Data dodania: 16 lutego 2023 Autor: Monika Strzała

Wiza do Tanzanii

Przepiękne rezerwaty, w których można obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Największe jeziora Czarnego Kontynentu – Wiktorii czy Tanganika. Najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. I przepiękne piaszczyste plaże Zanzibaru, o których śpiewa Grzegorz Turnau. Nic dziwnego, że tak wiele osób zachwyca się pięknem tego kraju. A mowa oczywiście o Tanzanii. Furtką do tych wszystkich przyrodniczych wspaniałości jest wiza, którą Polacy muszą uzyskać, żeby móc zachwycać się pięknem tego afrykańskiego kraju. Co zrobić, aby ją uzyskać? W poniższym artykule znajdziesz najpotrzebniejsze informacje o wizach do Tanzanii.

tanzania
Co musisz wiedzieć o wizach do Tanzanii?
 1. Czy Polacy potrzebują wizy do Tanzanii?
 2. Jakie rodzaje wiz funkcjonują w Tanzanii?
 3. Gdzie można wyrobić wizę do Tanzanii?
 4. Jak złożyć wniosek o wizę do Tanzanii?
 5. Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia wizy do Tanzanii?
 6. Ile kosztuje wiza do Tanzanii?
 7. Jak długo ważna jest wiza do Tanzanii?
 8. Jak skontaktować się z najbliższym konsulatem?
 9. Co przyciąga turystów do Tanzanii?

Czy Polacy potrzebują wizy do Tanzanii?

Tanzania jest jednym z krajów, które wymagają od Polaków pozwolenia w postaci wizy na wjazd. Tylko posiadanie tego dokumentu uprawnia do przekroczenia granicy Tanzanii i pobytu na jej terytorium.

Posiadanie wizy nie jest jednak ostatecznym warunkiem wjazdu do Tanzanii. W punkcie wjazdu urzędnik może odmówić Ci wejścia na terytorium kraju, nawet jeśli uzyskałeś pozwolenie w postaci wizy. Stanie się tak chociażby, jeśli nie będziesz spełniał wymogów wjazdowych. Oprócz paszportu i wizy konieczne jest bowiem przedstawienie na granicy biletu powrotnego lub inne udokumentowanie dalszej podróży, a także posiadanie środków na opłacenie pobytu.

Wiza zwykła, biznesowa, studencka – jakie rodzaje wiz funkcjonują w Tanzanii?

Ten przepiękny kraj, jakim jest Tanzania, słynie przede wszystkim z bujnej, w pełni afrykańskiej przyrody, którą chce podziwiać wiele osób zamieszkujących inne części świata. Szczególną popularnością cieszy się Zanzibar – wyspa oddalona nieco na wschód od Tanzanii kontynentalnej, która uchodzi za idealne miejsce na rajski wypoczynek. Z pewnością w dużej mierze za sprawą tamtejszych piaszczystych plaż i przejrzystych wód, a także bujnej roślinności, bogatej fauny i cudownej pogody.

Trudno się zatem dziwić, że częstym celem podróży do Tanzanii (czy to kontynentalnej, czy na pobliski Zanzibar) jest wypoczynek i chęć poznania miejscowej kultury oraz przyrody, a więc szeroko pojęta turystyka.

W zależności od celu, w jakim podróżujesz do Tanzanii, powinieneś ubiegać się o wydanie właściwego rodzaju wizy. A dostępnych jest sześć typów pozwoleń:

 • wiza zwykła (jednorazowa) – uprawnia do jednokrotnego wjazdu do Tanzanii w celach turystycznych, związanych z odwiedzinami u rodziny, charytatywnych i humanitarnych, a także w celu leczenia, udziału w konferencji i innych, które nie wiążą się z zarobkiem, a są zatwierdzone przez organ wydający,
 • wiza wielokrotna (na wielokrotny wjazd) –mogą się o nią ubiegać m.in. małżonkowie osób mieszkających na stałe w tym kraju oraz przedstawiciele światowych organizacji pozarządowych,
 • wiza tranzytowa – umożliwia wjazd w celu dotarcia do innego kraju,
 • wiza biznesowa – wydawana w celu wykonywania krótkich i okazjonalnych obowiązków zawodowych, np. przeprowadzenie szkolenia lub audytu,
 • wiza studencka – wydawana osobom chcącym podjąć naukę na uczelni w Tanzanii,
 • wiza bezpłatna – dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych i służbowych oraz członków organizacji międzynarodowych lub innych osób wskazanych przez Generalnego Komisarza ds. Imigracji i Komisarza ds. Imigracji Zanzibaru.

