Data dodania: 02 marca 2023 Autor: Rafał Gliński

Wiza do Tajlandii – zasady wjazdu do dawnego Syjamu

Tajlandia to jedna z bardziej egzotycznych propozycji na wakacje. Nie oznacza to jednak, że brakuje chętnych na wycieczkę do tego kraju w południowo-wschodniej Azji. Wręcz przeciwnie! Wyjazdy last minute i wczasy all inclusive w Tajlandii cieszą się dużym zainteresowaniem. Tropikalna pogoda i niskie ceny na miejscu skłaniają turystów z Polski do odwiedzenia tego państwa. Najważniejsze informacje o obowiązujących przepisach wizowych przy wjeździe do Tajlandii znajdziesz w tym tekście.

wiza do tajlandii
Co trzeba wiedzieć o wizie do Tajlandii?
 1. Czy Polacy potrzebują wizy do Tajlandii?
 2. Jakie są rodzaje wiz i ile kosztuje wiza do Tajlandii?
 3. Jakie są warunki otrzymania wizy turystycznej do Tajlandii?
 4. Ile kosztuje wiza do Tajlandii?
 5. Gdzie złożyć wniosek o wizę do Tajlandii?
 6. Ile czeka się na wizę do Tajlandii?
 7. Co przyciąga Polaków do Tajlandii?
 8. Jak można skontaktować się z konsulem RP w Tajlandii?

Wiza do Tajlandii dla Polaków – czy jest potrzebna?

Już na długo przed wylotem podróżnicy z Polski zastanawiają się, czy trzeba mieć wizę do Tajlandii. Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, gdyż… to zależy. Tę kwestię wyjaśniamy dokładnie poniżej.

Wiza turystyczna do Tajlandii

Wybierasz się w podróż do Tajlandii, aby zwiedzić i poznać bliżej ten kraj? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Nie musisz ubiegać się o wizę turystyczną, pod warunkiem że spędzisz tam do 30 dni (do końca marca 2023 r. może to być maksymalnie 45 dni). Wiza do Tajlandii wymagana jest w przypadku dłuższej wizyty w tym kraju lub wtedy, gdy podróż jest w innym celu niż turystyczny.

przykład
Uwaga!

Jeśli przekroczysz okres dozwolonego pobytu w Tajlandii narażasz się na karę grzywny w wysokości 500 THB za dzień zwłoki (o maksymalnej sumie 20 000 THB w przypadku 40 dni i więcej). Poza tym grozi Ci deportacja i zakaz wjazdu do Tajlandii od 5 do 10 lat w zależności od okresu nielegalnego pobytu. Procedura deportacyjna wiąże się z pobytem w areszcie, a koszty deportacji (m.in. zakup biletu powrotnego) będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni.

Polacy przylatujący na terytorium Królestwa Tajlandii muszą wypełnić obowiązek wizowy. Oznacza to, że obywatele RP ubiegają się w tajlandzkim urzędzie imigracyjnym o pozwolenie na legalny wjazd i pobyt na jasno określonych zasadach i ściśle ograniczony czas.

żarówka
Warto wiedzieć

Na lądowych przejściach granicznych do Tajlandii obowiązuje ruch bezwizowy. Można z niego skorzystać 2 razy w ciągu roku. Limit ten w praktyce często obejmuje również ruch lotniczy.

Pozostałe wymogi formalne

Oprócz wizy przy wjeździe do Tajlandii konieczne może być przedstawienie służbom imigracyjnym dodatkowych dokumentów i informacji wjazdowych uzasadniających naszą obecność w tym kraju. Mogą to być np.:

 • bilet powrotny;
 • dowód posiadania środków finansowych (min. 10 000 THB/os.);
 • dokumenty potwierdzające charakter wizyty (np. potwierdzenie rezerwacji noclegu, plan podróży, zaproszenie na uroczystość).
przykład
Uwaga!

Zakwaterowanie musi obejmować cały okres planowanego pobytu. Rezerwacje niepotwierdzone lub nieopłacone mogą być odrzucone.

Jeśli nie przedstawisz którejś z ww. danych, możesz spotkać się z odmową wpuszczenia na terytorium Tajlandii. Będziesz wtedy zmuszony wrócić do miejsca, skąd przybyłeś. Polski konsul nie ma wpływu na niezależną decyzję władz imigracyjnych w tym względzie.

