Ostatnia aktualizacja: 27 czerwca 24 Autor: Karolina Dziurka

Praca za granicą – ubezpiecz się od wypadków losowych

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych to dość popularne rozwiązanie wśród Polaków. W całej tej sytuacji często pomijana jest kwestia ochrony, choć powinno to stanowić podstawę każdej podróży. Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas migracji zarobkowych i ustrzec się przed niechcianymi wydatkami?

ubezpieczenie do pracy za granica
Spis treści
 1. Dlaczego Polacy wybierają pracę za granicą?
 2. Co zyskasz dzięki ubezpieczeniu do pracy za granicą?
 3. Co jest ważne przy wyborze ubezpieczenia do pracy za granicą?
 4. Praca na czarno a ubezpieczenie
 5. Koszt ubezpieczenia do pracy za granicą
 6. EKUZ nie powinna stanowić jedynej ochrony na okres wyjazdu!

Dlaczego Polacy wybierają pracę za granicą?

Powody migracji są różne. Najczęściej jednak decyduje o tym sytuacja życiowa i chęć załatania finansowej luki. Zarobki za granicą są wyższe niż w Polsce i nawet kilkumiesięczny wyjazd może okazać się bardzo pomocny dla domowego budżetu. 

Jakie są najczęstsze kierunki migracji zarobkowych? Według raportu przeprowadzonego przez Gi Group, na przestrzeni ostatnich dziewięciu lat najchętniej odwiedzane kraje zarobkowe to:

 • Niemcy,
 • Holandia,
 • Wielka Brytania,
 • Norwegia.

A co według tego raportu motywuje Polaków do wyjazdu? W kolejności od najczęstszych powodów są to:

 • wyższe zarobki,
 • wyższy standard życia,
 • możliwość podróżowania,
 • brak dostatecznej pracy w Polsce,
 • korzystniejsze perspektywy rozwoju,
 • większe poszanowanie dla wolności i praw obywatelskich,
 • dogodny system podatkowy,
 • lepsze położenie geopolityczne,
 • bliscy mieszkający lub mający w planach życie za granicą.

Każdy wyjazd za granicę powinien być zaopatrzony w odpowiednie ubezpieczenie. Nieważne, czy jest to praca sezonowa na okres wakacyjny, czy zajęcie na dłuższy czas. Ryzyko wystąpienia wypadku, zwłaszcza jeśli pracujesz fizycznie, jest bardzo duże. Równie wysokie są koszty związane z leczeniem i hospitalizacją. Aby zagraniczny wyjazd faktycznie wspomógł Twój budżet, zadbaj o odpowiednią ochronę, w razie gdybyś zachorował lub uległ wypadkowi. Dzięki temu nie poniesiesz dodatkowych kosztów.

Co zyskasz dzięki ubezpieczeniu do pracy za granicą?

Ubezpieczenie na wyjazd w celach zarobkowych nie jest obowiązkowe, ale bardzo ważne i przydatne. Taka ochrona to koszt zaledwie kilku złotych dziennie. W skali całego wyjazdu nie są to duże kwoty, a taka polisa może pomóc w nieprzewidzianych sytuacjach i uchronić Cię od sporych wydatków z tytułu ewentualnego leczenia. Wyjazd zarobkowy ma poprawić Twoją sytuację finansową, a nie dodatkowo ją pogorszyć! 

Dokładny zakres takiego ubezpieczenia zależy od Twoich potrzeb, wymagań i rodzaju wykonywanej pracy. Wyróżnia się kilka kluczowych kwestii, które powinny znaleźć się w ubezpieczeniu do pracy za granicą.

Należą do nich:

Ten element dotyczy ochrony związanej z wszelkiego rodzaju leczeniem, hospitalizacją, zabiegami, operacjami i innymi usługami medycznymi.

 • transport medyczny

Ważna kwestia, która często nie jest brana pod uwagę, a jednak może zdarzyć się sytuacja, kiedy konieczny będzie transport do szpitala.

 • NNW

Zapewnia świadczenie w przypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

 • assistance

Obejmuje np. pomoc w przypadku kradzieży lub utraty dokumentów, pomoc tłumacza, pokrycie kosztów pobytu i transportu osoby towarzyszącej.

 • OC

Istotna forma ochrony, kiedy poprzez wypadek spowodowany przez ubezpieczonego, uszczerbku doznają osoby trzecie, również w mieniu.