Funkcjonuje także wiza polecająca (referencyjna), czyli specjalne pozwolenie otrzymane od Generalnego Komisarza ds. Imigracji lub Komisarza ds. Imigracji Zanzibaru jeszcze przed wydaniem wizy. Ale Polscy obywatele nie muszą ubiegać się ten dokument, planując wyjazd do Tanzanii.

przykład
Uwaga

Jako turysta jesteś odpowiedzialny za wybór odpowiedniego rodzaju wizy do Twoich celów związanych z wyjazdem. Pomyłka może skutkować odmową wjazdu na teren Tanzanii. W razie wątpliwości możesz zasięgnąć porady, kontaktując się z urzędnikami mailowo ([email protected]).

Gdzie wyrobić wizę?

O wizę do Tanzanii możesz ubiegać się przed podróżą lub na miejscu – po przylocie do tego kraju. Jakie są dostępne drogi uzyskania wizy?

 • Na głównych przejściach granicznych Tanzanii (lotnisko na Zanzibarze, lotnisko w Dar es Salaam, lotnisko Kilimandżaro).
 • Online za pomocą formularza na stronie https://eservices.immigration.go.tz/visa.

W niektórych przypadkach, chociaż raczej nie w przypadku wyjazdów turystycznych, możesz zostać poproszony o osobiste stawienie się w najbliższej ambasadzie Tanzanii lub urzędzie konsularnym na rozmowę w sprawie wyjazdu.

Wniosek o wizę do Tanzanii online – jak go złożyć w 6 krokach?

Aby uzyskać wizę do Zjednoczonej Republiki Tanzanii, wystarczy skorzystać z formularza na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych tego kraju: https://eservices.immigration.go.tz/visa. Jak wygląda procedura składania wniosku online?

  przykład
  Uwaga

  Niezwykle ważne jest podanie aktualnego adresu mailowego. Na ten adres otrzymasz informację, czy Twój wniosek został przyjęty, czy odrzucony.

  Złożenie wniosku o wizę powinno nastąpić na 10 dni przed wyjazdem do Tanzanii. Więcej czasu jest potrzebne na otrzymanie wizy polecającej (około 2 miesięcy).

  Status wniosku możesz śledzić na tej samej stronie, na której składałeś wniosek online. Posłuży Ci do tego otrzymany mailem numer identyfikacyjny.

  żarówka
  Warto wiedzieć

  Wiza obowiązuje zarówno w Tanzanii kontynentalnej, jak i na Zanzibarze.

  Jakie dokumenty są potrzebne do wyrobienia wizy do Tanzanii?

  To, jakie dokumenty będziesz musiał dostarczyć, zależy od tego, o jaki rodzaj wizy wnioskujesz. W każdym przypadku będziesz potrzebował kopii ważnego paszportu, a w większości także biletu powrotnego. Jakie inne dokumenty będą potrzebne do wyrobienia wizy?

