Wiza do Japonii

Planujesz podróż do kraju kwitnącej wiśni? Ucieszy Cię zatem wiadomość, że w drugiej połowie zeszłego roku po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, przywrócony został bezwizowy ruch turystyczny z Polski do Japonii. Ale uwaga – jeżeli Twój wyjazd będzie miał charakter zarobkowy, wiza będzie Ci już potrzebna! Jak ją załatwić? Ile to potrwa? Co będzie Ci potrzebne? Szczegółowe informacje znajdziesz w naszym artykule.

japonia

Wiza do Japonii – dla turystów z Polski niepotrzebna!

11 października 2022 roku po przerwie wywołanej pandemią COVID-19 został przywrócony ruch bezwizowy z Polski do Japonii. Oznacza to, że polscy obywatele wybierający się do tego azjatyckiego kraju nie muszą posiadać wizy – do przekroczenia granicy i bycia wpuszczonym na terytorium Japonii wystarczy posiadanie ważnego paszportu. Dotyczy to niezarobkowej podróży, której czas nie przekracza 90 dni w celach:

 • turystycznych,
 • służbowych,
 • naukowych.

W przypadku wyjazdu z Polski do Japonii na okres dłuższy niż 90 dni lub wyjazdu w celach zarobkowych, wiza będzie wymagana.

Wiza do Japonii – tylko jeden rodzaj

W przypadku podróży do Japonii, przy których wymagana jest wiza (np. podjęcie pracy w Japonii, płatne szkolenia), obowiązuje tylko jeden rodzaj wizy. Jest to wiza pobytowa jednokrotna, ważna przez okres wskazany we wniosku wizowym. W razie wyjazdu z terytorium Japonii i chęci powrotu do tego kraju konieczne będzie wyrobienie kolejnej wizy.

żarówka
Warto wiedzieć

Od 2015 roku funkcjonuje program “Zwiedzaj i pracuj”, w ramach którego możliwe jest otrzymanie specjalnego rodzaju wizy pozwalającej na podjęcie w Japonii zatrudnienia o charakterze dodatkowym w stosunku do pobytu wypoczynkowego na okres do 1 roku. Program jest dostępny dla obywateli Polski w wieku od 18 do 30 lat, a szczegółowe informacje na jego temat znajdują się tutaj.

Gdzie wyrobić wizę do Japonii?

Przyjmowaniem wniosków i wyrabianiem wiz do Japonii zajmuje się Wydział Konsularny Ambasady Japonii w Polsce, który znajduje się w Warszawie przy ul. Szwoleżerów 8.

uwaga
Uwaga!

Przed wizytą w konsulacie celem złożenia wniosku wizowego wymagana jest wcześniejsza telefoniczna rezerwacja pod numerem 22 696 50 05.

Wiza do Japonii – potrzebne dokumenty

Osoby ubiegające się o wizę do Japonii muszą przed wizytą w konsulacie przygotować odpowiednie dokumenty. Są to:

 • wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy;
 • paszport (ważny przez co najmniej 180 dni po planowanej dacie zakończenia podróży);
 • aktualne zdjęcie paszportowe (kolorowe, na jasnym tle, zrobione na wprost, bez nakrycia głowy);
 • wszelkiego rodzaju dokumenty przesłane przez stronę japońską (np. zaświadczenie od pracodawcy lub z japońskiego urzędu imigracyjnego);
 • upoważnienie dla składającego wniosek (w razie załatwiania sprawy przez pełnomocnika);
 • karta pobytu w Polsce (w przypadku obcokrajowców).
żarówka
Warto wiedzieć

Powyższe informacje dotyczą obywateli polskich. W przypadku osób innej narodowości należy skontaktować się z Ambasadą Japonii pod numerem 800 012 020.

Wiza do Japonii – koszt

Wizy do Japonii dla obywateli Polski są obecnie darmowe. W przypadku załatwiania formalności przez firmę pośredniczącą w wyrobieniu wizy ponosi się oczywiście koszt jej usług.

Wiza do Japonii – termin ważności

Wiza do Japonii jest ważna przez 3 miesiące od jej wystawienia – w tym czasie musi nastąpić planowany wjazd na terytorium Japonii. Długość możliwego pobytu określa się na wniosku wizowym.

uwaga
Uwaga!

Okres pobytu w Japonii jest liczony od dnia wjazdu na terytorium tego kraju, a nie od daty wystawienia wizy.

Dane kontaktowe Wydziału Konsularnego Ambasady Japonii

Przyjmowaniem wniosków oraz wyrabianiem wiz do Japonii zajmuje się Wydział Konsularny Ambasady Japonii w Polsce z siedzibą w Warszawie.

