Data dodania: 22 sierpnia 2023 Autor: Rafał Gliński

Wyjazd na wakacje na narty? Ruszaj na stok, mając ubezpieczenie narciarskie!

Wczasy można spędzić na wiele sposobów. Prawdziwi amatorzy białego szaleństwa nie odmówią sobie sposobności do poszusowania po stoku nawet w środku gorącego lata! Narty lub snowboard w górach to miła odmiana od plażowania.

ubezpieczenie na narty
Wszystko, co trzeba wiedzieć o turystycznym ubezpieczeniu narciarskim:
 1. Czym jest ubezpieczenie narciarskie?
 2. Co obejmuje polisa na stok narciarski?
 3. Co zapewnia assistance w polisie turystycznej?
 4. Gdzie ubezpieczyć wakacyjny wyjazd w góry na narty?
 5. Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy narciarskiej?

Planujesz wczasy na nartach lub snowboardzie i nie wiesz, jaką polisę wybrać? Narciarskie ubezpieczenie podróżne to podstawa na wakacyjnym wyjeździe i podczas wypoczynku na stoku narciarskim!

Ubezpieczenie narciarskie – co to?

Polisa turystyczna dla narciarza lub snowboardzisty to specjalny rodzaj ubezpieczenia, które zapewnia ochronę zarówno w trakcie spokojnego szusowania po oślej łączce, jak i karkołomnych akrobacji w snowparku. Gwarantuje odszkodowanie po niespodziewanym wypadku na stoku. Do złamania kości lub skręcenia stawów dochodzi tam wyjątkowo często nawet w trakcie beztroskich zjazdów.

Jak działa polisa na narty lub snowboard?

Chwila nieuwagi może skończyć się zderzeniem z innym użytkownikiem stoku albo elementem infrastruktury np. pachołkiem. Polisa narciarska z OC w życiu prywatnym przenosi odpowiedzialność za szkody ze sprawcy na ubezpieczyciela. Towarzystwo rozlicza się z poszkodowanym narciarzem lub ośrodkiem narciarskim, którego trasa została naruszona, pokrywa straty i odpowiada na dalsze, ewentualne roszczenia.

Polisa na stok narciarski – co obejmuje?

Pakiet narciarski, oprócz wspomnianego OC sportowego, ma w podstawie ubezpieczenie kosztów leczenia. To świadczenie wypłacane narciarzowi lub snowboardziście po wypadku, któremu uległ na stoku lub podczas pobytu w ośrodku narciarskim. Przeznaczone jest na pokrycie należności za akcję ratunkową oraz usług związanych z transportem medycznym, pobytem w szpitalu i hospitalizacją. W razie konieczności ubezpieczyciel finansuje również transport powrotny osoby poszkodowanej do kraju (również w przypadku śmierci).

Ubezpieczenie narciarskie powinno zawierać NNW, czyli ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków podczas zjazdów ze stoku i w jego otoczeniu. Zapewnia rekompensatę, gdy narciarz lub snowboardzista dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczyciel wypłaca poszkodowanemu część sumy ubezpieczenia, odpowiadającej procentowej utracie zdrowia. W przypadku śmierci ubezpieczonego najczęściej 100% wartości polisy trafia do członków rodziny (spadkobierców) lub wskazanej w umowie osoby uposażonej.

Narciarskie assistance to pakiet usług dodatkowych, zapewniających wsparcie w podróży górskiej. Gwarantuje bezpośredni kontakt z ubezpieczycielem i niezwłoczne uzyskanie niezbędnej pomocy. W zależności od sytuacji i wybranej oferty towarzystwo umożliwia wsparcie: językowe, prawne oraz informacyjne. Taka pomoc jest nieoceniona w kryzysowej sytuacji, do jakiej może dojść podczas pobytu na zagranicznym urlopie.

Jak można rozszerzyć ochronę?

Narciarski pakiet ochronny można uzupełnić o interesujące dodatki. Narciarzom i snowboardzistom, którzy dysponują cennym ekwipunkiem do jazdy przyda się ubezpieczenie sprzętu sportowego. Tego typu polisa może objąć nie tylko własne przyrządy, ale również wynajęte w lokalnej wypożyczalni narciarskiej. Dodatkowo można nabyć polisę zabezpieczającą bagaż w transporcie oraz osobistą elektronikę.