Poszczególne typy wiz do Tajlandii i ich koszt

Wizy do Tajlandii dzielą się ze względu na cel podróży, wielokrotność wjazdu do kraju i czas pobytu. Według tych kryteriów rozróżniamy wizy przeznaczone dla grup, takich jak: turyści, biznesmeni i emeryci.

Rodzaje wiz do Tajlandii:

 • wiza turystyczna – wydawana w celach podróżnych i prywatnych na 1 wjazd; jest ważna przez 3 miesiące od wydania; uprawnia do pobytu na czas do 60 dni (ok. 2 miesiące) z możliwością przedłużenia maksymalnie do 90 dni;

cena: 180 zł (opłata konsularna);

 • wiza biznesowa – wydawana w celach handlowych, np. na spotkania biznesowe, konferencje branżowe, wydarzenia targowe; jest ważna przez 3 miesiące od wydania; pozwala do 60 dni pobytu w kraju;

cena: 360 zł (opłata konsularna);

 • wiza longstay (tzw. emerycka) – ważna rok od momentu wydania;

cena: 750 zł (opłata konsularna).

przykład
Uwaga!

Jeśli masz wizę turystyczną, nie możesz wykonywać czynności związanych z pracą. W przeciwnym razie naruszasz warunki wizowe, a w konsekwencji zezwolenie na pobyt zostanie cofnięte i będziesz mógł wjechać na terytorium Tajlandii przez pewien czas.

Warunki otrzymania wizy do Tajlandii

Ubiegając się o wizę wjazdową do Tajlandii z uprzedzeniem, trzeba przygotować załączniki wymagane przez organ wydający zezwolenie. Dowiedz się, co trzeba dołączyć do wniosku o wizę do Tajlandii.

Dokumenty potrzebne do wniosku o wizę do Tajlandii:

 • formularz wizowy – należy wydrukować i wypełnić formularz dostępny TUTAJ;
 • paszport – musi mieć min. 2 puste strony i okres ważności nie krótszym niż 6 miesięcy od daty planowanego wjazdu do Tajlandii;
 • zdjęcie paszportowe – musi być aktualne i mieć wym. 4 x 6 cm;
 • bilety lotnicze – muszą był opłacone i obejmować zarówno wjazd i wyjazd z Tajlandii w ciągu 90 dni;
 • dowód posiadania środków finansowych – Potwierdzenie to powinno mieć postać wyciągu bankowego z ostatnich 3 miesięcy w języku angielskim. Musi wykazać obecność w saldzie wskazanej kwoty przez ten czas i wnioskodawcę jako właściciela konta. Pieniądze muszą wystarczyć na pokrycie pobytu w Tajlandii; powinny być w wysokości:
  • 30 euro na osobę/dzień;
  • 60 euro na rodzinę/dzień.
 • dowód legalizacji pobytu w Polsce lub w Ukrainie – jeśli osoba ubiegająca się o wizę nie jest obywatelem jednego z tych państw.
przykład
Uwaga!

Urzędnicy konsularni mogą zażądać dodatkowych dokumentów, jeśli uznają to za konieczne.

Jaki jest koszt wizy do Tajlandii?

Dokładna cena wizy zależy od jej rodzaju. Waha się od 180 zł w przypadku wizy turystycznej do 750 zł za wizę emerycką. Opłata wizowa za wniosek może jednak ulec zmianie, dlatego najlepiej śledzić informacje na bieżąco na kanałach informacyjnych tajlandzkiej ambasady w Polsce.

Gdzie można uzyskać wizę do Tajlandii?

Tajlandia niedawno zmieniła zasady wydawania wiz. Od 1 listopada 2022 r. wniosek o wizę można złożyć tylko przez internet. Przedtem o takie zezwolenie można było wystąpić w placówce dyplomatycznej Tajlandii.

przykład
Uwaga!

Osoby, które nie są obywatelami Tajlandii muszą ubiegać się o zezwolenie na wjazd 3 tygodnie przed planowanym terminem wyjazdu. Po przybyciu na miejsce nie ma możliwości uzyskania tradycyjnej wizy.

