Data dodania: 11 lipca 2023 Autor: Karolina Dziurka

Planujesz podróż do Hiszpanii? Pamiętaj o ubezpieczeniu na czas wyjazdu!

Hiszpania cieszy się sporą popularnością wśród turystów. Kraj ten jest bardzo zróżnicowany regionalnie. Każda jego część ma za sobą odmienny element historii. Urokliwe plaże, piękny krajobraz, sprzyjający klimat i wyśmienita kuchnia składająca się z owoców morza – to przyciąga zwiedzających. Podróż do Hiszpanii z pewnością będzie udana, ale pod warunkiem, że zadbasz o siebie i wykupisz ubezpieczenie turystyczne. Ochroni Cię ono, kiedy staniesz się ofiarą nieszczęśliwego wypadku lub zachorujesz.

grafika
Spis treści:
 1. Dlaczego powinieneś wykupić ochronę na czas wyjazdu do Hiszpanii?
 2. Jakie są zalety ubezpieczenia na podróż do Hiszpanii?
 3. Co powinieneś ująć w ubezpieczeniu na wycieczkę do Hiszpanii?
 4. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na podróż do Hiszpanii?
 5. Jaki jest koszt polisy na wyjazd do Hiszpanii?
 6. Gdzie kupisz ochronę na czas wyjazdu do Hiszpanii?
 7. Która ochrona na wyjazd do Hiszpanii będzie odpowiednia – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?
 8. Co przyciąga turystów do Hiszpanii?

Dlaczego powinieneś wykupić ochronę na czas wyjazdu do Hiszpanii?

Planując wyjazd do Hiszpanii, oprócz przygotowania planu wycieczki, pomyśl o tym, jak zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo. Wystarczy, że wykupisz ubezpieczenie turystyczne. Tego rodzaju ochrona gwarantuje Ci pomoc i wsparcie w nieprzewidzianych sytuacjach, jeśli np. ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz. Pokrywa koszty leczenia, wizyt lekarskich, hospitalizacji czy transportu medycznego do Polski. Ceny opieki medycznej za granicą są bardzo wysokie. Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, pokrycie wszelkich zobowiązań finansowych związanych z tego typu świadczeniami leży po Twojej stronie. Wykupując ochronę na wyjazd, gwarantujesz sobie wsparcie i organizację pomocy w chwili, kiedy konieczna jest porada lekarza. 

Jakie są zalety ubezpieczenia na podróż do Hiszpanii?

Ochrona na wyjazd posiada szereg możliwości, jeśli chodzi o zakres świadczonych usług. Możesz zyskać wsparcie medyczne i okołomedyczne. Podstawowa forma ochrony posiada zazwyczaj ubezpieczenie, które związane jest z kosztami leczenia, hospitalizacją i wizytami lekarskimi. W skład ubezpieczenia wchodzi także assistance, które obejmuje np. transport medyczny do Polski, usługi tłumacza, wsparcie informacyjne czy pomoc po kradzieży lub utracie dokumentów.

Polisa turystyczna zapewni Ci wsparcie między innymi w sytuacji, gdy:

 • zachorujesz lub ulegniesz wypadkowi,
 • konieczne będzie przeprowadzenie akcji ratunkowej lub poszukiwawczej,
 • trafisz do szpitala, a Twoimi dziećmi (towarzyszącymi Ci w podróży) nie będzie miał się kto zająć,
 • konieczne będzie pokrycie kosztów naprawy wyrządzonych przez Ciebie szkód,
 • spowodujesz wypadek, w którym ucierpią ludzie,
 • w wyniku choroby lub wypadku doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • zgubisz swój bagaż lub zostanie on skradziony.

Co powinieneś ująć w ubezpieczeniu na wycieczkę do Hiszpanii?

Zanim podejmiesz decyzję o wybraniu polisy na wyjazd do Hiszpanii, przemyśl, jak będzie wyglądała Twoja podróż. To kluczowy element dobrego wyboru. Dzięki temu dostosujesz ochronę do ryzyka związanego z wyjazdem. Ważne jest, abyś określił elementy zagrożenia, które będą Ci towarzyszyły i zastanowił się, jakiego wsparcia oczekujesz.

Ubezpieczenie kosztów leczenia i assistance to zazwyczaj podstawa każdej oferty. Ochronę możesz rozszerzyć o:

 • NNW

Czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć.

 • OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje odszkodowanie na rzecz osób trzecich.

Chroni Cię, w przypadku gdy zniszczysz, zgubisz swój bagaż lub nastąpi opóźnienie w jego dostarczeniu. 

Szczególnie ważna jest ochrona dotycząca:

 • aktywności fizycznych

Jeśli planujesz spędzać czas na świeżym powietrzu, uprawiając przy tym różnego rodzaju sporty, konieczne będzie odpowiednie ubezpieczenie. Towarzystwa w różny sposób klasyfikują dyscypliny sportowe. Zazwyczaj stosują podział na te amatorskie, wyczynowe, ekstremalne lub wysokiego ryzyka. Część z nich będzie wymagała odpowiedniego zakresu ochrony.

