Data dodania: 22 lutego 2023 Autor: Mateusz Piesowicz

Wiza do Chin

wielki mur chiński
Spis treści:
 1. Czy obywatele Polski potrzebują wizy do Chin?
 2. Jakie są rodzaje wiz do Chin?
 3. Gdzie wyrobić wizę do Chin?
 4. Jakich dokumentów potrzeba, żeby wyrobić wizę do Chin?
 5. Ile kosztuje wiza do Chin?
 6. Jak długo jest ważna wiza do Chin?
 7. Jak skontaktować się z Chińskim Centrum Wizowym?
 8. Co warto zobaczyć w Chinach?

Czy do Chin jest potrzebna wiza?

Warunkiem wjazdu do Chińskiej Republiki Ludowej jest posiadanie ważnego paszportu i wizy odpowiedniej do celu naszej podróży. Bez niej nie zostaniemy wpuszczeni na terytorium tego kraju. W przypadku niektórych rodzajów wiz może być wymagane także okazanie biletu powrotnego. Nie ma natomiast obowiązku posiadania określonej kwoty pieniędzy na każdy dzień pobytu.

przykład
Uwaga!

Paszport osoby podróżującej do Chin musi mieć o co najmniej 6 miesięcy dłuższy termin ważności niż chińska wiza.

Jaki rodzaj wizy do Chin wybrać?

Cel wizyty w Chinach może być różnoraki – od zwiedzania tego ogromnego i pełnego wyjątkowych atrakcji kraju, przez edukację, a na wizytach biznesowych skończywszy. W zależności od tego, co planujesz podczas takiej wyprawy, musisz wybrać konkretny rodzaj wizy, o którą będziesz się wybierać. To bardzo ważne, bo w razie wyrobienia niewłaściwego rodzaju wizy nie zostaniesz wpuszczony do Chin.

Dostępnych jest aż 12 różnych rodzajów wizy do Chin:

Rodzaj wizy do ChinInformacje o wizie
Wiza LWiza turystyczna
Wiza MWiza biznesowo-handlowa
Wiza FWiza w celu wymiany doświadczeń (m.in. akademickich, kulturowych, religijnych)
Wiza QWiza dla członków rodzin obywateli Chin
Wiza SWiza dla członków rodzin cudzoziemców pracujących lub studiujących w Chinach
Wiza RWiza dla talentów lub specjalistów
Wiza ZWiza dla pracujących na terenie Chin
Wiza XWiza dla osób studiujących w Chinach
Wiza DWiza na stały pobyt w Chinach
Wiza GWiza tranzytowa
Wiza CWiza dla członków załóg lotniczych, marynarzy i ich rodzin
Wiza JWiza dziennikarska
Źródło: https://www.visaforchina.cn/

Możliwe jest także wyrobienie wizy grupowej dla zorganizowanych grup turystycznych – tego rodzaju wiza jest wystawiana w formie oddzielnego dokumentu. Ponadto na specjalne zaproszenie władz chińskiej prowincji można otrzymać wizę wielokrotnego wjazdu.

przykład
Uwaga!

Na dzień 17.02.2023 chińskie konsulaty nie wydają wiz turystycznych!

Gdzie można wyrobić wizę do Chin?

Wizę do Chin można wyrobić tylko w Chińskim Centrum Wizowym znajdującym się w Warszawie przy ul. Siennej 39. Centrum Wizowe współpracuje z Ambasadą ChRL, ale nie jest jej częścią. Termin wizyty w celu wyrobienia wizy można wcześniej zarezerwować na stronie visaforchina.cn.

Nie ma możliwości aplikowania o wizę do Chin online lub przez pełnomocnika ani wysłania wniosku pocztą. Wniosek o wizę można złożyć jedynie osobiście, ponieważ urzędnik musi pobrać Twoje odciski palców. Istnieje możliwość wysyłki wyrobionej wizy pocztą.

żarówka
Warto wiedzieć

Odciski palców są pobierane od osób powyżej 14. i poniżej 70. roku życia raz na 5 lat. Przy wyrabianiu kolejnej wizy do Chin w tym terminie nie będzie potrzeby osobistego stawiennictwa w Centrum Wizowym.

Wiza do Chin – potrzebne dokumenty

Przygotowując się do wizyty w Chińskim Centrum Wizowym, należy zebrać wymagane do uzyskania wizy dokumenty. Mogą się one różnić w zależności od wybranego rodzaju wizy – listę wszystkich potrzebnych dokumentów znajdziesz w sekcji How to get a Visa na stronie visaforchina.cn.

W każdym przypadku ubiegający się o wizę do Chin muszą mieć:

 • ważny paszport,
 • wypełniony online wniosek wizowy,
 • 2 aktualne fotografie paszportowe,
 • ksero pierwszej strony paszportu (strona ze zdjęciem),
 • dowód rezerwacji biletu lotniczego w obydwie strony,
 • dowód rezerwacji hotelu (nie dotyczy wiz typu D, J, R, X i Z).

