Data dodania: 10 lipca 2023 Autor: Karolina Dziurka

Zamierzasz spędzić urlop w Turcji? Pamiętaj o ubezpieczeniu turystycznym!

Turcja to kraj trzech stref klimatycznych, dwóch kontynentów, czterech mórz i wielu kultur. Przyciąga co roku swoją oryginalnością miliony turystów. Mimo że jego część przynależy do Europy, nie skorzystasz tam z Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dlaczego? Jak zatem zabezpieczyć się od zdarzeń losowych?

paszport tymczasowy
Spis treści:
 1. Dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji?
 2. Co warto ująć w polisie na wyjazd do Turcji?
 3. Jakie ryzyka powinna obejmować polisa na wycieczkę do Turcji?
 4. Na co zwracać uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego na podróż do Turcji?
 5. Na jakie koszty ochrony dotyczące urlopu w Turcji musisz się przygotować?
 6. Gdzie znajdziesz ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji?
 7. Dlaczego EKUZ nie zadziała w Turcji?
 8. Jakie są atrakcje turystyczne Turcji?

Dlaczego powinieneś wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji?

Wycieczka za granicę zawsze wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Podczas urlopu w Turcji istnieje ryzyko wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Możesz potrzebować pomocy medycznej np. po zbyt długim przebywaniu na słońcu lub po wypadku. Ruch na tamtejszych ulicach nieco różni się od tego, który występuje w Polsce. Turcy jeżdżą brawurowo, nieostrożnie i niezgodnie z przepisami ruchu drogowego. Łatwo więc o wypadek czy potrącenie. Musisz zatem bardzo uważać, w szczególności, jeśli planujesz poruszać się pieszo. 

Zawierając polisę turystyczną, gwarantujesz sobie zorganizowaną pomoc medyczną, wsparcie, a przede wszystkim pokrycie wszelkich kosztów zagranicznego leczenia. Korzystanie z tego rodzaju usług jest bardzo drogie. Dzięki ubezpieczeniu towarzystwo pokryje wszelkie zobowiązania finansowe.

Co warto ująć w polisie na wyjazd do Turcji?

Ubezpieczenie turystyczne na wycieczkę do Turcji gwarantuje szeroko rozumianą pomoc. To Ty decydujesz, jak będzie wyglądała Twoja ochrona. Zakres dotyczący kosztów leczenia i assistance to zazwyczaj podstawowy element polisy na wyjazd. 

W jej skład wchodzi wówczas:

 • opieka medyczna, wizyty lekarskie, hospitalizacja, operacje, zabiegi, ratownictwo,
 • transport medyczny do Polski,
 • pomoc informacyjna,
 • wsparcie tłumacza,
 • opieka nad niepełnoletnimi dziećmi, które towarzyszą Ci w podróży,
 • pomoc, jeśli utracisz lub zgubisz swoje dokumenty,
 • świadczenie za opóźniony lot.

Możesz także zabezpieczyć się na wypadek wystąpienia innych ryzyk. Zabezpieczenia te są równie istotne podczas podróży. Mowa tutaj o sytuacji, kiedy np.:

 • Twój pies pogryzie innego turystę,
 • zniszczysz wypożyczony sprzęt sportowy,
 • dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu, 
 • stracisz swój bagaż np. w wyniku kradzieży,
 • Twój lot się opóźni.

Jakie ryzyka powinna obejmować polisa na wycieczkę do Turcji?

Zakres ubezpieczenia turystycznego na wyjazd do Turcji to kwestia indywidualna. Istotne jest, abyś monitorował informacje dla podróżujących, które dostępne są na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dane aktualizowane są na bieżąco. Dzięki temu wiesz, jak wygląda sytuacja w danym kraju i czy podróżowanie na dany teren jest bezpieczne. Aktualnie regiony Turcji, które graniczą z Syrią i Irakiem, głównie Hatay, Kilis oraz Diyarbakir, Hakkari, Şırnak, Batman, narażone są na akty terroru oraz działania policyjne czy wojskowe. Pamiętaj o tym, jeśli wyruszasz w tę część kraju.

Wiesz już, że podstawowym elementem ochrony są koszty leczenia i assistance. Towarzystwa oferują kilka ciekawych dodatków, które mogą okazać się bardzo przydatne, jeśli doświadczysz nieprzewidzianego zdarzenia losowego. 

Nie każda wycieczka wymaga ubezpieczenia w rozbudowanym wariancie. To wszystko zależy od tego, czego będzie dotyczył Twój wyjazd oraz od Twoich oczekiwań. Niestety nie da się przewidzieć biegu zdarzeń, ale możesz zadbać o to, aby dopasować ochronę możliwie jak najlepiej.

Do dodatkowych elementów ubezpieczenia należy:

 • NNW – świadczenie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.
 • OC – świadczenie na rzecz osób trzecich.
 • ubezpieczenie bagażu – świadczenie dotyczące utraty, zniszczenia lub opóźnienia w dostarczeniu Twojego ekwipunku.

