Data dodania: 10 lipca 2023 Autor: Karolina Dziurka

Wyjazd do Włoch – ubezpiecz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń

Włochy, m.in. razem ze Stanami Zjednoczonymi czy Japonią, należą do siedmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata. Jest to także region bardzo atrakcyjny turystycznie. Według badań przeprowadzonych przez instytut Demoskopika liczba turystów przybywających w tutejsze rejony wzrośnie w tym roku o 12%. Ty także planujesz wyjazd do Włoch? Wykup odpowiednie ubezpieczenie. Dowiedz się, co możesz zyskać dzięki takiej ochronie oraz co powinna ona obejmować.

ubezpieczenie do włoch
Spis treści:
 1. Dlaczego ubezpieczenie turystyczne do Włoch jest tak ważne?
 2. Co możesz zyskać dzięki ochronie na wyjazd do Włoch?
 3. Co powinna obejmować polisa na wycieczkę do Włoch?
 4. Na co zwracać uwagę, kupując ochronę na podróż do Włoch?
 5. Ile zapłacisz za ubezpieczenia na wycieczkę do Włoch?
 6. Gdzie kupisz ochronę na wyjazd do Włoch?
 7. Czym różni się EKUZ od polisy na podróż do Włoch?
 8. Co warto zobaczyć we Włoszech?

Dlaczego ubezpieczenie turystyczne do Włoch jest tak ważne?

Ubezpieczenie na wyjazd to podstawa każdej zagranicznej wycieczki. Gwarantuje przede wszystkim ochronę, zorganizowaną pomoc i bezpieczeństwo na wypadek wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń. Podróż do obcego kraju zawsze wiąże się z ryzykiem, którego nie jesteś w stanie przewidzieć. Klimat czy nawet zmęczenie związane z wyjazdem mogą być przyczyną wystąpienia choroby lub wypadku. 

Leczenie za granicą czy organizacja transportu medycznego do Polski jest bardzo droga. Często kwoty te przewyższają cenę samej wycieczki. Kupując polisę turystyczną, dbasz o swój portfel i o to, aby uzyskać najlepsze wsparcie w trudnym i stresującym czasie.

Co możesz zyskać dzięki ochronie na wyjazd do Włoch?

Polisa turystyczna może uchronić Cię od wielu ryzyk. To od Ciebie zależy, co obejmiesz ubezpieczeniem podczas podróży do Włoch. Towarzystwa oferują dużo różnych form zabezpieczeń. Zakres podstawowy uwzględnia zazwyczaj pokrycie kosztów leczenia związanych z wizytami lekarskimi i hospitalizacją oraz assistance. W jego skład wchodzi np. transport medyczny do Polski, pomoc tłumacza, wsparcie informacyjne czy opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, jeśli musisz zostać w szpitalu. Oprócz tego możesz liczyć także na wiele innych rodzajów pomocy, między innymi:

 • w sytuacjach utraty lub kradzieży Twojego bagażu czy sprzętu elektronicznego,
 • kiedy konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy wyrządzonych przez Ciebie szkód, np. wybitej szyby w oknie hotelowym,
 • zadośćuczynienie, które należy się osobom przez Ciebie poszkodowanym, np. jeśli będziesz sprawcą wypadku,
 • świadczenie za Twój uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Co powinna obejmować polisa na wycieczkę do Włoch?

Ważne jest to, abyś dostosował ochronę do specyfiki Twojego wyjazdu. Obmyśl plan wycieczki do Włoch i zdecyduj, co będzie Ci potrzebne. Istotne jest przede wszystkim zapoznanie się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia każdego towarzystwa. Ze względu na to, że polisa turystyczna nie jest regulowana ustawą, każda firma oferuje inny zakres propozycji. Zwróć szczególną uwagę na:

 • choroby przewlekłe

Jeśli cierpisz np. na cukrzycę, nadciśnienie czy astmę, zadbaj o to, aby Twoja polisa posiadała ochronę dotyczącą tego rodzaju schorzeń. W innym przypadku, jeżeli dojdzie do zaostrzenia objawów choroby, nie otrzymasz pomocy.