Ponadto w przypadku:

 • wizy biznesowo-handlowej wymagane jest zaproszenie od chińskiego kontrahenta,
 • wizy pracowniczej wymagane jest zezwolenie na podjęcie pracy i zaproszenie do wizy pracowniczej wystawione przez Ministerstwo Pracy ChRL,
 • wizy studenckiej wymagany jest oryginał dokumentu potwierdzającego przyjęcie do szkoły lub innej instytucji w Chinach, oraz oryginał formularza JW201 lub JW 202 dla osób starających się o wizę studencką.
żarówka
Warto wiedzieć

Wiza biznesowo-handlowa może być jedno-, dwu- lub wielokrotna, wiza turystyczna jedno- lub dwukrotna, a wizy pracownicza i studencka tylko jednokrotne.

Wiza do Chin – cena

Przy odbieraniu gotowej wizy do Chin aplikant musi ją opłacić. Ceny są takie same dla wszystkich rodzajów wiz i wynoszą:

Tryb wydawania wizyCena wizy
Normalny445 zł
Ekspresowy645 zł
Pilny*740 zł
Pocztowo535 zł
*dotyczy tylko wiz biznesowych Źródło: https://www.visaforchina.cn/

Wizę opłacić można w Chińskim Centrum Wizowym gotówką, kartą debetową lub kredytową.

Wiza do Chin – terminy ważności

Rodzaj wizy jest także ściśle związany z okresem jej obowiązywania i czasem pobytu na terytorium Chin. Na jak długo są wydawane poszczególne wizy do Chin?

Rodzaj wizyCzas pobytuWażność wizy
Turystycznado 30 dniWiza jednokrotna – 3 miesiące od daty wydania,
wiza dwukrotna – 6 miesięcy od daty wydania.
Biznesowo-handlowaokreślony w wizieWiza jednokrotna – 3 miesiące od daty wydania,
wiza dwukrotna – 6 miesięcy od daty wydania,
wielokrotna – 6 miesięcy lub rok od daty wydania.
Studenckado 6 miesięcy lub 1 rokuWiza X1 – ponad 6 miesięcy,
wiza X2 – do 6 miesięcy.
Źródło: https://www.visaforchina.cn/

Dane kontaktowe Chińskiego Centrum Wizowego

Sprawami dotyczącymi wiz zajmuje się Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie.

Adres:

Chińskie Centrum Wizowe w Warszawie

ul. Sienna 39

00-121 Warszawa

Budynek WarsawTowers, I piętro

Numer telefonu:

0048 22 2781688

Adres mailowy w sprawach dotyczących wiz:

[email protected]

Godziny otwarcia (w sprawach związanych z wizami):

Poniedziałek: 9:00 – 13:00

Wtorek: 9:00 – 13:00

Środa: –

Czwartek: 9:00 – 13:00

Piątek: –

Chiny – najciekawsze atrakcje turystyczne

Chiny to ogromny kraj, w którym nie brakuje różnorodnych atrakcji turystycznych. Wymarzone wakacje spędzić tam mogą zarówno miłośnicy zwiedzania, jak i podróżni, którzy cenią sobie piękno przyrody. Jakie są obowiązkowe punkty każdej wycieczki do Chin?

 1. Wielki Mur Chiński

Dla wielu jest to pierwsze skojarzenie z Chinami, jakie przychodzi do głowy, myśląc o tym kraju. I słusznie, bo uznany za jeden z siedmiu nowych cudów świata i wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO zabytek to prawdziwy symbol tego kraju. Liczący kilka tysięcy kilometrów system fortyfikacji, który miał chronić Chiny przed najazdami ludów z północy, to jedno z najbardziej imponujących osiągnięć architektonicznych w historii, a jego najpopularniejszy fragment znajduje się niedaleko Pekinu, w paśmie wzgórz Badaling.

 1. Zakazane Miasto w Pekinie

W stolicy Chin historia zderza się z nowoczesnością, a obok szklanych wieżowców znajdują się miejsca takie, jak dawny cesarski pałac – największa tego typu budowla na świecie. Na terenie kompleksu znajduje się aż 980 budowli, na które składa się niemal 1000 pokoi. Zwiedzając go warto zobaczyć m.in. Muzeum Pałacowe, Salę Najwyższej Harmonii, Plac Niebiańskiego Pokoju czy salę bankietową cesarza.

 1. Rezerwat pandy wielkiej w Syczuanie

Na terenie tej położonej w południowo-zachodnich Chinach prowincji znajduje się kilka rezerwatów i parków krajobrazowych, w których żyje ok. 30% wszystkich pand na świecie. Objęte ścisłą ochroną i stanowiące gatunek zagrożony zwierzęta można tam oglądać w ich naturalnym środowisku, podziwiając przy okazji inne okazy fauny i flory.

