Wiza na podróż do Dubaju

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyciągają blichtrem, przepychem i bogactwem. Na każdym kroku widać salony najbardziej luksusowych marek modowych, a na ulicach jeżdżą najdroższe auta. W tym kraju na Bliskim Wschodzie nawet drogówka nie porusza się zwykłymi radiowozami. To wszystko trzeba zobaczyć na własne oczy! Z tego artykułu dowiesz się, jak dostać się do tego 4. najczęściej odwiedzanego miasta na świecie.

wiza do zea

Dubaj – czy wiza dla Polaków jest potrzebna?

Wielu Polaków wybierających się po raz pierwszy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) zadaje sobie pytanie: czy potrzebuję wizy do Dubaju, czy wystarczy paszport? Poniżej spieszymy z wyjaśnieniem podstawowych zasad wjazdu do tego niezwykłego arabskiego świata.

Jak się okazuje, konieczność uzyskania wizy uzależniona jest od obywatelstwa podróżnika. Większość osób posiadających paszport jest uprawniona do uzyskania wizy na granicy bez opłat. Jednak niektórzy podróżni zmuszeni są wystąpić o wizę znacznie wcześniej.

Wiza wjazdowa na 90 dni do Dubaju

Polskich obywateli obowiązuje 90-dniowa wiza zezwalająca na wielokrotny wjazd na terytorium ZEA. Wbijana jest w paszporcie przy wjeździe do kraju bez wcześniejszych formalności.

Wizy turystyczne do Dubaju – różne rodzaje

Jeśli 90-dniowa wiza nadawana w chwili przylotu została wykorzystana lub dobiegła końca, można ubiegać się o inny rodzaj zezwolenia na legalny wjazd i pobyt w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W tym celu należy postarać się o wizę z wyprzedzeniem.

Wizy czasowe (z godzinowym limitem czasu):

 • wiza czasowa na 2 doby (48-godzinna) – cena: 10 USD;
 • wiza czasowa na 4 doby (96-godzinna) – cena: 30 USD;
uwaga
Uwaga!

Wizy czasowe nie podlegają wydłużeniu.

Wizy turystyczne:

 • wiza turystyczna krótkoterminowa (30-dniowa) – ważna ok. miesiąc (30 dni) od dnia przyjazdu:
  • na 1 wjazd (1-wjazdowa) – cena: 90 USD;
  • na wiele wjazdów (wielowjazdowa) – cena: 136 USD;
 • wiza turystyczna długoterminowa (60-dniowa) – ważna ok. 2 miesiące (60 dni) od dnia przyjazdu:
  • na 1 wjazd (1-wjazdowa) – cena: 177 USD;
  • na wiele wjazdów (wielowjazdowa) – cena: 231 USD;

Wizy turystyczne (krótko- i długoterminowe) dają możliwość przedłużenia. Koszt takiej usługi to 230 USD.

Poza wizami turystycznymi dostępne są także:

 • wiza przejazdowa (tranzytowa);
 • wiza do pracy w Dubaju (dla pracownika).
uwaga
Uwaga!

Od 29 kwietnia 2016 r. posiadacze pozwolenia na pobyt stały w kraju Rady Współpracy Zatoki (GCC) również muszą ubiegać się o wizę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (międzynarodowy skrót: UAE) przed przyjazdem do Dubaju.

Jak można uzyskać wizę do Dubaju?

Sposób ubiegania się o wizę do ZEA uzależniony jest od rodzaju wizy. Komplet dokumentów można złożyć na miejscu lub wcześniej – na odległość.

O wizę do ZEA można ubiegać się:

 • przez internet – dot. wiz z wyprzedzeniem;
 • przez aplikację mobilną (DVPC);
 • stacjonarnie – dot. wiz wjazdowych nadawanych po przylocie.

Złożenie wniosku o wizę do Dubaju krok po kroku

Elektroniczne wypełnienie wniosku pozwala zaoszczędzić czas i daje pewność decyzji. W niektórych sytuacjach możliwe jest złożenie wniosku w ZEA za pośrednictwem osoby, która jest na miejscu.