Adres:

Wydział Konsularny Ambasady Japonii

ul. Szwoleżerów 8

00-464 Warszawa

Numer telefonu:

22 696 50 05

Adres mailowy w sprawach dotyczących wiz:

[email protected]

Godziny otwarcia (w sprawach związanych z wizami):

Poniedziałek: 9.00-12.30 i 13.30-17.00

Wtorek: 9.00-12.30 i 13.30-17.00

Środa: 9.00-12.30 i 13.30-17.00

Czwartek: 9.00-12.30 i 13.30-17.00

Piątek: 9.00-12.30 i 13.30-17.00

uwaga
Uwaga!

Wydział konsularny jest nieczynny w soboty i niedziele oraz w polskie i japońskie święta.

Japonia – najciekawsze atrakcje turystyczne

Z uwagi na odległość dzielącą Polskę od Japonii, azjatycki kraj nie znajduje się oczywiście w czołówce najchętniej odwiedzanych przez rodzimych turystów miejsc. Ci, którzy zdecydują się na tak daleką wyprawę, na pewno nie będą jednak narzekać. Zetkną się bowiem z zupełnie inną, bardzo bogatą w atrakcje kulturą, niemal na każdym kroku odnajdując coś wartego uwagi. Jakie są obowiązkowe punkty podczas wycieczki do Japonii?

 1. Tokio, czyli miasto jedyne w swoim rodzaju

Wyprawę najlepiej zacząć od stolicy, która łączy japońskie umiłowanie tradycji z pędzącą naprzód nowoczesnością. Miasto jest pełne kontrastów, pozwalając zanurzyć się w przeszłości, ale i zachwycając technologiami przyszłości, w międzyczasie pozwalając na ukojenie w jednym z licznych parków. Wśród licznych atrakcji można wymienić m.in. świątynię Sensō-ji, historyczną dzielnicę Asakusa czy piękny Park Ueno.

 1. Kioto – historyczna stolica

Kolejny obowiązkowy punkt programu to położone w zachodniej części wyspy Honsiu miasto Kioto. Dzisiaj to nowoczesna metropolia, ale kiedyś stolica Japonii, która zachowała swój historyczny charakter, zachęcając do odwiedzin licznymi zabytkami, m.in. słynnym Złotym Pawilonem, zamkiem Nijō czy pałacem cesarskim.

 1. Góra Fuji, czyli najsłynniejszy symbol Japonii

Japońska święta góra, a zarazem nadal czynny wulkan robi wrażenie zarówno, gdy podziwia się go z dołu, jak i podczas zdobywania szczytu. Szlak jest otwarty od lipca do września i czeka na śmiałków, którzy podejmą się tego wyzwania.

 1. Miyajima – wyspa świątyń

Wyspa słynąca przede wszystkim ze świątyni Itsukushima, która raczy podróżnych bardzo charakterystycznym widokiem, czyli zanurzoną w wodzie podczas przypływu ogromną bramą tori. Ponadto na wyspie można m.in. wjechać kolejką na górę Misen.

 1. Hiroszima – miejsce pamięci

W historii Japonii nie brakowało również tragicznych wydarzeń, a Hiroszima jest tego najdoskonalszym przykładem. Miasto, na które spadła bomba atomowa, wciąż dobrze pamięta to wydarzenie i nadal można tam spotkać jego ślady, a także oddać hołd ofiarom w Parku Pokoju.

atrakcje japonii
lista

Podsumowanie

 • W przypadku turystycznego lub służbowego wyjazdu do Japonii, którego czas nie przekracza 90 dni, nie jest wymagana wiza.
 • Jeżeli wyjeżdżamy do Japonii w celach zarobkowych, musimy wyrobić jednokrotną wizę pobytową.
 • Wizę do Japonii można wyrobić w Wydziale Konsularnym Ambasady Japonii w Warszawie. Termin wizyty należy zarezerwować telefonicznie.
 • Aby wyrobić wizę do Japonii, trzeba przygotować m.in. wypełniony i podpisany wniosek wizowy, ważny paszport oraz aktualne zdjęcie paszportowe.
 • Wizę do Japonii można wyrobić bezpłatnie.
 • Wiza do Japonii jest ważna przez 3 miesiące od jej wyrobienia.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy potrzebuję wizy na wakacje w Japonii?
Czy wniosek o wizę do Japonii trzeba złożyć osobiście?
Jak długo czeka się na wyrobienie wizy do Japonii?
Czy aby dostać wizę do Japonii, trzeba mieć ubezpieczenie turystyczne?