Data dodania: 11 lipca 2023 Autor: Karolina Dziurka

Zaplanowałeś podróż do Grecji? Ubezpiecz się od zdarzeń losowych!

Grecja składa się z aż 165 zamieszkałych wysp. Nic więc dziwnego, że kraj ten jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. W 2022 roku przybyło do niego prawie 28 milionów osób! Turyści w trakcie zagranicznej wycieczki potrzebują odpowiedniej ochrony. Jak zabezpieczyć się przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń i wypadków losowych?

ubezpieczenie do grecji
Spis treści:
 1. Dlaczego warto ubezpieczyć się na wyjazd do Grecji?
 2. Na jaką pomoc możesz liczyć, jeśli masz ubezpieczenie na podróż do Grecji?
 3. Co musi zawierać polisa na podróż do Grecji?
 4. Na co zwrócić uwagę, jeśli wybierasz ubezpieczenie na podróż do Grecji?
 5. Jakie są ceny ochrony na wyjazd do Grecji?
 6. Gdzie możesz kupić polisę na wycieczkę do Grecji?
 7. Dlaczego EKUZ na wyjazd do Grecji powinna być uzupełniona ubezpieczeniem turystycznym?
 8. Co warto zobaczyć w Grecji?

Dlaczego warto ubezpieczyć się na wyjazd do Grecji?

Wycieczkę do Grecji powinieneś zaplanować z uwzględnieniem wszystkich istotnych elementów. Oprócz samego planu wyjazdu i atrakcji, które chcesz odwiedzić, pamiętaj także o sytuacjach, które mogą Cię zaskoczyć. Wypadki czy choroby podczas podróży zdarzają się dość często. Wystarczy chwila nieuwagi lub po prostu zrządzenie losu, aby cała koncepcja Twojego wyjazdu legła w gruzach. Dobrze przygotowany turysta zabezpiecza się od takich wydarzeń, kupując ubezpieczenie turystyczne

Polisa na wyjazd nie uchroni Cię od nieprzewidzianych okoliczności. Dzięki niej dbasz o to, aby uzyskać pomoc, kiedy coś pójdzie nie po Twojej myśli. Jeśli dopadnie Cię choroba lub złamiesz rękę, nie będziesz się martwił kosztownym leczeniem. Towarzystwo wesprze Cię w trudnych i stresujących chwilach. Zorganizuje pomoc, opłaci wizytę lekarską lub hospitalizację. Jeśli będzie to koniecznie, zajmie się także transportem do Polski.

Na jaką pomoc możesz liczyć, jeśli masz ubezpieczenie na podróż do Grecji?

Polisa na wyjazd gwarantuje Ci pomoc w różnych sytuacjach. Mowa tutaj nie tylko o opłaceniu leczenia, ale także wsparciu i szeroko rozumianej pomocy okołomedycznej podczas pobytu w Grecji. Zakres ochrony może obejmować kwestie podstawowe, ale masz także możliwość objęcia ubezpieczeniem wiele dodatkowych zdarzeń. 

Zazwyczaj każda polisa turystyczna posiada zabezpieczenie dotyczące kosztów leczenia i assistance. W ich skład wchodzi między innymi:

 • pokrycie kosztów opieki medycznej, wizyt lekarskich, hospitalizacji, zabiegów, operacji,
 • ratownictwo,
 • transport medyczny do Polski,
 • wsparcie tłumacza,
 • pomoc informacyjna,
 • opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, które towarzyszą Ci w podróży,
 • pomoc, jeśli utracisz lub zgubisz swoje dokumenty,
 • odszkodowanie za opóźniony lot.

Oprócz ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, masz możliwość objęcia dodatkową ochroną sytuacji, gdy np.:

 • uszkodzisz wypożyczony sprzęt sportowy,
 • inny turysta zostanie pogryziony przez Twojego psa,
 • doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu, 
 • Twój lot będzie opóźniony,
 • zgubisz swój bagaż lub zostanie on skradziony.