  Rodzaj wizyPotrzebne dokumenty
  Zwykła (jednorazowa)kopia ważnego paszportu osoby, której ma dotyczyć wiza (strona zawierająca dane),
  powrotny bilet lotniczy,
  wniosek wizowy,
  opłata wizowa.
  Wielokrotnakopia ważnego paszportu osoby, której ma dotyczyć wiza (strona zawierająca dane),
  powrotny bilet lotniczy,
  aktualne zdjęcie paszportowe osoby, której ma dotyczyć wiza,
  list polecający od instytucji przyjmującej, który będzie zawierał informacje o celu podróży i ich częstotliwości*,
  Certificate of Incorporation/Compliance*,
  zaproszenie od członka rodziny, do którego jedziesz w odwiedziny*,
  akt małżeństwa lub akt urodzenia dziecka w zależności od tego, którego członka rodziny odwiedzasz*,
  aktualny dowód osobisty lub paszport albo pozwolenie na pobyt małżonka lub dziecka*,
  pismo od Komisarza Generalnego ds. Imigracji lub komisarza ds. Imigracji Zanzibaru*,
  wniosek wizowy,
  opłata wizowa.
  Biznesowakopia ważnego paszportu osoby, której ma dotyczyć wiza (strona zawierająca dane),
  powrotny bilet lotniczy,
  umowa o pracę lub inny dokument potwierdzający otrzymanie zlecenia,
  opłata wizowa.
  Tranzytowakopia ważnego paszportu osoby, której ma dotyczyć wiza (strona zawierająca dane),
  bilet lub wiza do kraju docelowego,
  opłata wizowa.
  Studenckakopia ważnego paszportu osoby, której ma dotyczyć wiza (strona zawierająca dane),
  list motywacyjny z uczelni, w której podejmujesz naukę w Tanzanii (powinien zawierać kierunek i okres nauki),
  opłata wizowa.
  przykład
  Uwaga

  Jeśli planujesz podróż do Tanzanii i chcesz ubiegać się o wizę, sprawdź, czy Twój paszport będzie ważny jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy od opuszczenia tego kraju i posiada przynajmniej jedną wolną stronę.

  Ile kosztuje wiza do Tanzanii?

  Wyjazd do Tanzanii, który dla wielu będzie oznaczał wyprawę życia, z pewnością będzie wymagał sporych nakładów finansowych. Na szczęście dodatkowy wydatek, jaki trzeba przewidzieć na wyrobienie wizy do tego kraju, jest dla turystów jednym z najniższych. Wiza turystyczna (jednorazowa) kosztuje 50 USD. W porównaniu z kosztem wizy biznesowej czy studenckiej na dłuższy pobyt to niewiele.

  Koszt wydania wizy zależy od jej rodzaju, a więc też od celu, w jakim podróżujesz, a w niektórych sytuacjach, jak chociażby w przypadku wizy studenckiej, również od czasu przebywania w Tanzanii.

  Rodzaj wizyKoszt wizy
  Zwykła (jednorazowa)50 USD
  Wielokrotna100 USD
  Biznesowa250 USD
  Tranzytowa30 USD
  Studencka*50 USD/250 USD/550 USD
  Bezpłatna (dyplomatyczna)0 USD

  Opłatę za wizę, o którą wnioskujesz online, możesz zapłacić na dwa sposoby:

  • przelewem Swift,
  • kartą Visa lub Mastercard.

  Jaka jest ważność wizy do Tanzanii?

  Wizy do Tanzanii są wydawane na z góry określony czas. Ich ważność znów zależy od rodzaju wizy. Najczęściej jest to 90 dni, jak w przypadku tej jednorazowej, biznesowej czy studenckiej. Ale może to być krótszy lub dłuższy okres, np. wizę tranzytową wydaje się na 7 dni, a wielokrotną – na 12 miesięcy (chociaż przebywanie w Tanzanii na jej podstawie przez tak długi czas nie jest możliwe – jednorazowo można spędzić tam 3 miesiące).

  Rodzaj wizyWażność wizy
  Zwykła (jednorazowa)90 dni
  Wielokrotna12 miesięcy
  Biznesowa90 dni
  Tranzytowa7 dni
  Studencka90 dni lub więcej

  Dane kontaktowe najbliższej ambasady

  Najbliższa ambasada Tanzanii znajduje się w Berlinie.

