Dominikana to egzotyczna propozycja na wakacje pełne przygód! Kuszących ofert last minute w hotelach all inclusive na tej rajskiej wyspie na Morzu Karaibskim nie brakuje. Słoneczna pogoda, krystalicznie czysta woda i kolorowa rafa koralowa tylko zachęcają do sportów wodnych. Przed transatlantycką podróżą na Haiti pomyśl o wszystkich formalnościach związanych z wyjazdem, aby na miejscu tylko czerpać z jego uroków!
- Czy Polacy muszą mieć wizę na wjazd do Dominikany?
- Jakie służby pilnują wjazdu do Dominikany?
- Jakie wymogi sanitarne są w Dominikanie?
- Co zawiera formularz wjazdowy i wyjazdowy?
- Czym jest karta turystyczna do Dominikany i ile kosztuje?
- Jak uzyskać kartę turystyczną do Dominikany?
- Ile kosztuje pozwolenie na dłuższy pobyt w Dominikanie?
- Gdzie uzyskać wizę na Dominikanę?
- Co skłania Polaków do przyjazdu do Dominikany?
- Jak skontaktować się z konsulem RP w Dominikanie?
Czy wiza do Dominikany jest potrzebna?
Chcesz spędzić wakacje na egzotycznych Karaibach i zastanawiasz się, czy trzeba wyrobić wizę do Dominikany? Mamy dla Ciebie dobrą informację. Otóż, przy wjeździe do tego kraju nie musisz mieć wizy. Nie jest ona wymagana, wystarczy, że masz ważny paszport.
Do 30 listopada 2025 roku można wjechać na terytorium Dominikany z paszportem ważnym w momencie przybycia. Ważne jest jednak, aby długość pobytu nie przekraczała terminu ważności paszportu.
Od 1 grudnia 2025 roku konieczne będzie posiadanie paszportu z datą ważności co najmniej o 6 miesięcy dłuższą niż moment ukończenia podróży!
Czy na podróż do Dominikany wystarczy paszport?
Turyści z Polski mogą cieszyć się bezwizowym podróżowaniem do państwa zajmującego większość obszaru wyspy Haiti! Obowiązek wizowy w Dominikanie nie dotyczy bowiem pobytu do 30 dni z możliwością przedłużenia o 90 dni, czyli maksymalnie do 120 dni.
Chcesz przeciągnąć pobyt w Dominikanie? Wystarczy, że złożysz wniosek online, załączając wymagane dokumenty. Maksymalnie możesz ubiegać się o przedłużenie pobytu do 120 dni łącznie. Opłata za pobyt powyżej 30 dni, wynosi odpowiednio: 30-90 dni 2.500 DOP; 90-120 dni 4.000 DOP. Urząd imigracyjny w wiadomości zwrotnej poinformuje o statusie Twojego zgłoszenia w trakcie jego rozpatrywania i finalnej decyzji. Wniosek możesz złożyć przez internet lub stacjonarnie na lotnisku.
Służby celne i imigracyjne w Dominikanie
Instytucja odpowiedzialna za bezpieczeństwo ruchu granicznego w Dominikanie to CESAC (Cuerpo Especializado en Seguridad Aeroportuaria y de la Aviación Civil). Korpus wyspecjalizowany w zabezpieczaniu portów lotniczych i lotnictwie cywilnym pilnuje, aby na wyspę nie przedostały się zabronione towary i niebezpieczne substancje oraz żeby nie zostały z niej wywiezione.
Sprawami imigracyjnymi zajmuje się dominikańska Generalna Dyrekcja ds. Migracji. Poniżej zamieszczamy dane kontaktowe do obu urzędów.
CESAC w Dominikanie:
- siedziba: Calle Ing. Zoilo Hermógenes García # 419, Antigua Prolongación Ruta 66, Las Americas, Santo Domingo Este, R.D.;
- nr tel.: +1 809 549 8026;
- adres e-mail: [email protected];
- strona internetowa: https://www.cesac.mil.do.
Generalna Dyrekcja ds. Migracji Republiki Dominikany:
- siedziba: Autopista 30 de Mayo, Esquina Héroes De Luperon, Santo Domingo República Dominicana;
- nr tel.: + 1 809 508 2555;
- adres e-mail: [email protected];
- strona internetowa: https://migracion.gob.do.
Formularz wjazdowy i wyjazdowy
Wszyscy podróżni najpóźniej w momencie przekraczania granicy Dominikany zobowiązani są wypełnić tzw. formularz wjazdu i wyjazdu. Jest on dostępny na rządowej stronie. Składa się m.in. z:
- oświadczenia zdrowotnego;
- deklaracji celnej;
- międzynarodowego formularza wejścia/zejścia z pokładu.
Dominikana – karaibski raj
Dominikana zajmuje ok. 2/3 powierzchni wyspy Haiti na wschodzie (Republika Haiti zajmuje resztę na zachodzie) na Morzu Karaibskim, rozsławionym m.in. za sprawą serii filmów o przygodach “Piratów z Karaibów”. Republika Dominikany jest jednym z najczęściej odwiedzanych krajów w tym regionie. Tropikalna wyspa przyciąga turystów spragnionych malowniczych plaż, krystalicznie czystej wody i mnogości wyboru wodnych dyscyplin sportowych.
Haiti to 2. pod względem wielkości wyspa Wielkich Antyli (największą jest Kuba). Odkrył ją w 1492 r. Krzysztof Kolumb podczas pierwszej wyprawy. Wyspa hiszpańska do XIX w. nazywana była Hispaniola zamiennie z Santo (San) Domingo.
Co przyciąga Polaków do Dominikany?