Co musi posiadać polisa na podróż do Grecji?

To Ty powinieneś podjąć decyzję, od jakich zdarzeń chcesz się ubezpieczyć na wyjazd do Grecji. Musisz to dobrze przemyśleć, aby otrzymać wsparcie w każdej nieprzewidzianej sytuacji.

Zastanów się, jak będzie wyglądał Twój wyjazd, na czym Ci zależy i z jakimi zagrożeniami musisz się liczyć. Pozwoli Ci to łatwiej dopasować ochronę i zaoszczędzić czas w poszukiwaniu najlepszej oferty. 

Pewnie już wiesz, że podstawowa ochrona posiada zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Możesz dokupić do tego także:

 • NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.
 • OC – ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli odszkodowanie na rzecz osób trzecich.
 • ubezpieczenie bagażu – zabezpieczenie, jeśli zgubisz, zniszczysz swój bagaż lub otrzymasz go z opóźnieniem.

A które elementy są szczególnie istotne, jeśli planujesz zakup ubezpieczenia? Ochrona nie zadziała, jeśli nie wykupisz rozszerzenia o:

 • choroby przewlekłe

Jest to obowiązkowy element polisy turystycznej dla osób, które cierpią np. na astmę lub cukrzycę. Podstawowe ubezpieczenia wyłączają odpowiedzialność za pomoc związaną z tego typu schorzeniami . Jeśli zatem chorujesz przewlekle, pamiętaj o ujęciu tego w swojej ochronie.

 • aktywności fizyczne

Jeśli należysz do osób, które lubią ruch i chcesz uprawiać sport w otoczeniu pięknych krajobrazów Grecji, pomyśl o dodatkowej ochronie. Większość dyscyplin wymaga rozszerzenia ubezpieczenia. Zwróć uwagę na to, w jaki sposób towarzystwa klasyfikują dane aktywności i czy wymagają wówczas wykupienia odpowiedniego zakresu. Sprawdzisz to w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

 • klauzulę alkoholową

Osoby, które lubią relaksować się przy wieczornym drinku, powinny zawrzeć w swoim ubezpieczeniu odpowiedni rodzaj ochrony. Mowa tutaj o pomocy na wypadek wystąpienia zdarzeń w stanie nietrzeźwości. 

Na co zwrócić uwagę, jeśli wybierasz ubezpieczenie na podróż do Grecji?

Sam zakup ubezpieczenia nie świadczy o tym, że w razie potrzeby uzyskasz odpowiednią ochronę. Aby tak było, musisz wybrać polisę, która spełnia oczekiwania Twoje i te dotyczące wyjazdu. Kluczem do dobrego wyboru jest czytanie ogólnych warunków ubezpieczenia. To tam znajduje się szczegółowo opisany zakres i wyłączenia odpowiedzialności. Dokument ten jest dość obszerny, ale wyróżnia się kilka elementów, na które przede wszystkim musisz zwrócić uwagę. Należą do nich:

 • suma ubezpieczenia

Limit, który określa, jakie zobowiązania finansowe pokrywa ubezpieczyciel. Pamiętaj o tym, że leczenie za granicą jest kosztowne, więc kwota powinna być wystarczająca.

Dotyczy to ochrony związanej z:

 • kosztami leczenia,
 • NNW,
 • OC,
 • ubezpieczeniem sportowym,
 • ubezpieczeniem bagażu.
 • limity

Ograniczenia np. liczby dób hotelowych, z których może skorzystać osoba towarzysząca Ci w podróży, jeśli wylądujesz w szpitalu.

 • wysokość składki

Cena rzadko kiedy świadczy o zakresie ubezpieczenia. Są oferty, za które przepłacisz oraz takie, których cena jest nieadekwatnie niska, patrząc na ryzyka objęte ochroną. Warto zatem porównać oferty w kilku miejscach oraz od różnych towarzystw i przede wszystkim czytać ogólne warunki ubezpieczenia.