 • klauzulę alkoholową

Nie każda oferta posiada ochronę od zdarzeń, które mają miejsce po wypiciu napojów wysokoprocentowych. Pamiętaj o tym, aby Twoja polisa obejmowała ryzyko tego rodzaju, jeśli planujesz spożywać alkohol.

 • uprawianie sportów

Jeżeli planujesz aktywny wypoczynek, uwzględnij to też w swojej ochronie. Sprawdź w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które dyscypliny sportowe uznawane są za wyczynowe lub ekstremalne, a które nie wymagają rozszerzenia. Podczas wyboru oferty określ adekwatny cel podróży, czyli których aktywności będzie dotyczył Twój wyjazd.

 • kraje, które planujesz odwiedzić

Jeśli planujesz podróż do Włoch własnym autem, weź pod uwagę ochronę nie tylko w kraju docelowym, ale także na terenie państw, przez które zamierzasz przejechać.

A jaki zakres ochrony, oprócz kosztów leczenia i assistance, możesz dołączyć do polisy?

 • OC

Zapewnia odszkodowanie osobowe i w mieniu, na rzecz poszkodowanych, którym wyrządziłeś szkodę np. w wyniku wypadku.

przykład
Uwaga!

Ten element ochrony jest obowiązkowy dla tych, którzy chcą korzystać ze stoków narciarskich we Włoszech.

 • NNW

Gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

Zabezpiecza na wypadek utraty lub zniszczenia Twojego ekwipunku i sprzętu elektronicznego.

Na co zwracać uwagę, kupując ochronę na podróż do Włoch?

Przed wyjazdem do Włoch istotne jest to, abyś zapoznał się z zakresem oferty, zanim ją wybierzesz. To, co jest w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, niekonieczne oferują pozostałe firmy. Szczegóły propozycji najlepiej zweryfikujesz, czytając ogólne warunki ubezpieczenia. 

Zwracaj uwagę na:

 • sumę ubezpieczenia

Ochronę dotyczącą kosztów leczenia ogranicza określona w umowie kwota, do której ubezpieczyciel pokrywa wszelkie zobowiązania finansowe. Ważne jest, aby była ona odpowiednio wysoka. Pamiętaj także o tym, że suma ubezpieczenia podana jest w złotówkach, więc obowiązuje ją jeszcze przewalutowanie.

 • ograniczenia

Mowa tutaj np. o limicie dób hotelowych dla bliskiej osoby, aby zapewnić jej pobyt na czas Twojej hospitalizacji lub liczbie godzin opóźnienia lotu, powyżej których ubezpieczyciel zapewnia odszkodowanie.

 • karencję 

Ubezpieczyciele stosują ten rodzaj ograniczenia, aby nie ponosić odpowiedzialności za szkody, które miały miejsce przed zakupem polisy. Ochronę możesz kupić w dowolnym momencie. Podczas zawierania umowy musisz określić, czy znajdujesz się aktualnie w kraju zamieszkania, czy już poza nim. Jeśli kupisz ubezpieczenie w trakcie podróży, towarzystwo zastosuje karencję, czyli odłożenie w czasie startu ochrony. W zależności od firmy, jest to kwestia od kilku godzin do kilku dni.

 • cenę

Wyższa cena nie zawsze oznacza, że oferta posiada równie duży zakres. Nie sugeruj się tym, ile kosztuje polisa. Patrz w przede wszystkim na szczegóły ochrony.

 • sporty ujęte w umowie

Towarzystwa ubezpieczeniowe różnie klasyfikują dyscypliny sportowe. Zwróć na to uwagę, jeżeli planujesz w ten sposób spędzać czas wolny. Jedna aktywność będzie uważana przez daną firmę za amatorską, a kolejne towarzystwo uzna ją za ekstremalną.

Ile zapłacisz za ubezpieczenia na wycieczkę do Włoch?

Cena polisy turystycznej do Włoch, jeśli planujesz wypoczynek i zwiedzanie, to zazwyczaj koszt kilku złotych dziennie. Sugerując się ceną całej wycieczki, ubezpieczenie to mały wydatek, a jednak gwarantuje ogromne wsparcie finansowe, jeśli coś się wydarzy.