Karaibskie wakacje są osiągalne za sprawą ofert biur podróży i linii lotniczych, których jeszcze nie tak dawno było jak na lekarstwo, a dzisiaj jest w czym wybierać. Resorty all inclusive oferują pełną wygodę, ale Dominikana ma do zaoferowania bogatą kulturę i historię z licznymi pozostałościami w postaci zabytków. Do przyjazdu turystów z Polski przekonują lokalizacje, które warto odwiedzić i zwiedzić na tej wyspie. Na stosunkowo niewielkim obszarze można podziwiać: niezwykłe rafy koralowe, malownicze wodospady i dziką dżunglę. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich!
Największe atrakcje turystyczne na Dominikanie:
- Santo Domingo – Zona Colonial (stare miasto), Katedra Najświętszej Maryi Panny, Pałac Narodowy, dom Krzysztofa Kolumba, Alcazar de Colón, Plaza de la Cultura (m.in. Teatr Narodowy, Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Człowieka i Biblioteka Narodowa), Malecon (promenada);
- Puerto Plata – Wybrzeże Bursztynowe (kurort), Muzeum Bursztynu, promenada, deptak, latarnia morska, forteca, Pico Isabel de Torres (szczyt); Damajagua (27 wodospadów);
- Punta Cana – Wybrzeże Kokosowe, Engaño (przylądek), Cap Cana (mega ośrodek), Manatí (park), Marina Cap Cana, Marina Cap Cana, pola golfowe, Junillo, El Cortecito, Boca de Maimón, Macao i Bávaro (plaże), Narodowym Rezerwatem de Vida Silvestre Laguna Bávaro y El Caletón;
- La Romana – ratusz, Santa rosa de Lima (kościół), El Obelisco, Mercado Municipal i Estadio de Béisbol Michelin (targowiska), Altos de Chavon, Casa de Campo (ośrodek), Parque Central (park);
- Jarabacoa – Jimenoa 1, Jimenoa 2 i Baiguate (wodospady);
- Samana (półwysep) – zatoka, Park Narodowy Los Haitses, Playa Rincón (plaża).
Obszar Dominikany zagrożony jest trzęsieniami ziemi. W porze wilgotnej (od czerwca do listopada) występują tam huragany i tsunami.
Polskie konsulaty na Dominikanie – dane kontaktowe
W Republice Dominikańskiej nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Obszar wyspy podlega pod Ambasadę RP w Panamie. Na wyspie znajdują się za to 2 konsulaty honorowe – generalny w stolicy i drugi w dominikańskim kurorcie. Poniżej znajdziesz informacje, umożliwiające kontakt z nimi w nagłej sytuacji, kiedy np. zgubisz dokumenty lub zostaniesz zatrzymany przez lokalne służby porządkowe.
Konsulat w Santo Domingo:
- konsul honorowy: Gustavo Vega (języki: hiszpański, angielski);
- lokalizacja: Torre Empresarial AIRD 4to.Piso, Ave. Sarasota No. 20, Santo Domingo, República Dominicana (stała) / Piso 1, Edificio Pedro Rodríguez Villacañas, Av. Sarasota 18, Santo Domingo, Dominikana (czasowa);
- nr tel.: +180 9 472 2072;
- adres e-mail: [email protected].
Konsulat w Puerto Plata:
- honorowy konsul generalny: Marek Piwowarski (języki: polski, rosyjski, hiszpański, francuski, angielski);
- lokalizacja: Guayacanes 15, Costambar, Puerto Plata, Dominikana;
- nr tel.: +180 997 073 03 / +180 997 463 93 (w nagłych wypadkach);
- faks: +180 997 073 03;
- adres e-mail: [email protected];
- strona internetowa: www.dominikana.konsulat.gov.pl;
- obsługa interesantów: pon.–pt. w godz. 8:00–17:00 (po wcześniejszym uzgodnieniu terminu wizyty).
Brak polskiej placówki w Dominikanie może utrudnić otrzymanie bezpośredniej pomocy konsularnej przez polskich obywateli. Zgodnie z prawem unijnym, jeżeli przebywasz w państwie trzecim (spoza UE), w którym nie ma placówki twojej ojczyzny, możesz uzyskać niezbędne informacje w placówkach innych państw członkowskich. Wsparcie to jest udzielane na tych samych zasadach, co obywatelom danego państwa.
Podsumowanie
- Wiza do Dominikany nie jest wymagana od Polaków.
- Wyspa jest otwarta dla turystów z Polski. Wystarczy mieć ważny paszport, wypełnić formularz wjazdowy i uzyskać kartę turystyczną.
- W przypadku pobytu dłuższego niż 30 dni, konieczne jest powiadomienie służb imigracyjnych, które wydają zgodę na podstawie złożonego i opłaconego wniosku.
- Na wyspie można przebywać maksymalnie do 120 dni.
Q&A
Najczęściej zadawane pytania
Polscy obywatele nie muszą wyrabiać wizy turystycznej ani biznesowej do Dominikany. Wystarczy mieć paszport, bilet powrotny i zapewnić wystarczające środki finansowe na opłacenie zadeklarowanego pobytu na wyspie.
Do 30 listopada 2025 roku paszport musi być ważny w momencie przybycia na wyspę, a pobyt na Dominikanie nie może przekroczyć ważności paszportu. Od 1 grudnia 2025 roku paszport musi być ważny jeszcze co najmniej 6 miesięcy po zakończeniu podróży.
Nie. Wszystkie obostrzenia związane z COVID-19 zostały zniesione.
Nie. W Polsce nie ma ani ambasady, ani konsulatu Republiki Dominikańskiej. Teren Polski leży w kompetencji dominikańskiej ambasady w Brukseli oraz Konsulatu Republiki Dominikańskiej w Pradze. Dominikanę w naszym kraju reprezentuje Fundacja “Dominikana w Polsce” z siedzibą w Warszawie.