Wiza do Kanady

Obywatele krajów UE, wielu krajów anglosaskich, a także kilku innych państw są zwolnieni z obowiązku wizowego przy wjeździe do Kanady. Potrzebują oni eTA, czyli Elektronicznej Autoryzacji Podróży. Jak i gdzie wypełnić formularz eTA? Ile trzeba za niego zapłacić? Sprawdzamy!

wiza do kanady

Wizy do Kanady – czy jest konieczna?

Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego podczas podróży do Kanady. Nie oznacza to, że mogą ot tak wsiąść w samolot i polecieć za Ocean Atlantycki. Potrzebne jest eTA, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży (Electronic Travel Authorization), aby wejść na pokład samolotu lecącego do tego kraju.

uwaga
Uwaga!

Obywatele krajów zwolnieni z obowiązku wizowego wjeżdżający do Kanady z USA drogą lądową lub morską nie muszą mieć eTA!

Zezwolenie na podróż (eTA) jest powiązane elektronicznie z paszportem podróżnego, więc traci ważność razem z tym dokumentem. W innych przypadkach ważne jest do 5 lat. Elektroniczna Autoryzacja Podróży zezwala na krótkie pobyty w Kanadzie – do 6 miesięcy, choć funkcjonariusz służb granicznych może ograniczyć lub wydłużyć dozwolony okres przebywania w kraju.

uwaga
Uwaga!

Zezwolenie eTa nie jest gwarancją wjazdu do Kanady. Po wylądowaniu na lotnisku funkcjonariusz służb granicznych sprawdzi paszport i inne dokumenty (jeśli są wymagane). Podanie nieprawdziwych lub niepełnych danych spowoduje brak możliwości wjazdu do Kanady!

Wizy do Kanady są nadal wydawane. Możliwość wjazdu po otrzymaniu eTA dotyczy przede wszystkim mieszkańców krajów Unii Europejskiej i EFTA, a także krajów anglosaskich. 

Rodzaje wiz do Kanady (eTA)

Wyjazd do Kanady nie wymaga posiadania wizy przez obywatela Polski. Trzeba jednak wypełnić formularz eTA – Elektroniczna Autoryzacja Podróży. 

Wiza do Kanady (eTA) – gdzie wyrobić dokument?

Formularz zgłoszeniowy o Elektroniczną Autoryzację Podróży należy wypełnić na stronie https://www.canada.ca/en.html – znajduje się w zakładce Travel and tourism. Został on przygotowany w języku angielskim i francuskim.

Uwaga!

W formularzu trzeba podać aktualny adres e-mail, ponieważ na niego zostanie wysłane powiadomienie i numer zatwierdzonego wniosku!

Osoby, które nie znają dobrze języka angielskiego lub francuskiego, mogą skorzystać z poradnika (także w języku polskim), który dokładnie wyjaśnia jak wypełnić formularz eTA – https://www.canada.ca/content/dam/ircc/migration/ircc/english/pdf/eta/polish.pdf

Wyrobienie wizy do Kanady (eTA) – szybka procedura

Złożenie wniosku o Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA) jest bardzo proste. Wszystkie formalności można załatwić w chwilę. Cała procedura wymaga: 

 • przygotowania dokumentów – paszportu, karty kredytowej lub debetowej oraz przeczytanie instrukcji (link powyżej);
 • wypełnienia wniosku – nie jest on zapisywany, dlatego wcześniej należy przygotować dokumenty i zapoznać się z instrukcją w przypadku nieznajomości języka angielskiego lub francuskiego;
 • dokonania płatności – za pomocą karty debetowej lub kredytowej;
 • oczekiwania na potwierdzenie złożenia wniosku – zazwyczaj trwa to kilka minut, choć czasami realizacja procedury może zająć kilka dni;
 • dodatkowe dokumenty (ewentualnie) – niekiedy wnioskodawca proszony jest o dostarczenie dodatkowych dokumentów, po czym otrzyma w ciągu 72 godzin e-maila z instrukcją, jak postępować w takiej sytuacji.

W formularzu zgłoszeniowym podaje się między innymi informacje o dokumencie, który będzie używany podczas podróży po Kanadzie (paszport w większości przypadków). Dodatkowo odpowiada się na pytania o dane osobowe, zatrudnienie czy cel podróży.

uwaga
Uwaga!

Koniecznie sprawdź, czy dobrze wpisałeś nr paszportu do wniosku. Rozbieżności mogą sprawić, że nie zostaniesz wpuszczony na pokład samolotu do Kanady!

Wiza do Kanady (eTA) – niezbędne dokumenty

Ułatwiona procedura wjazdowa do Kanady dla obywateli Polski sprawia, że do otrzymania zezwolenia eTA potrzebny jest wyłącznie ważny paszport. Koniecznie trzeba mieć także adres e-mail (to na niego będzie wysłana wiadomość z potwierdzeniem). 