Istnieją także zabezpieczenia, które powinny się znaleźć w polisie, jeśli:

 • chorujesz przewlekle

Dotyczy to turystów, którzy mają problem np. z krążeniem. Wówczas wysokie temperatury mogą powodować zaostrzenie choroby. Wymaga to odpowiedniego rozszerzenia polisy. 

 • planujesz uprawiać sport

W tureckich kurortach popularny jest np. windsurfing, narty wodne, nurkowanie czy loty na paralotni. Towarzystwa ubezpieczeniowe stosują podział dyscyplin sportowych na amatorskie, wyczynowe, wysokiego ryzyka i ekstremalne. Część z nich wymaga rozszerzenia ochrony. Jeśli planujesz spędzać czas, uprawiając różnego rodzaju aktywności fizyczne, zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Dzięki temu będziesz wiedział, czy potrzebujesz większego zakresu.

 • chcesz spożywać alkohol

Klauzula dotycząca spożywania napojów wysokoprocentowych gwarantuje pomoc także w sytuacjach, kiedy dojdzie do wypadku w stanie nietrzeźwości.

Na co zwracać uwagę podczas wyboru ubezpieczenia turystycznego na podróż do Turcji?

Zakup ochrony na czas wyjazdu do Turcji może okazać się ciężki. Dużo towarzystw ubezpieczeniowych, zakresy, warunki polisy to często nie lada wyzwanie. Ważne zatem jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli dowiesz się, na co zwracać uwagę, które elementy są istotne oraz określisz specyfikę swojego wyjazdu i to, co będzie Ci potrzebne, wybór będzie prostszy!

Do istotnych elementów, jeśli chodzi o szczegóły ofert ubezpieczeniowych, należą:

 • suma ubezpieczenia

Bardzo ważna kwestia dotycząca ochrony. Określa maksymalną kwotę, którą pokrywa towarzystwo. Ze względu na kosztowne leczenie i usługi medyczne świadczone za granicą ważne jest, aby suma ta była odpowiednio wysoka.

Dotyczy to ochrony związanej z:

Limity dotyczące pewnych świadczeń. Mowa tu np. o liczbie dób hotelowych, z których może skorzystać osoba towarzysząca Ci w podróży.

 • cena polisy

Wysokość składki nie świadczy o tym, jaką ochronę zapewnia polisa. Czytaj zatem ogólne warunki ubezpieczenia i szczegóły propozycji. Dzięki temu będziesz wiedział, czy nie przepłacisz. 

 • karencja

Ubezpieczenie warto kupić odpowiednio wcześnie. Dlaczego? Podczas zawierania polisy musisz określić, czy jesteś w kraju zamieszkania czy już poza nim. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w ochronę, będąc już w podróży, towarzystwo najprawdopodobniej zastosuje kilkugodzinną lub kilkudniową karencję. Oznacza to, że ochrona zacznie obowiązywać dopiero po określonym czasie.

Na jakie koszty ochrony dotyczące urlopu w Turcji musisz się przygotować?

Jest kilka czynników warunkujących cenę. Nie każdy kierunek podróży będzie objęty tym samym kosztem ubezpieczenia. Zależy to od oceny ryzyka dokonanej przez towarzystwo. Wpływa na to:

 • zakres ochrony,
 • liczba ubezpieczonych,
 • informacja, czy ubezpieczony choruje przewlekle,
 • kierunek wyjazdu,
 • długość podróży,
 • cel wycieczki.

Poniższa tabela wyjaśni Ci kwestię ceny polisy turystycznej. Znajdujące się w niej oferty dotyczą 8-dniowego pobytu w Turcji. 27-letnia Joanna planuje wypoczynek i zwiedzanie. Ile zapłaci za polisę?

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena polisy
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
42 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
54 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
58 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
71,17 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2023]

Gdzie znajdziesz ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Turcji?

Zweryfikuj propozycje polisy turystycznej w różnych miejscach. Zabierz się za to odpowiednio wcześnie, abyś miał czas na dokonanie wyboru. Pośpiech, to zły doradca. Dzięki temu zorientujesz się, jakie są ceny oraz co i w jakich wariantach oferują towarzystwa. Pozwoli Ci to na dokonanie świadomego i dobrego wyboru, a przede wszystkim nie przepłacisz.

Ubezpieczenie na wyjazd kupisz za pomocą:

 • biura podróży, 
 • agenta stacjonarnego,
 • strony internetowej towarzystwa ubezpieczeniowego,
 • porównywarki ofert.

Dlaczego EKUZ nie zadziała w Turcji?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak sama nazwa wskazuje, obejmuje wyłącznie nasz kontynent. Dokument ten nie obejmuje natomiast Turcji. Dlaczego? Część tego kraju co prawda wchodzi w skład Europy, jednak nie należy ona do UE ani EFTA. Oznacza to, że tego rodzaju ochrona podczas pobytu na tym terenie jest zbędna. 

Wówczas jedynym rozwiązaniem jest zakup ubezpieczenia turystycznego. Istotne jest to, abyś określił w polisie, czy chcesz objąć ochroną cały teren Turcji, czy tylko część europejską. 

