Data dodania: 22 lutego 2023 Autor: Tomasz Sowa

Wiza do Australii

Leżąca blisko 14 tys. km od Polski Australia przyciągają turystów unikatową przyrodą, wspaniałymi krajobrazami i pięknymi plażami. W końcu każdy słyszałem o Wielkiej Rafie Koralowej, Uluru, misiach koala i kangurach. Czy trzeba mieć wizę turystyczną, by odwiedzić Australię? Gdzie i jak ją wyrobić? Podpowiadamy!

wiza do australii
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Czy każda podróż do Australii wymaga wizy?
 2. Jakie są rodzaje wiz do Australii?
 3. Gdzie można wyrobić wizę do Australii?
 4. Jak można złożyć wniosek o wizę do Australii?
 5. Które dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o wizę do Australii?
 6. Ile kosztuje wiza do Australii?
 7. Jak długo jest ważna wiza do Australii?
 8. Jakie atrakcje przyciągają turystów do Australii?

Wizy do Australii – czy trzeba mieć?

Obywatele państw Unii Europejskiej, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako, San Marino, Liechtensteinu i Watykanu mogą się ubiegać o wydanie wizy turystycznej/biznesowej na jednorazowy pobyt do 3 miesięcy – warunkiem jest posiadanie ważnego paszportu. 

Australia wymaga, by paszport był ważny podczas trwania podróży. Jednak lot na Antypody odbywa się z przesiadką w innych krajach, które mogą wymagać co najmniej 6-miesięcznej ważności dokumentu.

Oczywiście wyjazd w innym celu niż turystyczny/biznesowy również wymaga posiadania wizy. Nie można bez tego dokumentu wjechać do Australii. W przypadku wyjazdu pracowniczego trzeba mieć zezwolenie na pracę i zaproszenie firmy.

Rodzaje wiz do Australii

W tym artykule interesują nas przede wszystkim wizy turystyczne. Jednak władze Australii oferuje kilka klas wiz z dodatkowymi podklasami. Dzięki temu można dobrać adekwatny dokument do celu wyjazdu. Australijskie wizy dzieli się na:

 • turystyczne (visitor visas) – związane z turystyczną podróżą do Australii, załatwieniem biznesu, wolontariatem, tranzytem, odwiedzinami rodziny bądź przyjaciół czy wzięciu udziału w jakimś wydarzeniu;
 • edukacyjne i szkoleniowe (studying and training visas) – dotyczą uczniów, studentów i osób, które przyjeżdżają na szkolenie do Australii w miejscu pracy;
 • rodzinne i partnerskie (family and partner visas) – na przykład adopcyjna, dla dzieci, opiekunów, krewnych czy partnerów;
 • pracownicza i kwalifikacyjne (working and skilled visas) – w celu podjęcia pracy, w tym tej tymczasowej;
 • uchodźcze i humanitarne (refugee and humanitarian visas) – dla osób potrzebujących pomocy;
 • innego typu (other visas) – wizy specjalnego przeznaczenia, na przykład dla załóg morskich czy byłych rezydentów.

Aby ułatwić wybór odpowiedniej wizy, przygotowano wyszukiwarkę wiz (Visa Finder) – pamiętajmy, że to narzędzie pomocnicze, które nie gwarantuje, że wiza zostanie przyznana. 

Wiza do Australii – gdzie wyrobić dokument?

Wniosek o wizę turystyczną można złożyć na stronie internetowej Departamentu Imigracji i Obywatelstwa Australii (DIAC) https://immi.homeaffairs.gov.au/. Informacje i porady, które można tam znaleźć, są w języku angielskim.

Dodatkowo Departamentu Imigracji i Obywatelstwa Australii w Berlinie rozpatruje wnioski wizowe dla obywateli takich krajów jak: Dania, Estonia, Finlandia, Niemcy, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Liechtenstein, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, San Marino, Szwecja, Szwajcaria oraz Watykan. 

Ambasada Australii w Berlinie (sprawy wizowe)

Wallstr. 76-79

10179 Berlin

Tel: +61 2 6196 0196

Wyrobienie wizy do Australii

Wszystkie wizy do Australii są wydawane w wersji elektronicznej. Nie trzeba ich drukować. W przypadku wizy turystycznej sprawa jest prosta i opiera się na 3 krokach:

 • złożenie wniosku o wizę – online na stronie https://online.immi.gov.au/lusc/login, trzeba podać dokładne informacje oraz dołączyć wymagane dokumenty;
 • oczekiwanie na informację zwrotną – wiadomość na e-maila o otrzymaniu wniosku powinna zostać wysłana w ciągu 12 godzin (jeśli jej nie będzie, należy wejść na swoje konto na ImmiAccount);
 • powiadomienie o decyzji – jeśli będzie pozytywna, to wnioskodawca otrzyma numer wizy, datę rozpoczęcia jej ważności oraz warunki wizowe.