W poniższej tabeli znajdziesz kilka przykładowych propozycji ochrony. Obejmują one ubezpieczenie kosztów leczenia, NNW oraz OC. Zestawienie zawiera także porównanie kosztów polisy, jeśli celem wyjazdu jest wypoczynek i zwiedzanie oraz dodatkowo uprawianie sportów ekstremalnych. 30-letni Kuba uwzględnia w kalkulacji obie możliwości. Planuje spędzić we Włoszech 7 dni. 

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena polisy, jeśli planujesz wypoczywać i zwiedzaćCena polisy, jeśli planujesz dodatkowo uprawiać sporty ekstremalne
You Can Drivekoszty leczenia: 100 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
35 zł66 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
49 zł139 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
52 zł149 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
62,27 zł124,54 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2023]

Gdzie kupisz ochronę na wyjazd do Włoch?

Ubezpieczenie turystyczne to dość popularna forma ochrony, więc nie powinieneś mieć problemu z odnalezieniem interesujących Cię propozycji na podróż do Włoch. Ceny, w zależności od miejsca, mogą się różnić, dlatego ważne jest rozeznanie. Zdarza się, że możesz sporo zaoszczędzić lub zyskać więcej, płacąc za polisę tyle samo.

Polisę na wyjazd kupisz:

 • u agenta stacjonarnego,
 • w biurze podróży razem z wycieczką,
 • przez internet (bezpośrednio na stronie danego towarzystwa ubezpieczeniowego),
 • za pomocą internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Warto porównać oferty od kilku towarzystw. Dzięki temu zapoznasz się z różnymi wariantami propozycji, dobierzesz odpowiednią ochronę i nie przepłacisz. Właśnie taką rolę spełnia kalkulator ubezpieczeń. Korzystając z niego otrzymasz oferty od różnych firm, które możesz w dowolny sposób modyfikować. Przejrzystość ich przeglądania sprawia, że w łatwy sposób możesz je ze sobą porównać.

Czym różni się EKUZ od polisy na podróż do Włoch?

Posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, więc myślisz że polisa turystyczna nie będzie potrzebna? Otóż nie! EKUZ i ubezpieczenie na wyjazd różnią się od siebie. Nie oznacza to oczywiście, że karta ta jest zbędna. Jej wydanie jest bezpłatne, zatem nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ją wyrobił. Powinieneś jednak wykupić dodatkową ochronę na podróż. Poniższa tabela przedstawia różnice pomiędzy obiema formami pomocy.

ZakresEuropejska Karta Ubezpieczenia ZdrowotnegoUbezpieczenie turystyczne
placówki publicznetaktak
placówki prywatnenietak
ratownictwonietak
transport medyczny do Polskinietak
zakres terytorialnytylko kraje należące UE i EFTAkraje, które uwzględnisz w ochronie (również poza UE i EFTA)
określona suma ubezpieczenianietak
ochrona dotyczytylko świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym krajuwizyt lekarskich, hospitalizacji, leczenia (w placówkach publicznych i prywatnych)
możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe ryzykanie

Co warto zobaczyć we Włoszech?

Włochy posiadają mnóstwo atrakcji turystycznych i co roku przyciągają miliony turystów. Kultura, zabytki, kuchnia, historia – te elementy budują oryginalność kraju. Ma on naprawdę wiele do zaoferowania. Możesz podziwiać Alpy lub odpoczywać na śnieżnobiałej plaży otoczonej szmaragdową wodą. Jest kilka miejsc, które jako pierwsze, przychodzą na myśl o tym pięknym kraju.

Rzym

Wieczne Miasto, będące stolicą Włoch. Jego historia liczy ponad 2500 lat. Rzym stanowi centrum religijne, historyczne oraz kulturowe. Znane jest ze swoich majestatycznych i starożytnych budowli oraz Watykanu. Warte zobaczenia jest także m.in. Koloseum, Forum Romanum, Bazylika Świętego Piotra, Panteon, Kapitol czy Fontanna di Trevi.