Dodatkowo trzeba mieć możliwość wniesienia opłaty, która nie podlega zwrotowi. Można ją dokonać między innymi kartą debetową lub kredytową Visa i Mastercard – najbardziej popularne systemy płatnicze w Polsce.

uwaga
Uwaga!

Wydrukuj potwierdzenie opłaty od razu po jej dokonaniu, ponieważ nie będzie można zrobić tego później!

Osoby wybierające się do pracy lub na studia również wypełniają eTA. Muszą także podróżować z ważnym pozwoleniem na pracę i naukę. 

Koszt wizy do Kanady (eTA)

Za złożenie i rozpatrzenie wniosku o Elektroniczną Autoryzację Podróży (eTA) trzeba zapłacić 7 CAD. Jeden dolar kanadyjski kosztuje ok. 3,30 zł (stan na 20.02.2023). Opłata jest bezzwrotna bez względu na pozytywne lub negatywne rozpatrzenie wniosku.

uwaga
Uwaga!

Wniosek składa się i opłaca tylko za jedną osobę na raz!

Ważność wizy (eTA)

Pozwolenie eTA ważne jest do 5 lat lub wygaśnięcia ważności paszportu. Możesz na nie wjeżdżać do Kanady tyle razy, ile chcesz. Jednak jednorazowy pobyt zazwyczaj nie może być dłuższy niż 6 miesięcy.

uwaga
Uwaga!

Wyrobienie nowego paszportu powoduje, że trzeba wyrobić nowe eTa!

Po przylocie do Kanady podróżnego czeka rozmowa z funkcjonariuszem służby granicznej. To on najczęściej wpisuje do paszportu datę, do której legalnie można przebywać w kraju. Funkcjonariusz może zezwolić na dłuższy lub krótszy niż 6 miesięcy pobyt w Kanadzie. 

Atrakcje turystyczne w Kanadzie

Powierzchnia Kanady to niecałe 10 mln km², czyli jest ponad 30-krotnie większa od Polski (ok. 322 tys. km²), a oba państwa mają podobną liczbę mieszkańców, którzy w większości zamieszkują metropolie na południu kraju przy granicy z USA – Toronto, Montreal, Vancouver, Calgary, Edmonton czy Ottawa.

 • Toronto – w największym mieście Kanady (metropolia liczy 6,7 mln mieszkańców) warto udać się na Nathan Phillips Square, czyli największy plac miejski w kraju, gdzie odbywają się różne wydarzenia (targi, koncerty, lodowisko zimą). Wrażenie robi także samo centrum z wieżowcami i słynną CN Tower, która wznosi się na wysokość 553,33 metrów!
 • Vancouver – po drugiej stronie kontynentu nad Oceanem Spokojnym leży kolejne wielkie kanadyjskie miasto (od pełnego akwenu oddziela je wyspa Vancouver), w którym jest aż 180 parków, a także wiele muzeów w tym Muzeum Antropologii, Muzeum Morskie czy Muzeum Vancouver.
 • Victoria na wyspie Vancouver – to z tego miasta warto wybrać się na rejs po pobliskich wodach Oceanu Spokojnego, by zobaczyć pływające stada orek.
 • Wanuskewin Heritage Park – leżący w prowincji Saskatchewan zaledwie 5 km od miejscowości Saskatoon park to miejsce, gdzie można poznać dziedzictwo i kulturę rdzennych mieszkańców Nizin Północnych (w tym skosztować tradycyjnej kuchni), a także zobaczyć bizony.
 • Wodospad Niagara – jeden z najsłynniejszych wodospadów na świecie leży na granicy kanadyjsko-amerykańskiej. Największą atrakcją jest rejs katamaranem Hornblower w pobliże spadającej z impetem wody.
atrakcje kanady
lista

Podsumowanie

 • Obywatele Polski nie muszą wyrabiać wiz.
 • Do wjazdu do Kanady potrzebne jest eTa, czyli Elektroniczna Autoryzacja Podróży (Electronic Travel Authorization).
 • Aby je wyrobić, wystarczy wypełnić internetowy formularz i oczekiwać na decyzję o przyznaniu zezwolenia.
 • Opłata za eTA to 7 CAD.
 • Zezwolenie eTA ważne jest 5 lat lub do czasu ważności paszportu.
 • Elektroniczna Autoryzacja Podróży upoważnia do wielokrotnego wjazdu do Kanady.
 • eTA nie gwarantuje wjazdu do Kanady. To po przylocie odbywa się rozmowa z funkcjonariuszem służby granicznej, któremu uzasadnia się cel podróży.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy obywatele Polski muszą składać wnioski o wizy, by polecieć do Kanady?
Jak długo ważne jest zezwolenie na wjazd eTA?
Czy dzięki eTA mogę pracować w Kanadzie?

Źródła

 • https://www.canada.ca/en.html
 • https://www.gov.pl/web/kanada/informacje-dla-podrozujacych