żarówka
Warto wiedzieć:

Rozszerzenie ochrony o uprawianie narciarstwa i snowboardingu dotyczy tylko rekreacyjnych zjazdów. Szusowanie poza wyznaczonymi szlakami (np. heliskiing czy freeskiing) wiąże się z koniecznością wykupienia ochrony sportów wysokiego ryzyka.

Ubezpieczenie turystyczne można rozszerzyć na wypadek nagłej zmiany planów wyjazdowych. Gwarantuje rekompensatę w przypadku utraty środka transportu, odwołania lub opóźnienia lotu, a także w sytuacji całkowitej rezygnacji albo częściowej zmiany rezerwacji noclegu.

Assistance w polisie turystycznej – co zapewnia?

Pomoc w podróży narciarskiej gwarantuje wsparcie w wielu obszarach. Do usług assistance wliczają się np.:

 • koszty akcji poszukiwawczej/ratowniczej;
 • transport medyczny do Polski;
 • transport bliskich;
 • zakwaterowanie na czas hospitalizacji;
 • dostarczenie rzeczy osobistych;
 • pomoc informacyjna i prawna;
 • wsparcie tłumacza;
 • kierowca zastępczy;
 • wsparcie po utracie dokumentów;
 • pomoc w sprzątaniu i prowadzeniu gospodarstwa domowego;
 • opieka nad zwierzęciem domowym;
 • naprawa zniszczonego sprzętu;
 • zwrot środków za niewykorzystany karnet narciarski (skipass);
 • pokrycie kosztów w przypadku zamknięcia tras zjazdowych.
przykład
UWAGA!

Usługi w ramach assistance podróżnego mogą być różne. Dokładnie sprawdź OWU wybranej oferty zanim zgodzisz się na konkretne warunki.

Wakacyjny wyjazd na narty – jak się zabezpieczyć?

Planowanie rodzinnych wczasów to niełatwe zadanie. W trakcie jego realizacji można zapomnieć o bardzo istotnej kwestii, jakim jest bezpieczeństwo wszystkich uczestników wyjazdu. Nic nie zapewnia go bardziej niż kompleksowa polisa, zwłaszcza podczas ryzykownych zjazdów na nartach lub snowboardzie, kiedy o wypadek nietrudno. Chwila moment i nieszczęście gotowe!

Gdzie ubezpieczyć wakacyjny urlop narciarski?

Ubezpieczenie na wakacyjną podróż w góry można uzyskać we wszystkich towarzystwach oferujących polisy turystyczne. Dokładny zakres ochrony u każdego ubezpieczyciela może być inny. Ważne jest więc porównanie ofert i ich szczegółów (OWU) przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Polisa na narty jest dostępna m.in. w:

 • AXA Partners;
 • Generali;
 • PZU;
 • UNIQA;
 • Warta.
żarówka
Warto wiedzieć:

Ubezpieczenie turystyczne obejmujące wyjazd na stok narciarski może być indywidualne oraz zbiorowe. W przypadku rodzin jedna polisa może dotyczyć wszystkich bliskich i krewnych.

Polisa narciarska online

Ubezpieczenie na narty najszybciej znajdziesz w sieci. Internetowy kalkulator ubezpieczeń turystycznych to najwygodniejszy sposób uzyskania i porównania wielu konkurencyjnych ofert w jednym miejscu. Wystarczy podać: destynację, termin podróży, liczbę i wiek uczestników wyprawy oraz cel podróży.

przykład
UWAGA!

Podanie aktywności planowanych podczas wyjazdy jest bardzo ważne. Jeśli nie zadeklarujesz, że masz w planach wizyta na stoku narciarskim, to zdarzenia, do jakich dojdzie podczas szusowania będą wyłączone spod odpowiedzialności ubezpieczyciela!

Ile kosztuje ubezpieczenie dla narciarza na wakacje?

Przykład:

Sprawdźmy, ile kosztuje ubezpieczenie podróżne na wyjazd na narty w Alpy austriackie. Trzyosobowa rodzina (2 dorosłych i 1 dziecko) wybiera się tam na tydzień w czasie tegorocznych wakacji. Przedstawiamy 5 najkorzystniejszych ofert różnych towarzystw:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 20 000 zł
84,51 zł
UNIQAKoszty leczenia: 225 740 zł
NNW: 11 287 zł
85,26 zł
ProamaKoszty leczenia: 100 000 zł99,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 90 296 zł
NNW: 15 000 zł
105,46 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 80 000 zł
OC sportowe: 50 000 zł
135,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [czerwiec 2023].