Papierowe wnioski wizowe należy składać osobiście do tajlandzkiej placówki dyplomatycznej. Te wysyłane pocztą są odrzucane. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, paszporty dostępne są do odbioru w Ambasadzie lub wysyłane pocztą, jeśli wnioskodawca wybrał taką opcję – wystarczy dołączyć kopertę zwrotną i uiścić opłatę pocztową.

Ambasada Królestwa Tajlandii w Warszawie:

 • lokalizacja: ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa;
 • nr tel.: (48-22) 849 26 55 / 849 64 14 / 849 14 06;
 • faks: (48-22) 849-26-30;
 • adres e-mail: [email protected];
 • godziny pracy: pon.–pt. w godz. 9:00–17:00.

Wydział konsularny Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie:

 • nr tel.: (48-22) 849 26 55 / 849 64 14 / 849 14 06 (wew. 2 – dział ds. wiz);
 • godziny przyjęć interesantów: pon.–pt. w godz. 9:00–12:00 (wymagane wcześniejsze umówienie terminu wizyty przez stronę placówki);
 • adres e-mail: [email protected].

Interesanci muszą umówić się wcześniej na spotkanie w placówce. Osoby nieumówione nie są obsługiwane.

żarówka
Warto wiedzieć

Osoba ubiegająca się o wizę do Tajlandii może upoważnić na piśmie osobę godną zaufania lub swojego pośrednika do złożenia wniosku w jego imieniu.

Jak długo czeka się na wizę do Tajlandii?

Czas oczekiwania na odbiór gotowej wizy może być wydłużony ze względu na pandemię COVID-19. Jak informuje ambasada Królestwa Tajlandii w Warszawie, wynosi on powyżej 3 dni. Wnioski wymagające specjalnego rozpatrzenia zajmują więcej czasu od standardowych.

Co warto zobaczyć w Tajlandii?

Tajlandia jest nizinnym krajem na Półwyspie Indochińskim, który leży w regionie występowania trzęsień ziemi i tsunami. Państwo graniczy z 4 krajami: Laosem, Kambodżą, Malezją i Mjanmą (dawniej Birmą). Głową królestwa jest monarcha – od 2016 r. panuje król Maha Vajiralongkorn. Pod jego adresem nie można kierować żadnych obelg, gdyż można za to trafić za kratki.

żarówka
Warto wiedzieć

Który rok jest w Tajlandii? Nie, wcale nie 2023. Według kalendarza birmańskiego (buddyjskiego), który obowiązuje w tym kraju (ale również w sąsiadującej Kambodży) obecnie jest rok 2566.

Tajlandia turystycznie – na co zwrócić uwagę?

Tajlandia to atrakcyjny turystycznie region, do którego przybywają miliony turystów z całego świata. Wiele osób również z Polski chętnie wybiera ten kierunek na wyprawę życia. W 2018 r. Bangkok był najczęściej odwiedzanym miastem na świecie z liczbą blisko 22 milionów turystów. To również najgorętsza stolica państwa ze średnią temperaturą powyżej 28 st. Celsjusza i jedno z najbardziej zakorkowanych miast świata.

żarówka
Warto wiedzieć

Stolicą Tajlandii jest Bangkok nazywany przez miejscowych Krung Thep, czyli Miasto Aniołów. Jest to skrócona wersja oficjalnej nazwy miasta liczącej 62 sylaby, której dzieci w wieku szkolnym uczą się na pamięć. Ta najdłuższa nazwa miejscowości na świecie znalazła się w księdze Rekordów Guinnessa.

Najciekawsze atrakcje do zobaczenia w Tajlandii:

 • Bangkok – Wielki Pałac Królewski, Wat Arun (Świątynia Świtu), Wat Pho (Świątynia Leżącego Buddy), Wat Phra Kaew (Świątynia Szmaragdowego Buddy), Wat Traimit (Świątynia Złotego Buddy);
 • Chiang Rai – Wat Rong Khun (Biała Świątynia);
 • Ajutthaja – ruiny pałaców;
 • Chiang Mai – rynek, Wat Pra Choa Mangrai (pałac królewski), świątynie (m.in. Wat Chiang Man, Wat Pra Choa Mangrai);
 • Khao Yai (park narodowy);
 • Khao Sok (park narodowy);
 • Koh Phangan (plaża);
 • Ko Phi Phi (wyspy).
atrakcje tajlandii
przykład
Uwaga!