 • ochrona COVID

Istotne jest, aby w razie zachorowania, izolacji lub kwarantanny leczenie oraz związane z tym koszty były pokryte przez ubezpieczyciela.

 • klauzula dotycząca chorób przewlekłych

Jeśli chorujesz np. na astmę, nadciśnienie lub cukrzycę, uwzględnij tę klauzulę w swojej polisie.

 • informacja dotycząca wykonywania pracy fizycznej

Wówczas ryzyko wystąpienia uszczerbku na zdrowiu jest bardzo wysokie, więc ważne jest, aby na polisie był zapis dotyczący wyjazdu w celu wykonywania pracy.

Wypadek może zdarzyć się podczas pracy, ale nie można zapomnieć również o tym, że ryzyko nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego zdarzenia istnieje także wtedy, kiedy jesteśmy poza miejscem wykonywania obowiązków służbowych. Istotna jest zatem ochrona obejmująca zdarzenia, które mogą mieć miejsce pod wpływem alkoholu.

przykład
UWAGA!

Jeśli pracujesz w Polsce, a pracodawca wysyła Cię na służbowy wyjazd, również zalecane jest posiadanie ubezpieczenia. W tym przypadku o odpowiednią ochronę powinien zadbać sam pracodawca, ale polisę możesz wykupić również na własną rękę.

Jeśli jesteś pracodawcą i chcesz zadbać o ochronę dla swoich pracowników na okres zagranicznej delegacji, możesz kupić polisę, wliczając ją w koszty uzyskania przychodu.

Co jest ważne przy wyborze ubezpieczenia do pracy za granicą?

Stoisz przed wyborem ubezpieczenia i nie wiesz, jakie kwestie wziąć pod uwagę, aby Twoja ochrona była wystarczająca? 

Skup się przede wszystkim na tym, aby polisa zawierała:

 • informację o wykonywaniu pracy 

Podczas takich wyjazdów samo ubezpieczenie turystyczne nie wystarczy. Podstawą ochrony jest określenie celu podróży, aby pomoc obejmowała przede wszystkim zdarzenia, które mogą się wydarzyć w związku z wykonywaną pracą, w szczególności jeżeli chodzi o pracę fizyczną.

 • odpowiednią sumę ubezpieczenia

Koszty leczenia i hospitalizacji za granicą są bardzo wysokie. Zadbaj o to, aby suma ubezpieczenia była wystarczająca do ich pokrycia. Najtańsze oferty posiadają często dość niskie sumy ubezpieczenia, więc zanim dokonasz zakupu, sprawdź zakres polisy. Często zdarza się, że dużo lepsza ochrona to kwestia dopłacenia kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych.

 • rozszerzenie dotyczące chorób przewlekłych

Zadbaj o to, aby w sytuacji, gdy dojdzie np. do zaostrzenia objawów Twojej choroby, ubezpieczenie również obejmowało ten rodzaj zdarzeń. W innym przypadku niestety nie otrzymasz pomocy i będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów takiego leczenia.

Praca na czarno a ubezpieczenie

Wciąż zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca zatrudnia pracowników bez umowy. Wiąże się to z dużym ryzykiem, np. w przypadku niewypłacenia wynagrodzenia. Wówczas ciężko jest je wyegzekwować. Dodatkowo taki pracownik nie jest objęty żadnym prawem pracy, ponieważ oficjalnie nie podejmuje zatrudnienia, więc trudno o dochodzenie jakichkolwiek roszczeń. 

Jeśli jednak pracujesz bez umowy, ubezpieczenie do pracy za granicą obejmuje taki rodzaj wykonywanych czynności. Niezależnie od tego, czy jesteś zatrudniony, pracujesz na czarno, czy działasz na rzecz wolontariatu. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie wymagają od ubezpieczonego potwierdzenia formy zatrudnienia. Ważne jest to, aby w polisie była ujęta informacja o tym, że wyjazd dotyczy celów zarobkowych i wykonywania pracy.