W przypadku odmowy przyznania wizy w e-mailu zostaną wyjaśnione powody podjęcia takiej decyzji oraz informacja, czy przysługuje nam prawo do ponownego rozpatrzenia wniosku.

Wiza do Australii – niezbędne dokumenty i warunki

Warunki związane z otrzymaniem wizy zależą od jej rodzaju. W przypadku wiz turystycznych wymagany jest jedynie paszport. Natomiast dla wiz pracowniczych i kwalifikacyjnych trzeba posiadać sponsora. Oto przykładowe wymagania dotyczące wybranych podklas wiz turystycznych: 

Rodzaj wizy do AustraliiWarunki otrzymania
Electronic Travel Authority (601)Ważny paszport;
trzeba być poza Australią
eVisitor (651)Ważny paszport;
posiadanie innej wizy, np ETA 601;
trzeba być poza Australią
Transit (771)Ważny paszport;
potwierdzenie rezerwacji na podróż do innego kraju
dokumenty potwierdzające możliwość wjazdu do innego kraju.
Visitor (600)Ważny paszport;
posiadanie innej wizy, np ETA 601;
trzeba być na terytorium Australii.
Work and Holiday (462)Warunki zależą od tego, czy jest to pierwsza, druga czy trzecia tego typu wiza;
ważny paszport;
dla osób w wieku 18-30 lat.
Work Holiday (417)Warunki zależą od tego, czy jest to pierwsza, druga czy trzecia tego typu wiza;
ważny paszport;
dla osób w wieku 18-30 lat (z niektórych krajów do 35. roku życia).
Źródło: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing

Dokładny opis wymagań dotyczących wszystkich wiz do Australii można znaleźć na stronie https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing, klikajac w nazwę konretnego dokumentu.

Koszt wizy do Australii

Cena wizy zależy od jej rodzaju. W najlepszej sytuacji są osoby ubiegające się o wizę turystyczną Electronic Travel Authority (601), eVisitor oraz Transit, ponieważ nie trzeba za nią płacić. Oto koszt wybranych wiz do Australii: 

Rodzaj wizy do AustraliiKoszt
Electronic Travel Authority (601)Za darmo (może być naliczona opłata 20 AUD)
eVisitor (651)Za darmo
Transit (771)Za darmo
Visitor (600)380 AUD
Work and Holiday (462)510 AUD
Work Holiday (417)510 AUD
Student (500)650 AUD
Pracownicza Temporary Work (International Relations)(403)325 AUD
Źródło: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing

Ważność wizy

Podobnie jak w przypadku warunków otrzymania wizy i ceny, również jej ważność zależy od jej klasy i podklasy. Najkrótszy termin ważności ma wiza Electronic Travel Authority (601) – 12 miesięcy, ale jednorazowo można przebywać na terenie Australii 3 miesiące. Natomiast wiza studencka wydana może zostać nawet na 5 lat. Poniżej podajemy okresy ważności przykładowych wiz:

Rodzaj wizy do AustraliiWażność wizy
Electronic Travel Authority (601)12 miesięcy
eVisitor (651)12 miesięcy
Transit (771)72 godziny
Visitor (600)3, 6 lub 12 miesięcy
Work and Holiday (462)12 miesięcy
Work Holiday (417)12 miesięcy
Student (500)5 lat
Pracownicza Temporary Work (International Relations)(403)2 lata
Źródło: https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/getting-a-visa/visa-listing

Atrakcje turystyczne w Australii

Australii zajmuje cały kontynent, więc nie ma się co dziwić, że znajdziemy tam wiele niesamowitych atrakcji. Jednak najbardziej do tego kraju przyciągają turystów piękne krajobrazy, niespotykana nigdzie indziej przyroda oraz wielkie miasta. Przyjrzyjmy się kilku najpopularniejszym atrakcjom turystycznym Australii!