Wniosek internetowy o wizę do ZEA

Droga elektroniczna uchroni paszport przed stemplem, a podróżnikowi zapewni komfort wcześniejszego załatwienia formalności. Linie lotnicze oferują taką możliwość po rezerwacji biletów do Dubaju. Płatność odbywa się za pośrednictwem VFS. To opcja zarówno dla rezydentów ZEA, jak i obywateli wielu państw, których paszport jest ważny przez kolejnych 6 miesięcy. Sam formularz wizowy musi umożliwiać odczyt cyfrowy – wypełnia się go elektronicznie, a nie odręcznie (ręcznie wypisane wnioski nie są akceptowane). Należy go złożyć jak najszybciej – nie później niż 4 dni przed przybyciem na miejsce.

uwaga
Uwaga!

Usługa internetowego ubiegania się o wizę dostępna jest jedynie dla pasażerów linii Emirates, którzy mają potwierdzoną rezerwację na lot lub posiadają już bilet, a ich plan podróży określa czas pobytu w Dubaju. Loty muszą figurować na jednym bilecie (PNR) i odbywać się na pokładzie Emirates. Pasażerowie korzystający z innych przewoźników nie są do tego uprawnieni.

Wniosek wizowy do ZEA składany przez osobę trzecią

Członkowie rodziny lub krewni mieszkający w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mogą ubiegać się o wizę dla osoby bliskiej. Jest jeden warunek – osoby występujące w czyimś imieniu o wizę muszą być rezydentami ZEA. Taki wniosek można złożyć np. na lotnisku w Dubaju w jednej z kas biletowych. W przypadku sponsorowania komuś wizy do Dubaju, oprócz kompletu dokumentów osoby ubiegającej się o wizę, konieczne jest przedstawienie tożsamości sponsora i dokumentu potwierdzającego jego rezydencję, a w niektórych przypadkach również informacji o wynagrodzeniu lub kopii umowy o pracę.

Dokumenty wymagane we wniosku wizowym do Dubaju

Aby uzyskać wizę do Zjednoczonych Emiratów Arabskich z wyprzedzeniem, trzeba złożyć komplet stosownych dokumentów z danymi osoby ubiegającej się o pozwolenie na wjazd i legalny pobyt w Dubaju.

 1. Kolorowe zdjęcie (paszportowe)
 2. Kolorowa kopia paszportu

Paszport musi być ważny przez co najmniej 3 kolejne miesiące.

 1. Wypełniony formularz wizowy

Oryginalny druk do wypełnienia dostępny stacjonarnie na lotnisku (np. w kasach biletowych linii Emirates) zarówno w języku arabskim jak i angielskim. Formularz w wersji angielskojęzycznej można uzyskać również drogą elektroniczną (np. TU).

 1. Kopia biletu lotniczego

Wymogi wizowe do ZEA

 • Opłata wizowa musi być uregulowana w momencie składania wniosku wizowego (za przetwarzanie wizy są dodatkowe opłaty). Opłaty za wizę nie podlegają zwrotowi.
 • Pasażer musi podróżować do Dubaju i z powrotem wyłącznie liniami Emirates lub lotami typu code‑share (partnerskich przewoźników lotniczych). Jeśli wiza została wydana i wykorzystana, bilet nie podlega zwrotowi.

Dodatkowe procedury imigracyjne w Dubaju

Na Międzynarodowym Lotnisku w Dubaju skanowana jest obecnie siatkówka oka wybranych losowo pasażerów. Osoby skierowane do tej procedury bezpieczeństwa przy stanowisku skanowania muszą okazać kopię wizy w paszporcie lub ksero strony z potwierdzeniem uzyskania wizy – istotny jest jej numer. Brak kserokopii tego dokumentu wiąże się z opłatą w wysokości 30 AED (ok. 36,65 zł) – płatne wyłącznie w lokalnej walucie (dirhamach Zjednoczonych Emiratów Arabskich).

Wiza do Dubaju – ile jest ważna?