Koszt ubezpieczenia do pracy za granicą

Ryzyko wystąpienia szkody podczas wykonywania pracy jest bardzo duże. Koszt zakupu polisy, w porównaniu do ceny, jaką przyjdzie zapłacić za leczenie za granicą, jest naprawdę niewielki. W tabeli poniżej znajdziesz kilka propozycji ubezpieczenia do pracy za granicą. Dotyczą one 30-dniowego wyjazdu do Niemiec dla 30-letniego mężczyzny.

towarzystwo ubezpieczeniowezakres ochronycena
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie sportowe
ochrona COVID
zdarzenia pod wpływem alkoholu
203 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 1 000 zł
ubezpieczenie sportowe
ochrona COVID
zdarzenia pod wpływem alkoholu
271 zł
Generalikoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
ubezpieczenie sportowe
ochrona COVID
zdarzenia pod wpływem alkoholu
323 zł
AXAkoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
ubezpieczenie sportowe
ochrona COVID
zdarzenia pod wpływem alkoholu
412,20 zł

EKUZ nie powinna stanowić jedynej ochrony na okres wyjazdu!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest dobrym rozwiązaniem, ale jako dodatek. Wyrobienie takiego dokumentu jest bezpłatne. Ochrona dotyczy krajów UE oraz EFTA i obejmuje tylko i wyłącznie te usługi, które w danym kraju dostępne są w ramach publicznej opieki zdrowotnej. Zatem jeśli konieczne będzie skorzystanie z opieki prywatnej lub jeśli wybierasz się do krajów spoza UE i EFTA, dodatkowe ubezpieczenie do pracy za granicą będzie niezbędne. 

lista

Podsumowanie

 • Pamiętaj, aby w wykupionym przez Ciebie ubezpieczeniu znalazła się informacja o tym, że podróż związana jest z wykonywaniem pracy. Dzięki temu w sytuacji, gdy będziesz ofiarą nieszczęśliwego wypadku podczas wypełniania związanych z tym czynności, otrzymasz pomoc.
 • Jeśli cierpisz na chorobę przewlekłą, dopilnuj, aby Twoja polisa dotyczyła zdarzeń spowodowanych przez zaostrzenie jej objawów. W innym przypadku będziesz zobowiązany do pokrycia kosztów leczenia z własnej kieszeni.
 • Podejmując pracę na czarno również powinieneś wykupić ubezpieczenie. Ochrona do pracy za granicą obejmuje wszystkie rodzaje wykonywania czynności zarobkowych – także pracę bez umowy czy wolontariat.
 • Jeśli posiadasz EKUZ, nie powinieneś bazować tylko i wyłącznie na tej ochronie, ponieważ może ona okazać się niewystarczająca. Ta karta obejmuje tylko te usługi, które w danym kraju dostępne są w ramach opieki publicznej. Jeśli zatem skorzystasz z opieki w placówce prywatnej, EKUZ tego nie obejmie.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy ubezpieczenie do pracy za granicą jest konieczne?

Ten rodzaj ochrony nie jest obowiązkowy, ale zdecydowanie jest zalecany. Praca, zwłaszcza fizyczna, wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia wypadku, a koszty leczenia za granicą są bardzo wysokie. Dzięki temu, jeśli np. nagle zachorujesz, nie będziesz musiał dokładać do wyjazdu z własnej kieszeni.

Czy potrzebujesz ubezpieczenia, skoro wyjeżdżasz do pracy tylko na okres wakacyjny?

Zdecydowanie tak! Nieważne na jak długo wyjeżdżasz, czy w celach zarobkowych, czy turystycznych – zawsze zalecany jest zakup ubezpieczenia. Nigdy nie wiesz, kiedy może dopaść Cię choroba lub w jakich sytuacjach ulegniesz wypadkowi.

Czy każda firma ubezpieczeniowa oferuje ten sam zakres ochrony?

Nie. Ze względu na to, że ten rodzaj ubezpieczenia jest dobrowolny i nieuregulowany ustawą, towarzystwa oferują również różne zakresy i warianty propozycji. Należy zwracać uwagę na sumy ubezpieczenia i zdarzenia objęte ochroną.

Jeśli pracodawca wysyła Cię w podróż służbową, również musi zapewnić Ci ubezpieczenie do pracy za granicą?

Tak, takie ubezpieczenie powinien zapewnić pracodawca. Leży to w jego gestii, aby w razie wypadku nie nadszarpnąć firmowego budżetu i nie płacić za leczenie z własnej kieszeni. Możesz też wykupić ochronę na własną rękę.