 • karencja

Jeśli planujesz spontaniczny wypad, wykup ubezpieczenie jak najszybciej. Ochrona, którą zawierasz, będąc już poza granicami kraju zamieszkania, najprawdopodobniej będzie obowiązywała dopiero po kilku godzinach lub nawet dniach od momentu jej nabycia. Jest to spowodowane karencją ubezpieczeniową. Towarzystwa stosują ten rodzaj ograniczenia, aby nie ponosić odpowiedzialności za zdarzenia, które miały miejsce przed zakupem ochrony.

Jakie są ceny ochrony na wyjazd do Grecji?

To, ile zapłacisz za ochronę na wypoczynek do Grecji, zależy od wielu czynników. Nie każdy zapłaci za ubezpieczenie tyle samo. Cenę warunkuje:

 • zakres ochrony,
 • liczba ubezpieczonych,
 • informacja, czy ubezpieczony choruje przewlekle,
 • kierunek wyjazdu,
 • długość podróży,
 • cel wycieczki.

Przykładowe oferty ubezpieczenia na wyjazd znajdziesz w poniższej tabeli. Wszystkie propozycje dotyczą ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW oraz OC. 55-letnia Małgorzata planuje wypoczywać i zwiedzać Grecję przez 8 dni. Ile zapłaci za polisę?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena polisy
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
42 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
53 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
57 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,17 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2023]

Gdzie możesz kupić polisę na wycieczkę do Grecji?

Jeśli szukasz ubezpieczenia turystycznego, sprawdź oferty w różnych miejscach i od kilku towarzystw ubezpieczeniowych. Dlaczego? Każda firma inaczej podchodzi do oceny ryzyka. Dostępne są także różne rozwiązania i pakiety. Dzięki temu zweryfikujesz różne opcje i będziesz miał pewność, że wybrałeś tę najlepszą.

Polisę na podróż możesz kupić w:

 • biurze podróży, 
 • biurze u agenta stacjonarnego,
 • towarzystwie ubezpieczeniowym, bezpośrednio na stronie internetowej,
 • porównywarce ofert.

Dlaczego EKUZ na wyjazd do Grecji należy uzupełnić o ubezpieczenie turystyczne?

ZakresUbezpieczenie turystyczneEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
placówki publicznetaktak
placówki prywatnetaknie
ochrona dotyczywizyt lekarskich, hospitalizacji, leczenia (w placówkach publicznych i prywatnych)tylko świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju
możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe ryzykatak, można rozszerzyć o OC, NNW, ubezpieczenie bagażunie
ratownictwotaknie
transport medyczny do Polskitaknie
określona suma ubezpieczeniataknie
zakres terytorialnykraje, które uwzględnisz w ochronie (również poza UE i EFTA)tylko kraje należące do UE i EFTA
cenaw zależności od wybranego wariantu

Co warto zobaczyć w Grecji?

Grecja posiada wiele atrakcji turystycznych, zabytków i ciekawych lokalizacji. Ze względu na to, że w skład jej terenów wchodzi 165 zamieszkałych wysp, ciężko jest zwiedzić wszystkie interesujące regiony tego śródziemnomorskiego kraju. Kilka z nich szczególnie przyciąga turystów.

Ateny

Stolica Grecji, której charakterystycznym elementem są ruiny na wzgórzu, czyli Akropol. Warto zobaczyć także świątynię Ateny, tak zwany Partenon oraz najstarszą dzielnicę miasta Plakę. Panoramę miasta można podziwiać ze wzgórza Lykavittos – najwyższego punktu tego regionu.