  Adres:

  Ambasada Zjednoczonej Republiki Tanzanii
  Eschenallee 11
  14050 Berlin (Charlottenburg, Westend)
  Niemcy

  Numer telefonu:

  +49 (0)30-3030800

  Adres mailowy w sprawach dotyczących wiz:

  [email protected]

  Godziny otwarcia (w sprawach związanych z wizami):

  Poniedziałek: 10:00 – 13:00
  Wtorek: 10:00 – 13:00
  Środa: 10:00 – 13:00
  Czwartek: 10:00 – 13:00
  Piątek: 10:00 – 13:00

  7 atrakcji turystycznych, które musisz zobaczyć w Tanzanii

  Jeśli chcesz zasmakować prawdziwej Afryki, to Tanzania zdecydowanie będzie najlepszym wyborem. Chociaż można i z pewnością warto zwiedzić tamtejsze miasta, jak Zanzibar (stolica autonomicznej wyspy Zanzibar), Dar es Salaam (dawna stolica Tanzanii) czy Dodoma (obecna stolica), to większość turystów przyjeżdża do tego kraju, aby podziwiać tamtejszą przyrodę i jest to całkowicie uzasadnione. Poniżej znajdziesz listę 7 miejsc, które koniecznie musisz zobaczyć podczas wizyty w Tanzanii.

  1. Park Narodowy Serengeti

  Jeśli myślisz o safari w Tanzanii, to koniecznie w Parku Narodowym Serengeti. To jedno z bardziej popularnych miejsc, w których można na własne oczy zobaczyć zwierzęta takie jak lwy, słonie, nosorożce, bawoły i wiele innych w ich naturalnym środowisku. Równina Serengeti to nie tylko cudowna fauna, ale także przepiękna flora i bajeczne, iście afrykańskie krajobrazy. Park narodowy został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

  2. Park Narodowy Lake Manyara

  Tutaj życie kręci się wokół jeziora Manyara. Na jego płyciznach zaobserwujesz tysiące różowych flamingów. Ale w parku żyją też inne gatunki ptaków, a także hipopotamy, pawiany i lwy. Widok tych ostatnich wylegujących się na gałęziach drzew stanowi wizytówkę tej części Tanzanii.

  3. Jezioro Tanganika i Park Narodowy Gombe

  Park Narodowy Gombe rozciąga się w zachodniej części kraju, nieopodal wschodniego brzegu jeziora Tanganika. Już samo jezioro stanowi nie lada atrakcję – jest jedynym z największych akwenów nie tylko Tanzanii, ale całej Afryki. W dodatku Tanganika jest drugim po Bajkale najgłębszym jeziorem na świecie. Jego maksymalna głębokość to aż 1435 m. W dodatku stanowi kryptodepresję, co oznacza, że jego dno znajduje się poniżej poziomu morza – 662 m p.p.m. Park z kolej słynie jako ostatni na Czarnym Lądzie rezerwat, w którym na wolności żyją dzikie szympanse.

  4. Jezioro Wiktorii

  Największe słodkowodne jezioro Tanzanii i Afryki. Ma miano również drugiego na świecie. O jego rozmiarach mogą świadczyć nie tylko liczby – 68 800 km² powierzchni. Jest tak duże, że możesz tam podziwiać zachód słońca nad taflą jeziora. Jego wody charakteryzuje dosyć uboga flora i fauna, ale z jego dobrodziejstw korzystają hipopotamy czy krokodyle.

  5. Krater Ngorongoro

  To niezwykłe miejsce swoją popularność zawdzięcza uformowanemu miliony lat temu kraterowi wulkanu, który ze średnicą wynoszącą 22 km słynie jako największy krater na świecie. Kaldera jest o tyle niezwykła, że po wybuchu rozwinęło się tam życie. Na powstałym tam obszarze żyją dziś przedstawiciele tzw. wielkiej piątki, czyli słonie, nosorożce, lwy, lamparty i bawoły, a także inne gatunki afrykańskich zwierząt.

  6. Zanzibar i Stone Town

  Wyspa Zanzibar uznawana jest za istny raj na ziemi. Piękne plaże i turkusowe wody, które cieszą się zainteresowaniem turystów, to tylko część atrakcji, jakie oferuje to miejsce. Na uwagę zasługuje sama stolica – Zanzibar, a w szczególności jej najstarsza część, czyli Stone Town, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Kręte uliczki, stragany z lokalnymi produktami, XIX-wieczna zabudowa wzniesiona ze skamieniałej rafy koralowej i Stary Fort to uroki tej części miasta.