 1. Armia Terakotowa

Jedne z najbardziej znanych posągów na świecie powstały na rozkaz cesarza Qin Shi, aby strzec jego życia po śmierci. Znajdujące się w Xi’an, czyli historycznej stolicy Chin, stanowisko archeologiczne liczy sobie ponad 7,5 tys. wykonanych z wypalonej gliny naturalnej wielkości figur.

 1. Szanghaj

Jedno z największych i najnowocześniejszych miast w Chinach słynie przede wszystkim ze znajdujących się tam drapaczy chmur. Turyści mogą je podziwiać nie tylko z dołu, ale też wjechać na tarasy widokowe, z których rozciąga się imponujący widok na centrum biznesowe, port czy zabytkową promenadę.

 1. Góry Tianmen

Znajdujące się w parku narodowym o tej samej nazwie w środkowych Chinach, góry Tianmen są bardzo popularną atrakcją turystyczną w głównej mierze za sprawą Bramy do Nieba, czyli najwyżej położonej groty na świecie. Dostać się do niej można również najdłuższą na świecie kolejką linową albo prowadzącą przez liczne slalomy trasą autobusową. Na końcu na turystów czeka zaś do pokonania 999 skalnych stopni i spacer przeszkloną kładką.

 1. Klasztor Shaolin

Buddyjska świątynia, która liczy sobie ponad 1500 lat, jest znana na całym świecie jako akademia sztuk walki. Do dziś w klasztorze rezydują prawdziwi mnisi, a wokół niego rozkwita przemysł prywatnych szkół sztuk walki, w których trenują instruktorzy, żołnierze i sportowcy z całego świata. Obiekt jest wpisany na listę UNESCO.

 1. Wisząca Świątynia Xuan Kong Si

Wiszący Klasztor to jeden z najciekawszych kompleksów świątynnych w Chinach. Znajduje się w północno-wschodnich Chinach, a został założony przez buddyjskich mnichów ponad 1500 lat temu. Wiszące ponad 50 m nad ziemią i zbudowane w skalnych zagłębieniach drewniane pawilony są połączone kładkami i mostami, które umożliwiają poruszanie się między fasadami.

atrakcje chin
lista

Podsumowanie:

 • Aby móc podróżować do Chin, obywatele Polski muszą wyrobić wizę.
 • Wyrabianiem wiz do Chin zajmuje się Chińskie Centrum Wizowe znajdujące się w Warszawie.
 • Wniosek o wizę do Chin można złożyć tylko osobiście, ponieważ pobierane są przy tym odciski palców.
 • Istnieje 12 różnych rodzajów wiz do Chin, m.in. turystyczna (L), biznesowo-handlowa (M) czy studencka (X).
 • Ubiegając się o wizę do Chin, należy przygotować m.in. wypełniony online wniosek, ważny paszport, aktualne fotografie oraz dowody rezerwacji biletów lotniczych i hotelu.
 • Cena wizy do Chin zależy od trybu, w jakim jest wyrabiana i wynosi od 445 zł do 740 zł.
 • Wizy do Chin mogą być jedno-, dwu- lub wielokrotne.
 • Czas pobytu w Chinach na wizie turystycznej to 30 dni. W przypadku innych rodzajów wiz może być dłuższy.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Ile czeka się na wizę do Chin?

Czas oczekiwania na wizę do Chin różni się w zależności od wybranego trybu wyrabiania wizy. W normalnym trybie wynosi on 4 dni robocze, w ekspresowym 3 dni robocze, a w pilnym 2 dni robocze. Najdłużej czeka się na wizę wysyłaną pocztą – 10 dni roboczych. Zaleca się, aby wniosek o wizę składać nie później niż miesiąc i nie wcześniej niż 3 miesiące przed planowaną podróżą.

Czy wiza do Chin obejmuje podróże do Hongkongu i Makau?

Nie. Jeżeli Twoja podróż zakłada wizyty w Hongkongu lub Makau, musisz ubiegać się o wizę dwukrotnego wjazdu. Wyjazd do jednego z tych specjalnych regionów administracyjnych jest traktowany jako opuszczenie terytorium Chin.

Czy aby aplikować o wizę do Chin, trzeba zarezerwować termin wizyty?

Nie jest to wymagane, ale zaleca się z wyprzedzeniem zarezerwować termin wizyty w Chińskim Centrum Wizowym. Można to zrobić online na stronie visaforchina.cn, aby uniknąć długiego oczekiwania w kolejce.

Czy wiza do Chin dla dziecka kosztuje tyle samo?

Tak, w przypadku wizy dla dziecka pobierane są takie same opłaty, musi być także wypełniony osobny wniosek wizowy. W przypadku osób poniżej 14. roku życia nie jest wymagane jego osobiste stawiennictwo w Chińskim Centrum Wizowym.