Santorini

Wyspa wulkaniczna, która wchodzi w skład Cyklad – archipelagu znajdującego sie na Morzu Egejskim. Około roku 1600 p.n.e. wybuchł tam wulkan, który uformował charakterystyczne dla tego miasta poszarpane klify i małe wysepki. Oryginalność Santorini przejawia się w wąskich uliczkach i gęstej śnieżnobiałej zabudowie, która na tle błękitnego morza wygląda obłędnie. Warto zobaczyć tam czerwoną plażę, Muzeum Prehistorycznej Thery czy ruiny miasta Akrotiri.

Zakynthos

Wyspa, która należy do archipelagu Wysp Jońskich. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest Zatoka Wraku. Warto także odwiedzić błękitne groty morskie, wokół których można spotkać żółwie Karetta. Zakynthos wyróżnia się różnorodnością. Po północno-zachodniej stronie występuje turkusowe morze, klify oraz białe i żwirowe plaże. Na południu natomiast teren jest bardziej płaski i pokryty piaszczystymi plażami. Centrum wyspy wyróżnia się z kolei licznymi sadami cytrusowymi, lasami oraz gajami oliwnymi.

Saloniki

Drugie, zaraz po Atenach, największe miasto w Grecji. Jego charakterystycznym elementem jest Biała Wieża czy bizantyjski kościół Agios Nikolaos Orfanos. Znajduje się tu także najważniejszy port morski i nadmorska promenada, która ma prawie 5 kilometrów długości.

Meteory

Masyw skał piaskowca, na którym znajduje się zespół monastyrów, czyli prawosławnych kościołów. Mierzy wysokość 500 m n.p.m. Dawniej mnisi, aby dostać się na pionowe skały, byli wciągani na linach. Dziś część obiektów znajdujących się na górze jest dostępna dla turystów. Można się do nich dostać za pomocą stromych schodów.

lista

Podsumowanie

 • Ubezpieczenie turystyczne obejmuje w szczególności ochronę związaną z kosztami leczenia, wizytami lekarskimi, hospitalizacją czy transportem medycznym do Polski.
 • Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatna i działa na terenie krajów członkowskich UE oraz EFTA. Obejmuje ochronę w placówkach publicznych.
 • Jeżeli wybierasz się do Grecji, powinieneś odwiedzić Ateny, Zakynthos, Saloniki, Santorini czy Meteory. Oczywiście to nie jedyne ciekawe miejsca. Cały kraj bogaty jest w wiele interesujących i różnorodnych atrakcji turystycznych.
 • Koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Pamiętaj zatem o tym, aby polisa, którą zakupisz, posiadała odpowiednio wysoką sumę ubezpieczenia.
 • Jeśli wybierasz ubezpieczenie turystyczne, zwracaj uwagę na sumy ubezpieczenia, karencję, klauzulę alkoholową i sporty objęte ochroną. Szczegółowe informacje znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Co zyskasz dzięki polisie na podróż do Grecji?

Ubezpieczenie turystyczne to gwarancja ochrony w sytuacji, kiedy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe. Oprócz pomocy medycznej i pokrycia wszelkich kosztów, zyskasz także wsparcie i zorganizowaną pomoc. Polisa obejmuje przede wszystkim sytuacje, kiedy zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi.

Co znajdziesz w ubezpieczeniu turystycznym?

Polisa na wyjazd posiada zazwyczaj ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance. Jeśli chcesz mieć szerszy zakres, możesz uwzględnić także OC, NNW, ubezpieczenie bagażu czy ochronę sportową. Szczegółowe informacje, wytyczne i wyłączenia odpowiedzialności znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Dokument ten jest indywidualny dla każdego towarzystwa.

Dlaczego warto porównać propozycje ochrony od kilku towarzystw ubezpieczeniowych?

Każda firma w inny sposób ocenia ryzyko ubezpieczeniowe. Dostępne są także różne formy ochrony. Porównując oferty od kilku towarzystw i weryfikując je w różnych miejscach, masz pełną świadomość tego, jaki jest koszt poszczególnych zabezpieczeń. Dzięki temu wiesz, co wziąć pod uwagę, jaki zakres wybrać, a przy tym nie przepłacić.