Data dodania: 22 sierpnia 2023 Autor: Rafał Gliński

Ubezpieczenie do USA – zapewnij sobie bezpieczną podróż za Ocean Atlantycki

Wakacyjny wyjazd do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej to marzenie niejednego podróżnika. Niektórzy spełniają je samodzielnie, a inni korzystają z dogodnych programów work&travel kierowanych głównie do studentów z turystyczną pasją. Ubezpieczenie podróżne w Stanach przyda się, jak mało gdzie!

statua wolności nowy jork
Wszystko, co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu turystycznym do USA:
 1. Jak wygląda podróż na wakacje do USA?
 2. Czy trzeba mieć polisę turystyczną do USA?
 3. Czy w USA jest bezpiecznie?
 4. Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne do USA?
 5. Jaki powinien być zakres ubezpieczenia podróżnego do USA?
 6. Co zobaczyć w USA?

Zastanawiasz się, jakie jest najlepsze ubezpieczenie podróży do Stanów Zjednoczonych? Nie jesteś pewien, jakie ubezpieczenie na wyjazd do USA wybrać? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego poradnika!

Wakacyjny wyjazd do Stanów Zjednoczonych

Wczasy na amerykańskim, słonecznym wybrzeżu lub w głębi lądu wymagają podróży przez Atlantyk. To spore przedsięwzięcie wymaga od turysty stałego paszportu biometrycznego (tymczasowy nie jest uznawany) oraz pozwolenia na wjazd w systemie ESTA.

żarówka
Warto wiedzieć:

Jeśli wizyta w USA ma charakter turystyczny lub biznesowy i trwa krócej niż 90 dni, nie trzeba mieć wizy do Stanów Zjednoczonych.

Ubezpieczenia turystyczne do USA – czy jest obowiązkowe?

Opieka zdrowotna w Stanach Zjednoczonych uchodzi za jedną z najdroższych na świecie. System nie opiera się na ubezpieczeniach społecznych, tylko na polisach dobrowolnych i leczeniu prywatnym. Z tego powodu pomoc lekarska w USA jest bardzo kosztowna i bez polisy, trzeba za nią słono płacić z własnej kieszeni.

“Bezwzględnie zalecamy wykupienie ubezpieczenia turystycznego, pokrywającego koszty leczenia i hospitalizacji w związku z nagłym zachorowaniem lub nieszczęśliwym wypadkiem i transportu medycznego – rekomenduje Polski MSZ.”

Polisa nie jest obowiązkowa, ale zważając na okoliczności zdaje się być nieodzowna. Ubezpieczenie podróżne na zagraniczny wyjazd do Stanów Zjednoczonych to niezbędny punkt na liście przygotowań do wyjazdu w przypadku zaradnych globtroterów.

Ceny usług medycznych w USA:

 • wizyta u lekarza pierwszego kontaktu – cena: ponad 100 USD;
 • zdjęcie rentgenowskie – cena: 100–1 000 USD;
 • skorzystanie z karetki pogotowia – cena: 400–1 200 USD;
 • pobyt w szpitalu (doba) – cena: 500–3 000 USD;
 • znieczulenie podczas zabiegu – cena: 500–3 500 USD;
 • pomoc po skręceniu kostki – cena: 500–2 500 USD;
 • pomoc po złamaniu nosa – cena: 500–8 000 USD;
 • morfologia krwi – cena: ok. 755 USD;
 • pomoc dentystyczna (plomba) – cena: 1 000–1 500 USD;
 • pomoc po złamaniu kończyny – cena: ok. 2 500 USD;
 • wycięcie migdałków – cena: 4 150–6 380 USD;
 • zabieg tracheotomii – cena: 10 000–150 000 USD;

Powyższe liczby wskazują wyraźnie, że na leczenie poza ubezpieczeniem indywidualnym mogą sobie pozwolić nieliczni. Sam koszt wycieczki do Stanów Zjednoczonych nie jest niski, ale nagłe zdarzenie na wyjeździe może je zwielokrotnić. Aby uniknąć dodatkowych kosztów podróży, ubezpiecz się przed jej rozpoczęciem i ciesz się w Ameryce nieskrępowaną swobodą.