Wenecja

Miasto na wodzie, które ze względu na swoją wyjątkowość jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego kraju. Zbudowano je na lagunie otoczonej Morzem Adriatyckim. Tworzy archipelag składający się ze 118 wysp. W Wenecji nie ma aut, więc poruszać się tam można pieszo lub za pomocą wodnych taksówek. Atrakcją turystyczną tego miejsca jest Most Rialto, Plac i Bazylika Świętego Marka oraz Pałac Dożów.

Florencja

Stolica Toskanii nazywana muzeum pod gołym niebem. Dawniej była domem wielu artystów, pisarzy, naukowców i odkrywców. Dzieła Florencji można podziwiać w muzeach, galeriach sztuki i kościołach na całym świecie. To tutaj narodził się włoski renesans widoczny w architekturze i sztuce. We Florencji warto zobaczyć Ponte Vecchio, Piazza della Signoria czy Piazza del Duomo.

Sardynia

Druga, co do wielkości, wyspa na Morzu Śródziemnym. Piękno tego miejsca tworzy pasmo górskie i szmaragdowa woda morska. Najbardziej charakterystyczne atrakcje tego miejsca to wybrzeże Costa Smeralda i białe piaszczyste plaże, znajdujące się na południu wyspy. Warto zobaczyć także miasto Porto Cervo, Park Narodowy Gennargentu czy Stary Port, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych na Morzu Śródziemnym.

Mediolan

Miasto uznawane za światową stolicę mody. To tutaj mieszkali i pracowali sławni artyści, tacy jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy projektant Giorgio Armani. Charakterystyczna dla tego miejsca jest katedra Duomo di Milano. Oprócz tego warto także zobaczyć prestiżową scenę operową La Scala, klasztor przy Santa Maria delle Grazie i znajdującą się w nim Ostatnią Wieczerzę Da Vinciego czy przejść się po Quadrilatero.

lista

Podsumowanie

 • Koszty leczenia we Włoszech są bardzo wysokie. Dzięki ubezpieczeniu turystycznemu nie będziesz musiał pokrywać ich z własnej kieszeni, jeśli konieczne będzie np. skorzystanie z wizyty lekarskiej.
 • Polisa na podróż obejmuje zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia oraz assistance. Oprócz tego możesz także rozszerzyć ochronę o OC, NNW lub ubezpieczenie bagażu.
 • Odpowiednia polisa na podróż powinna być dostosowana do specyfiki wyjazdu. Uwzględnij wszystkie kraje, które planujesz odwiedzić i przez które będziesz przejeżdżał. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe, pamiętaj o rozszerzeniu ochrony o tę klauzulę. Pamiętaj także o odpowiednim określeniu celu podróży.
 • Podczas wyboru oferty zwróć uwagę w szczególności na sumę ubezpieczenia, ograniczenia, karencję czy sporty, które są objęte ochroną. Szczegółowe informacje znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia danego towarzystwa.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Gdzie kupisz polisę na wycieczkę do Włoch?

Ubezpieczenie turystyczne możesz kupić samodzielnie lub z pomocą agenta. Oferty znajdziesz w stacjonarnym biurze ubezpieczeń, w biurze podróży razem z wycieczką, na stronie internetowej towarzystwa lub poprzez porównywarkę.

Ile zapłacisz za ubezpieczenie turystyczne do Włoch?

Cena polisy na wyjazd jest uzależniona od ujętych ryzyk, formy rozszerzenia ochrony, specyfiki wyjazdu i krajów, które planujesz odwiedzić. Zazwyczaj jest to koszt kilku złotych dziennie dla jednej osoby.

Która ochrona na wyjazd do Włoch będzie odpowiednia? EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Obie formy ochrony są przydatne. Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby ubiegać się o wydanie takiego dokumentu. Nie jest to jednak wystarczająca forma pomocy na czas zagranicznego wyjazdu ze względu na ograniczenia, które posiada. Polisa turystyczna jest uzupełnieniem tego, czego nie posiada EKUZ.

W który rejon Włoch warto się udać?

Włochy to kraj, który posiada mnóstwo atrakcji turystycznych i wiele miejsc, które są warte odwiedzenia. Do najpopularniejszych należy Rzym, Wenecja, Florencja, Sardynia czy Mediolan.