 • Wielka Rafa Koralowa – wzdłuż północno-wschodnich wybrzeży Australii na długości około 2 300 km ciągnie się największa rafa koralowa na świecie. To dom dla tysięcy gatunków zwierząt i roślin. W stanie Queensland wiele firm z nadmorskich miejscowości oferuje rejsy i nurkowanie wokół rafy. 
 • Daintree National Park – tuż obok Wielkiej Rafy Koralowej, także w stanie Queensland, znajduje się ten park narodowy, w którym zobaczyć można jeden z najstarszych lasów tropikalnych na świecie. W 1988 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Żyją tutaj ponad 430 gatunków ptaków. 
 • Blue Mountains National Park – Narodowy Park Gór Błękitnych znajduje się w Nowej Południowej Walii około 80 km na zachód od Sydney. To tutaj łatwo spotkać dzikie kangury oraz podziwiać piękne krajobrazy z wielu punktów widokowych. Park zawdzięcza swoją sławę także formacji skalnej nazywanej Three Sisters – trzy skały Meehni, Wimlah i Gunnedoo wznoszą się na ponad 900 metrów.
 • Uluru – charakterystyczna formacja skalna nazywana także (Ayers Rock lub The Rock) znajduje się na Terytorium Północnym w centralnej Australii. To święte miejsce dla Aborygenów wznosi się na wysokość 300 metrów i ma obwód 8 km. Uluru zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Sydney – w tym największym mieście Australii na pewno trzeba zobaczyć jego dwie wizytówki, czyli charakterystyczną Operę zaprojektowaną w stylu nowoczesnego ekspresjonizmu oraz most Harbour, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i zatokę. Sydney to także popularne plaże Bondi i Manly, historyczna dzielnica The Rock oraz Royal Botanic Garden, czyli ogród botaniczny.
 • Melbourne – to drugie co do wielkości miasto w Australii, w którym warto zobaczyć Federation Square, czyli miejsce spotkań i imprez kulturalnych, a także udać się do nadmorskiej dzielnicy St. Kilda (plaża, bary, restauracje i kawiarnie).
co warto zobaczyć w autralii
lista

Podsumowanie

 • Obywatele Polski mogą otrzymać wizę turystyczną na 3-miesięczną wycieczkę do Australii.
 • Australijskie wizy dzieli się na turystyczne, edukacyjne i szkoleniowe, rodzinne i partnerskie, pracownicze i kwalifikacyjne, uchodźcze i humanitarne oraz innego typu.
 • Wizę do Australii wyrabia się na stronie internetowej Departamentu Imigracji i Obywatelstwa Australii.
 • W Polsce nie ma placówki dyplomatycznej, która wydaje wizy do Australii. Najbliższa znajduje się w Berlinie.
 • Aby otrzymać wizę turystyczną trzeba mieć ważny paszport.
 • Wizę turystyczną ETA i eVisitor można wyrobić za darmo.
 • Wiza turystyczna może być ważna do 12 miesięcy.
 • Australia zachwyca przede wszystkim niepowtarzalną przyrodą i krajobrazami.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy wyrobienie wizy turystycznej do Australii wymaga wiele wysiłku?

Nie. Wizę turystyczną można wyrobić szybko i w prosty sposób. Wystarczy wejść na stronę Departamentu Imigracji i Obywatelstwa Australii, wybrać rodzaj wizy, złożyć wniosek, oczekiwać na informację zwrotną, a potem czekać na powiadomienie o decyzji. Wiza wydawana jest w wersji elektronicznej. Wizy ETA i eVisitor są darmowe.

Jak długo ważna jest wiza turystyczna do Australii?

To zależy od jej rodzaju. Najprostsza wiza Electronic Travel Authority (601) może zostać wydana na 12 miesięcy. Należy jednak pamiętać, że upoważnia ona do przebywania w Australii do 3 miesięcy. Z kolei wiza Visitors wydawana jest na 3, 6 i 12 miesięcy.

Czy wizy pracownicze i edukacyjne wymagają dodatkowych dokumentów?

Tak. Oprócz ważnego paszportu trzeba spełniać wiele wymogów. Na przykład mieć sponsora, który zapłaci za dokument, trzeba mieć odpowiednie kwalifikacje zawodowe czy posługiwać się językiem angielski. Szczegółowe wymagania różnią się dla podklas wiz, dlatego w celu otrzymania dokładnych informacji warto skontaktować się z ambasadą Australii lub zadzwonić na infolinię.

Źródła

 • https://poland.embassy.gov.au/wsawpolski/Visas_and_Migration.html
 • https://immi.homeaffairs.gov.au/home