Bezpieczeństwo w USA – czy jest na wysokim poziomie?

Kwestia bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych jest bardzo ważnym aspektem działań władz federalnych. Na terenie kraju obowiązuje narodowy system powiadamiania o zagrożeniach terrorystycznych (NTAS). Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) co pewien czas informuje społeczeństwo o ogólnych i potencjalnych zagrożeniach terrorystycznych.

Alerty bezpieczeństwa w USA w ramach NTAS:

 • elavated alert – ogólnie podniesiony poziom zagrożenia;
 • imminent alert – wystąpienie konkretnego zagrożenia.

W związku z zagrożeniem terrorystycznym w wielu miejscach publicznych, które mogą stanowić potencjalny cel ataku (np. urzędy, stadiony, sklepy wielkopowierzchniowe, hale wystawowe czy drapacze chmur) obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa. Zaliczają się do nich:

 • prześwietlanie bagażu;
 • kontrole osobiste (zarówno mieszkańców, jak i turystów);
 • wszechobecni funkcjonariusze służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
żarówka
Warto wiedzieć

Wzmożone środki bezpieczeństwa obowiązują przeważnie w okresie świąt (np. 4 lipca, w Święto Dziękczynienia, ramadan czy Boże Narodzenie) oraz w czasie ważnych wydarzeń i dużych imprez.

Ubezpieczenie podróżne do USA – ile kosztuje?

Zakup polisy turystycznej do Stanów Zjednoczonych to niewielki wydatek, zważywszy na koszty ewentualnych działań ratunkowych, jakich może wymagać turysta po wypadku. Ceny ubezpieczenia zdrowotnego zaczynają się poniżej 100 zł. Warto jednak dopłacić do oferty z szerszym zakresem, aby w nagłej sytuacji, mieć zapewnioną kompleksową opiekę.

Przykład:

25-letni Wojtek wybiera się na 2 tygodnie do USA. W poszukiwaniu polisy turystycznej na wakacyjny wyjazd odwiedził internetową porównywarkę ubezpieczeń Mubi. Uzyskał 13 propozycji w cenie 101–419 zł. Oto najbardziej oferty, które rozważa:

TowarzystwoZakresCena
AXA PartnersKoszty leczenia: 600 000 zł NNW: 50 000 zł OC: 250 000 zł214,32 zł
UNIQAKoszty leczenia: 672 765 zł NNW: 26 910 zł OC: 358 808 zł218,40 zł
ProamaKoszty leczenia: 500 000 zł NNW: 30 000 zł OC: 80 000 zł261,00 zł
GeneraliKoszty leczenia: 500 000 zł NNW: 40 000 zł OC: 100 000 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [czerwiec 2023].

Na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy podróżnej do USA?

Wybierając polisę turystyczną do Stanów Zjednoczonych, zdecyduj się na jak najszerszy zakres ochrony. Bogaty wariant ubezpieczenia zapewni Ci kompleksowe wsparcie w kryzysowym momencie. Dzięki temu uzyskasz dostęp do lekarzy-specjalistów i komfortowej opieki medycznej nawet tysiące kilometrów od domu.

żarówka
Warto wiedzieć:

Najwyższe polisy podróżne oferują ubezpieczenie kosztów leczenia do 1 200 000 zł (Generali) lub nawet 40 0000 000 zł, OC w życiu prywatnym do 1 500 000 zł, a NNW do 150 000 zł (AXA Partners).

Jak można rozszerzyć ubezpieczenie do USA?

Polisa do Stanów powinna obejmować ochronę na wypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zapewni Ci pomoc lekarską w przypadku zachorowania na COVID-19, pokryje koszty izolacji, gdy uzyskasz pozytywny wynik testu na koronawirusa albo środki na kwarantannę po kontakcie z osobą zainfekowaną.

ekspert
Porada eksperta:

Osoby spożywające alkohol na urlopie powinny zatroszczyć się, aby ubezpieczenie obejmowało zdarzenia zaistniałe pod wpływem napojów wyskokowych. Z kolei zapaleni sportowcy powinni zadbać o rozszerzenie o wybrane przez siebie aktywności urlopowe. Osoby przewlekle chore muszą zaznaczyć tę informację we wniosku ubezpieczeniowym, aby towarzystwo miało świadomość ich stanu zdrowia.