Wszystkie wizy na wjazd do Dubaju są ważne przez 60 dni (2 miesiące) od daty wystawienia. Wyjątek stanowią wizy czasowe (48‑ i 96‑godzinna), które są ważne przez następne 30 dni od wyrobienia. 90-dniowa wiza wjazdowa uzyskiwana w chwili przekraczania granicy ma ważność 6 miesięcy od daty wystawienia i obejmuje pobyt o łącznej długości 90 dni (niespełna 3 miesiące w ciągu pół roku).

Dubaj – arabska perła

Dubaj to metropolia ciągnąca się przez ponad 50 km wybrzeżem Zatoki Perskiej. Tereny, na których powstała zostały wydarte pustyni. Z ponad 3,5 milionami mieszkańców jest najliczniej zaludnionym miastem w kraju. Nie jest stolicą państwa – rola ta przypadła oddalonemu o 140 km na południe Abu Zabi, które zamieszkuje ok. 1,5 miliona osób.

Dubaj jest centralnym punktem emiratu o tej samej nazwie – jednego z 7 tworzących Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wyróżnia się na tle pozostałych regionów stosunkowo niskim dochodem z wydobycia ropy naftowej (6% PKB – mniej niż 1/20 rezerw Abu Zabi). Wpływy z “czarnego złota” stanowią tylko niewielką część dochodów. Zyski pochodzą głównie z wolnej strefy ekonomicznej w Jebel Ali i turystyki.

Dubaj to jedno z najliczniej odwiedzanych miast świata. W 2018 r. uplasował się zaraz za Bangkokiem, Londynem i Paryżem na 4. lokacie z liczbą 17 milionów turystów w ciągu roku.

Dubaj turystycznie

Turystyka odgrywa ważną rolę w krajowej gospodarce. Zjednoczone Emiraty Arabskie posiadają dużą liczbę luksusowych hoteli. W kraju nie ma podatków i ceł. Za ok. 10 lat skończą się złoża ropy naftowej, jednego z podstawowych sektorów gospodarki kraju. Dlatego też coraz większe sumy pieniężne są przeznaczane na inwestycje w zakresie sportu, turystyki i bankowości. Istnieje tu wiele nowoczesnych i luksusowych hoteli, a wolny rynek sprawił, że w kraju działa wiele banków, w których posiadaczami kont jest wielu znanych ludzi na świecie.

W przyszłości turystyka i bankowość mają być głównymi źródłami utrzymania obywateli i państwa. Wielki handel (największy port kontenerowy na świecie, w szybkim tempie rozwijająca się giełda) i banki sprawiły, że kalifat nad Zatoką Perską stał się usługowym zapleczem Bliskiego Wschodu.

Przedstawicielstwo polskich władz w ZEA

Polska placówka dyplomatyczna w Zjednoczonych Emiratach Arabskich mieści się w stolicy tego kraju. Poniżej podajemy przydatne dane kontaktowe do przedstawicieli polskich władz w ZEA dla turystów z Polski przebywających na terenie tego państwa.

Ambasada RP w Abu Zabi:

Konsul RP w Abu Zabi:

Termin wizyty w konsulacie trzeba ustalić wcześniej za pośrednictwem portalu. Pomoże w tym dokładne wypełnienie formularza rejestracyjnego wraz z uzasadnieniem celu wizyty. Odbiór paszportów jest poza kolejnością.

lista

Podsumowanie

 • Dubaj jest otwarty na turystów z całego świata, w tym na podróżników z Polski. Polacy, wjeżdżając do Dubaju, otrzymują wizę 90-dniową.
 • Dla przyjezdnych do Dubaju z Polski dostępne są wizy czasowe oraz turystyczne krótko- i długoterminowe. Pozwalają na pobyt od 2 do 60 dni. Ich koszt waha się w przedziale 10–231 dolarów amerykańskich.
 • O wizę do Dubaju można ubiegać się przez internet, aplikację mobilną i stacjonarnie. Ścieżka internetowa zarezerwowana jest dla pasażerów linii Emirates.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Ile trwa wyrobienie wizy do Dubaju?
Jak wygląda lot z Polski do Dubaju?
Czy w Dubaju jest polska ambasada?