Wybór polisy podróżnej na narty – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na ubezpieczenie podróżne, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przed zawarciem umowy sprawdź, czy sumy ubezpieczenia poszczególnych polis składowych są wystarczająco wysokie, aby pokryć ewentualne straty. Ich wysokość powinna w zupełności zaspokoić potrzeby finansowe w przypadku poszczególnych zdarzeń.

ekspert
Porada eksperta:

W przypadku wyjazdu zagranicznego w góry koszty ratownictwa i leczenia mogą podlegać wysokim opłatom, które przez kurs obcej waluty mogą być bardzo dotkliwe finansowo! Średni koszt akcji ratowniczej z udziałem helikoptera w Austrii w 2020 r. wyniósł blisko 4 000 euro. Pamiętaj o tym przy wyborze polisy z odpowiednio wysoką sumą ubezpieczenia.

Jeśli na stoku korzystasz z wartościowego, profesjonalnego wyposażenia, koniecznie wybierz ofertę z dodatkowym ubezpieczeniem bagażu i sprzętu sportowego. Zabezpieczy to twoją elektronikę w transporcie oraz narty, kijki i deskę snowboardową na wypadek uszkodzenia lub opóźnienia w dostawie.

lista

Podsumowanie

 • Przed ruszeniem na wakacje pomyśl o ubezpieczeniu. Polisa narciarska zapewnia bezpieczeństwo i pewność powrotu do domu z rodzinnych wczasów w górach.
 • Na narty lub snowboard zabierz ze sobą polisę narciarską. To gwarancja wsparcia w wymagającej sytuacji dla Ciebie i Twojej rodziny.
 • Przed zawarciem polisy zapoznaj się dokładnie z warunkami zawartymi w OWU. Dowiedz się, na jaką pomoc możesz liczyć w sytuacji awaryjnej.
 • Najlepszą cenę polisy turystycznej obejmującej wypad na narty lub snowboard poznasz w kilka minut dzięki internetowej porównywarce ubezpieczeń Mubi. Wystarczy, że podasz miejsce, liczbę i wiek uczestników oraz cel podróży!

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Jakie ubezpieczenie na narty zabrać na wakacje?

Narciarska polisa turystyczna na wczasy powinna być dopasowana do potrzeb. Zależą one od samych podróżników, miejsca i planów wyjazdowych. Jeśli w planach jest tylko jazda po wyznaczonych szlakach, to wystarczy standardowa polisa podróżna z rozszerzeniem o narty i snowboard. W przypadku szusowania poza trasami (freeskiing) lub innych form narciarstwa lub snowboardingu ekstremalnego konieczne jest nabycie rozszerzenia o sporty wysokiego ryzyka. Osoby spożywające alkohol na stoku powinny nabyć rozszerzenie o zdarzenia zaistniałe pod wpływem alkoholu.

Czy EKUZ wystarczy na narciarskich wczasach?

Nie. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie zapewnia wystarczającej ochrony na stoku narciarskim. W niektórych krajach umożliwia jedynie częściowe pokrycie kosztów leczenia i dostęp tylko do podstawowej opieki lekarskiej w niezbędnym zakresie. Za pobyt w szpitalu trzeba zazwyczaj słono zapłacić z własnej kieszeni. Uniknąć dodatkowych kosztów podróży związanych z leczeniem lub akcją ratunkową pozwoli Ci pakiet ubezpieczenia turystycznego zapewniający środki na leczenie i pobyt w zagranicznej placówce zdrowia.

Gdzie wybrać się na rodzinne wakacje na nartach w Europie?

Są miejsca na Starym Kontynencie, gdzie można poszusować nawet latem. Najbardziej popularne wśród narciarzy kraje na wakacyjny urlop to: Włochy, Francja, Austria i Szwajcaria. Sąsiadujące z Polską Czechy i Słowacja oferują coraz bardziej dogodne warunki narciarskie i konkurencyjne ceny również poza sezonem wysokim. W Alpach jest on jednak zdecydowanie dłuższy. Trzeba natomiast liczyć się z wyższymi kosztami.