Aby uzyskać dodatkowe wsparcie ubezpieczyciela na miejscu, wybierz towarzystwo, które jest znane i cenione na rynku w Stanach Zjednoczonych i ma swoje przedstawicielstwo na terenie tego kraju. Dzięki temu kontakt i wsparcie doradcy ubezpieczeniowego będą łatwiej osiągalne.

Co warto zobaczyć w USA?

Będąc w Ameryce, można nieustannie odkrywać kolejne ciekawe rzeczy i poznawać jej piękno na nowo. Jest kilka miejsc, które wyjątkowo warto ujrzeć na własne oczy i zwiedzić, aby poczuć ich klimat z bliska. Oto i one!

Największe atrakcje turystyczne w USA:

 • Nowy Jork;
 • Waszyngton;
 • Statua Wolności;
 • Park Narodowy Yosemite;
 • Park Narodowy Zion;
 • Monument Valley;
 • góry Grand Teton;
 • Kanion Antylopy;
 • Słona równina Bonneville;
 • wodospad Multnomah Falls;
 • rzeka Colorado River.
lista

Podsumowanie

 • Podróż do Stanów Zjednoczonych nie wiąże się obecnie z żadnymi obostrzeniami COVID-19.
 • Wiza do USA dla Polaków nie jest wymagana od turystów, którzy przebywają w Ameryce Północnej krócej niż 90 dni. Przed wylotem do Stanów wystarczy zarejestrować się w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA).
 • Koszty leczenia w Ameryce Północnej są bardzo wysokie. Poważny zabieg może przewyższyć koszt całego wyjazdu!
 • Ubezpiecz siebie i bliskich na wyjazd do USA, a unikniesz dodatkowych kosztów związanych z akcją ratunkową czy leczeniem po wypadku. Zadbaj, aby polisa obejmowała wszystkie aktywności, jakich chcecie podjąć się na wyjeździe.
 • Ciesz się nieskrępowaną wolnością podróżowania! Kompleksowa ochrona zapewni Ci swobodę działania i pewność otrzymania należnej pomocy.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy EKUZ działa w USA?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w Stanach Zjednoczonych nie zapewnia żadnej ochrony. Koszty leczenia w USA nie podlegają zwrotowi w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na Starym Kontynencie. Karta obejmuje jedynie europejskie kraje członkowskie UE. Tylko odpowiednia polisa dobrowolna zapewnia wystarczającą ochronę podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych.

Czy warto kupić ubezpieczenie podróżne do USA?

Polisa turystyczna do Stanów Zjednoczonych zabezpiecza na wypadek nagłego zachorowania i leczenia lub pobytu w szpitalu. Ubezpieczenie chroni Cię przed nieplanowanymi kosztami podróży. Zapewnia finansowanie w przypadku pogorszenia stanu zdrowia osób przewlekle chorych. Chroni także Twoje bagaże, sprzęt i elektronikę, jeśli coś złego stanie się z nimi w transporcie i nie dotrą na miejsce na czas. Okres ochrony automatycznie przedłuży się, jeśli z przyczyn niezależny (np. nieodpowiednich warunków atmosferycznych) Twój lot powrotny zostanie odwołany.

Co warto zabrać na letni urlop do USA?

Oprócz wydrukowanej polisy i niezbędnych dokumentów wyjazdowych (paszport), na wczasy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej warto wziąć ze sobą kilka przydatnych rzeczy. Są to m.in.: karta płatnicza (kredytowa lub debetowa), leki na receptę, ubrania na każdą pogodę, krem z wysokim filtrem UV oraz przejściówka do gniazdka elektrycznego. Podczas lotu oprócz dobrej książki lub czasopisma przydatne będą zwłaszcza: poduszka pod kark, opaska na oczy i zatyczki do uszu lub słuchawki – pozwolą wypocząć i zmniejszyć nieprzyjemny jetlag.