Kupując ochronę na wyjazd, zyskujesz szerszą ochronę, niż ta, która znajduje się w EKUZ. Polisa obejmuje dodatkowo placówki prywatne, ratownictwo czy transport medyczny do Polski. Możesz ją także rozszerzyć o wariant OC, NNW czy ubezpieczenie bagażu.

Jakie są atrakcje turystyczne Turcji?

Turcja znana jest z nadmorskich kurortów, plaż czy luksusowych hoteli. Okazuje się jednak, że kraj ten ma do zaoferowania o wiele więcej. Między innymi wiele pięknych miejsc o bogatej kulturze, ciekawą kuchnię i liczne cuda natury.

Stambuł

Mimo że nie jest to stolica Turcji, pierwszym skojarzeniem z tym krajem jest właśnie Stambuł. To tu znajduje się serce kraju i miejsce charakteryzujące się z jednej strony bogatą historią i wieloma zabytkami, a z drugiej nowoczesnym budownictwem. To jedyne miasto leżące na dwóch kontynentach – europejskim i azjatyckim. 

Kapadocja

Magiczne miejsce położone w Anatolii pomiędzy górami Taurus a Morzem Czarnym. W Kapadocji znajdują się formy skalne, które uformowała erozja wygasłych wulkanów. Podziwiać tu można wykute w skale kościoły i domy oraz podziemne miasta. Największą atrakcją tego miejsca jest lot balonem.

Pamukkale

Inaczej bawełniany zamek. Jedno z najstarszych uzdrowiskowych miast na świecie. Tamtejsze wody mineralne mają właściwości lecznicze i świetnie działają na skórę. Charakterystyczne dla tego miejsca są wapienne formy, które powstały z wodospadów wypływających z gorących źródeł. Na tym obszarze utworzono park narodowy. Wpisano je na światową listę dziedzictwa UNESCO.

Jezioro Van

Jezioro Van jest największe i najgłębsze w Turcji. Osiąga powierzchnię 3574 km2. To także najpotężniejszy zbiornik sodowy na świecie. Ze względu na słoność i wysoką zasadowość tejże wody mieszkańcy wykorzystują ją jako środek czystości. W jeziorze występuje tylko jeden gatunek ryb z rodziny karpiowatych.

Efez

Starożytne miasto, które jest jednym z najlepiej zachowanych miejsc tamtejszej epoki. Założono je około 3000 lat p.n.e. Pełniło wówczas funkcję portu i ośrodka handlu. Atrakcję wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystycznym elementem tego miejsca jest starożytny cud świata – Artemizjon, czyli świątynia Artemidy. 

lista

Podsumowanie

 • Koszt ubezpieczenia turystycznego, które obejmuje koszty leczenia, assistance, NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu to zazwyczaj kilka złotych dziennie. Oczywiście wszystko zależy od kierunku podróży, jej celu oraz czasu wyjazdu.
 • W Turcji Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest honorowana. Kraj ten nie należy do UE oraz EFTA. Jedynym zabezpieczeniem na czas wyjazdu w tamtejsze rejony jest polisa turystyczna.
 • Turcja posiada wiele ciekawych i różnorodnych atrakcji turystycznych. Będąc w tym kraju, powinieneś odwiedzić Stambuł, Kapadocję, Pamukkale, Jezioro Van oraz Efez.
 • Jeśli kupujesz ubezpieczenie turystyczne, pamiętaj o tym, aby określić państwo, do którego wyruszasz. W przypadku Turcji oferty dzielą się na te, które obejmują tylko część europejską i te, obejmujące cały kraj.
 • Zakres polisy na podróż możesz w różny sposób modyfikować. Przydatnym dodatkiem jest OC, NNW oraz ubezpieczenie bagażu. Możesz je dodać do podstawowej ochrony, która zazwyczaj składa się z kosztów leczenia i assistance.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Co gwarantuje Ci ochrona na podróż do Turcji?

Ubezpieczenie turystyczne to pomoc, w sytuacji kiedy spotka Cię nieprzewidziane zdarzenie losowe. Mowa tu o różnego rodzaju wypadkach, chorobach, ale także np. zniszczeniach i kradzieżach. Polisa gwarantuje ochronę związaną z pomocą medyczną oraz elementami towarzyszącymi tym wydarzeniom.

Na które elementy ubezpieczenia turystycznego do Turcji należy zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia. Zwracaj uwagę przede wszystkim na sumy ubezpieczenia, ograniczenia, wyłączenia odpowiedzialności czy karencję. Weryfikacja szczegółowych informacji jest kluczowa do podjęcia odpowiedniej decyzji.

Co ująć w ubezpieczeniu turystycznym?

Polisa na zagraniczną podróż powinna być odpowiednio dobrana. Ważny jest cel wyjazdu i związane z nim zagrożenia. Szczególnie istotne jest ujęcie klauzuli alkoholowej oraz tej dotyczącej chorób przewlekłych i uprawiania sportów.