podróży turystycznych.

Coraz więcej Polaków odwiedza Kubę. Wyspa ta znajduje się na 4. miejscu pod względem zainteresowania podróżników z Polski planujących urlop poza Europą. Kuba znana jest m.in. z kolorowej stolicy, białych plaż i cygar. Podpowiadamy, co warto zobaczyć na Kubie, aby pobyt na tej barwnej wyspie pozostał na długo w pamięci!

Największe atrakcje turystyczne na Kubie:

 • Hawana – stare miasto, ratusz miejski, senat, Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, kościół San Francisco, klasztor Santa Clara, zamek i fort Morro, zamek de la Real Fuerza, Museo de la Revolución (Muzeum Rewolucji Kubańskiej), promenada Malecón, plaże;
 • Trinidad – centralny plac Plaza Mayor, Convento San Francisco (klasztor świętego Franciszka), plac przed kościołem Nuestra Señora de la Candelaria, Museo Municipal (Muzeum Miejskie), Museo Romántico, Museo Nacional de la Lucha Contra Bandidos (Narodowe Muzeum Walki z Bandytami);
 • Valle de Viñales (dolina) – mogoty (samotne formacje skalne), jaskinia Cueva del Indio, Mural de la Prehistoria;
 • Cienfuegos – National Capitol of Cuba (siedziba rządu), teatr Tomás Terry, Łuk Triumfalny;
 • Santiago de Cuba – twierdza Castillo de San Pedro de la Roca, twierdza Castillo del Morro, budynki kolonialne, lipcowy karnawał;
 • Varadero (nadmorski kurort);
 • Baracoa (zatoka).
atrakcje kuby

Przedstawiciele polskich władz na Kubie

Polska ambasada na Kubie znajduje się w stolicy tego państwa. Poniżej podajemy dane kontaktowe, które mogą okazać się przydatne turystom z Polski podczas pobytu na wyspie.

Ambasada RP na Kubie – kontakt:

 • lokalizacja: Calle G No. 452 esquina 19, Vedado, 10 400 La Habana;
 • nr tel.: +53 7 833 2406 / +53 7 833 2440;

Polski konsul w Hawanie:

 • lokalizacja: Calle G No. 452 esquina 19, Vedado, 10 400 La Habana;
 • nr tel.: +53 7 833 2406 / +53 7 833 2440;
 • tel. dyżurny: +53 5280 5770;
 • adres e-mail: [email protected];

Konsul nie udziela telefonicznie informacji w sprawach wizowych lub paszportowych. Telefon dyżurny służy wyłącznie w nagłych sytuacji losowych lub pilnych sprawach, które wymagają natychmiastowego działania lub interwencji, jak np.: zgon, wypadek z udziałem Polaków, sytuacja kryzysowa (kradzież dokumentów, aresztowanie). Więcej informacji znajdziesz na stronie rządowej.

lista

Podsumowanie

 • Polacy udający się na Kubę potrzebują wizy.
 • Wiza turystyczna (karta turysty) pozwala na wjazd i pobyt na wyspie do 90 dni z ewentualnym przedłużeniem do 180 dni.
 • O kubańską wizę można ubiegać się przez internet, stacjonarnie lub przez pośredników.
 • Średni czas oczekiwania na wizę to 2 dni robocze.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Ile trwa wyrobienie wizy na Kubę?

Wystawienie wizy na Kubę zajmuje przeważnie 1–2 dni robocze. Czas oczekiwania w Ambasadzie Kuby w Polsce na wizę standardową to najczęściej 3–4 dni, natomiast wiza express wydawana jest od ręki.

Kiedy jechać na Kubę?

Najlepiej wybrać się do tego karaibskiego kraju w porze suchej. Na Kubie przypada ona od listopada do marca, a temperatura wynosi średnio 24–27 st. Celsjusza. Od maja do października, czyli także w trakcie wakacji, wypada pora deszczowa. Występują wtedy: większa wilgotność powietrza, silne opady i huragany.

Ile trwa lot na Kubę?

Bezpośrednia podróż lotnicza z Polski na Kubę jest możliwa polskimi liniami lotniczymi LOT. Samolot odlatuje z lotniska w Warszawie i ląduje w Varadero po 12 godz. Cena biletu to ok. 4 600 zł w obie strony.

Ile pieniędzy zabrać na Kubę?

Turyści korzystający ze zorganizowanego wypoczynku mogą zabrać tylko niewielką kwotę na drobne wydatki (np. przekąski, pamiątki). Turyści przyjeżdżający indywidualnie na Kubę muszą udokumentować posiadane środki pieniężne. Kwota powinna wynosić co najmniej 100 pesos kubańskich (ok. 18,70 zł – wg. kursu z dn. 23.02.2023) lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej na każdy dzień wyjazdu. W zastępstwie gotówki może być karta kredytowa VISA, o ile nie została wydana przez bank amerykański lub instytucję, której kapitał pochodzi z USA.