Polskie MSZ odradza podróż do południowych prowincji Tajlandii (m.in. Pattani, Yala, Narathiwat, Songkhla), w pozostałych natomiast zaleca szczególną ostrożność. Po powszechnych wyborach w 2019 r., których wynik został zakwestionowany przez opozycję, sytuacja polityczna w kraju jest napięta. Na południu regularnie dochodzi do ataków terrorystycznych z użyciem bomb i broni palnej. W przeszłości miały one miejsce m.in. w miejscach obleganych przez turystów (np. w Bangkoku czy Phuket).

Polska placówka dyplomatyczna w Królestwie Tajlandii

Przedstawicielstwo polskich władz państwowych znajduje się w stolicy Tajlandii. Dane kontaktowe dla Polaków w nagłej sytuacji np. po utracie dokumentów czy zatrzymaniu przez policję znajdziesz poniżej.

Ambasada RP w Bangkoku:

 • lokalizacja: Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, Bangkok 10330, Tajlandia;
 • nr tel.: +66 2 079 7300 / faks: +66 2 079 7303;
 • adres e-mail: [email protected] / [email protected] (sprawy z zakresu dyplomacji publicznej i kulturalnej);
 • obsługa interesantów: pon.–pt. w godz. 8:15–16:15.

Polski konsul w Bangkoku:

 • lokalizacja: Unit 605-607, 6th Floor, Athenee Tower, Wireless Road, Lumpini, Pathumwan, Bangkok 10330, Tajlandia;
 • nr tel.: +66 2 079 7300 / +66 819 364 618 (dyżurny – brak obsługi SMS) faks: +66 2 079 7303;
 • adres e-mail: [email protected] / [email protected] (dyżurny).

Dyżurne kanały kontaktowe (telefon i e-mail) służą do obsługi w sprawach wymagających natychmiastowej interwencji konsula takich, jak np. wypadek, aresztowanie czy zgon. Są aktywne poza godzinami pracy urzędu. Na wizyty w konsulacie obowiązują zapisy w systemie e-konsulat. W przypadku trudności ze znalezieniem terminu w sprawie niecierpiącej zwłoki, należy skontaktować się drogą mailową z placówką. Więcej informacji TU.

lista

Podsumowanie

 • Wiza do Tajlandii jest wymagana, jeśli zamierzasz spędzić tam powyżej 30 dni lub nie wybierasz się do tego kraju jako turysta.
 • Do wglądu dla urzędników imigracyjnych musisz zabrać ze sobą dodatkowe informacje uzasadniające twoją podróż do Tajlandii (np. bilet lotniczy, wyciąg bankowy lub zaproszenie na ślub).
 • Wiza turystyczna jest najczęściej uzyskiwana przez osoby z Polski wybierające się do Tajlandii. Jej koszt to ok. 180 zł. Można z niej skorzystać przez 3 miesiące od daty wydania.
 • Dodatkowe informacje o wizie do tego kraju uzyskasz w Wydziale Konsularnym Ambasady Królestwa Tajlandii w Warszawie.
 • Po przybyciu do Tajlandii w trudnych sytuacjach pomoc zapewnia polski konsul w Bangkoku.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy pieniądze przepadają, jeśli wniosek o wizę zostanie odrzucony?

Opłata za wniosek wizowy wynosi 180 zł. Jest rozliczana w gotówce i nie podlega zwrotowi. W przypadku odrzucenia wniosku nie otrzymuje się z powrotem wpłaconych pieniędzy.

Ile trwa wyrobienie wizy do Tajlandii?

Przygotowanie wizy tradycyjnej zajmuje przeważnie ok. 4 dni roboczych. Czas oczekiwania przy dodatkowej weryfikacji wniosku może się wydłużyć.

Kto może ubiegać się o wizę turystyczną?

O ten rodzaj wizy do Tajlandii w Polsce mogą ubiegać osoby, które chcą wyjechać do Tajlandii w celach turystycznych. Mogą to być zarówno polscy, jak i ukraińscy obywatele dysponujący ważnym paszportem.

Czy w Tajlandii obowiązuje kwarantanna covidowa?

Tak. Mogą jej zostać poddani przyjezdni wykazujący objawy zakażenia koronawirusem. 14-dniowa izolacja odbywa się w hotelach zatwierdzonych przez tajlandzki rząd.