  Jednak Zanzibar to także Muzeum Freddiego Mercurego (urodził się na wyspie w 1946 roku), jaskinie w Mangapwani czy Park Narodowy Jozani, która stanowi jedno z ostatnich miejsc, w których możesz zobaczyć pozostałości lasu deszczowego na Zanzibarze. Warto poświęcić nieco czasu na zwiedzenie centrum motyli i plantacji przypraw.

  7. Wyspa Changuu

  Na Zanzibarze organizowane są rejsy na pobliską Wyspę Więzienną (Prison Island), na której pod koniec XIX wieku wzniesiono budowlę, która miała służyć jako więzienie, jednak ostatecznie stanowiła miejsce izolacji dla chorych na żółtą gorączkę. Wizytówką wyspy jest nie tylko owa budowla, ale przede wszystkim obecność żółwi olbrzymich i to one przyciągają turystów.

  atrakcje tanzanii
  lista

  Podsumowanie

  • Polacy podróżujący do Tanzanii muszą mieć wizę.
  • W zależności od celu wyjazdu do Tanzanii, powinieneś ubiegać się o wizę jednorazową, wielokrotną, biznesową, tranzytową lub studencką. Istnieje także wiza bezpłatna (dyplomatyczna), a także polecająca, której jednak nie wymaga się od obywateli Polski.
  • Wizę do Tanzanii można wyrobić, wypełniając formularz online. Możliwe jest też otrzymanie jej na jednym z lotnisk po przylocie do tego kraju.
  • W niektórych przypadkach możesz zostać wezwany do najbliższego konsulatu Tanzanii w celu odbycia osobistej rozmowy przed wyjazdem. Zwykle nie jest to jednak praktykowane w przypadku wiz turystycznych.
  • We wniosku o wizę do Tanzanii należy podać swoje dane, niezbędne informacje z paszportu, jak chociażby termin jego ważności oraz koniecznie wpisać prawidłowy adres mailowy. Niezbędne będzie załączenie wymaganych dokumentów i wniesienie opłaty wizowej.
  • Do wniosku wizowego w większości przypadków należy dołączyć skan paszportu oraz bilet powrotny. Lista pozostałych dokumentów jest zależna od rodzaju wizy, a więc także od celu podróży.
  • Wysokość opłaty wizowej zależy od rodzaju wizy, a w przypadku wizy studenckiej także od długości pobytu.
  • Wiza jednorazowa i biznesowa do Tanzanii jest wydawana na 90 dni. Wiza studencka może zostać wydana na 90 dni lub dłużej. Wizę wielokrotną wydaje się na 12 miesięcy. Wiza tranzytowa jest ważna przez 7 dni.

  Q&A

  Najczęściej zadawane pytania

  Wybierz pytanie
  specjalista
  Ile trwa wyrobienie wizy do Tanzanii?

  Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych widnieje informacja, że wniosek wizowy online należy składać na 10 dni przed podróżą, a w przypadku wiz polecających – 2 miesiące przed podróżą.

  Czy w razie odrzucenia wniosku wizowego otrzymam zwrot pieniędzy?

  Niestety nie. Opłata za wizę nie jest zwracana, jeśli wniosek wizowy zostanie odrzucony przez władze Tanzanii lub anulowany przez Ciebie. Nie otrzymasz zwrotu również w przypadku podwójnej płatności czy przełożenia terminu wyjazdu.

  Jaką wizę powinienem wyrobić, jeśli wybieram się do Tanzanii w celach turystycznych?

  Turyści powinni wnioskować o wizę jednorazową, która obejmuje podróże w celach rekreacyjnych, wypoczynkowych, krajoznawczych.

  Czy Polacy potrzebują dodatkowego zezwolenia w postaci wizy polecającej, aby wjechać do Tanzanii?

  Nie, obywatele Polski nie muszą ubiegać się o wizę polecającą. Tej wymaga się m.in. od mieszkańców takich krajów, jak: Bangladesz, Czad, Jemen, Pakistan, Senegal, Somalia czy Uzbekistan.