 • chorób przewlekłych

Jeżeli należysz do osób, które cierpią na różnego rodzaju schorzenia, takie jak np. astma, uwzględnij w swojej polisie klauzulę dotyczącą tego rodzaju pomocy. Dzięki temu uzyskasz wsparcie, jeśli towarzysząca Ci choroba da się we znaki podczas wakacyjnego urlopu.

 • sytuacji, które wydarzą się w stanie nietrzeźwości

Wakacyjny wyjazd to przede wszystkim źródło relaksu. Jeśli planujesz wyluzować się przy wieczornym drinku, pomyśl o klauzuli alkoholowej. Obejmuje ona ochronę w sytuacjach, kiedy spożywasz napoje wysokoprocentowe.

Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru ubezpieczenia na podróż do Hiszpanii?

Wczytywanie się w szczegóły ofert ubezpieczeń turystycznych to klucz do sukcesu. Dzięki temu wybierzesz polisę, która w zupełności spełnia Twoje oczekiwania. Wszystkie wytyczne, wyłączenia i dokładny zakres znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia każdego towarzystwa. Pamiętaj o tym, że forma ochrony w każdej firmie jest inna. 

Kilka elementów pełni nadrzędną rolę. Jest to:

 • suma ubezpieczenia

Limit określony konkretną kwotą. Informuje o tym, jakie zobowiązania finansowe pokryje towarzystwo. Ważny jest zatem dobór odpowiedniej wysokości sumy ubezpieczenia, aby była ona wystarczająca.

Dotyczy ubezpieczenia:

 • kosztów leczenia,
 • OC,
 • NNW,
 • bagażu,
 • sportowego.
 • limity

Ograniczenia stosowane przez towarzystwa, które związane są np. z określeniem liczby dób hotelowych. 

 • karencja

Bezpiecznym rozwiązaniem jest zakup polisy jeszcze przed wyjazdem. Dlaczego? Ochrona nabyta w trakcie podróży często jest objęta tzw. karencją. Oznacza to, że ubezpieczenie rozpocznie się dopiero po kilku godzinach lub dniach od momentu zakupu. Jest to związane z ograniczeniem odpowiedzialności towarzystw za zdarzenia, które mają miejsce przed zakupem polisy.

 • cena

Wybierając polisę, nie sugeruj się ceną. Tańsze nie znaczy, że gorsze. Towarzystwa różnie oceniają ryzyko ubezpieczeniowe. Zdarza się, że dopłacając kilka złotych, otrzymasz dużo szerszą ochronę. Często też tańsze oferty mają korzystniejsze warunki, niż te droższe. Zawsze sprawdzaj zatem zakres oferty, niezależnie od ceny!

Jaki jest koszt polisy na wyjazd do Hiszpanii?

Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od kilku czynników. Należą do nich:

 • kierunek wyjazdu,
 • długość podróży,
 • cel wycieczki,
 • liczba ubezpieczonych,
 • informacja, czy ubezpieczony choruje przewlekle,
 • zakres ochrony.

W poniższej tabeli znajduje się kilka przykładowych propozycji ubezpieczenia. Ochrona dotyczy ubezpieczenia kosztów leczenia, NNW oraz OC dla 45-letniego Adama. Planuje on wypoczywać i zwiedzać Hiszpanię przez 10 dni.

Towarzystwo ubezpieczenioweZakresCena polisy
mtu24.plkoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
54 zł
Proamakoszty leczenia: 200 000 zł
NNW: 10 000 zł
OC: 50 000 zł
68 zł
Generalikoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 50 000 zł
73 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
88,97 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi [czerwiec 2023]

Gdzie kupisz ochronę na czas wyjazdu do Hiszpanii?

Oferty dotyczące polisy na podróż dostępne są stacjonarnie oraz przez internet. Zawsze porównuj propozycje od różnych towarzystw. Nie skupiaj się tylko na jednej firmie i jednym sposobie weryfikacji. Różnice w cenach potrafią być naprawdę spore. Często się zdarza, że masz szansę sporo zaoszczędzić lub wybrać w podobnej cenie dużo szerszy wariant.

Ubezpieczenie turystyczne kupisz za pomocą:

 • biura podróży, razem z wycieczką,
 • agenta stacjonarnego,
 • strony internetowej towarzystwa,
 • porównywarki ofert.

Która ochrona na wyjazd do Hiszpanii będzie odpowiednia – EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, jak najbardziej możesz się nią posługiwać podczas wyjazdu do Hiszpanii. Oprócz tego warto jednak, abyś wykupił dodatkową ochronę w postaci polisy turystycznej. EKUZ nie zapewnia kompleksowego wsparcia i ochrona tego rodzaju nie jest wystarczająca. Czym dokładnie różnią się te dwa rodzaje ubezpieczeń? Odpowiedź znajdziesz w poniższej tabeli.

ZakresUbezpieczenie turystyczneEuropejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego
placówki publicznetaktak
placówki prywatnetaknie
ochrona dotyczywizyt lekarskich, hospitalizacji, leczenia (w placówkach publicznych i prywatnych) oraz jest możliwość rozszerzenia o OC, NNW, ubezpieczenie bagażutylko świadczeń w ramach publicznej opieki zdrowotnej w danym kraju
możliwość rozszerzenia ochrony o dodatkowe ryzykatak, można rozszerzyć o OC, NNW, ubezpieczenie bagażunie
ratownictwotaknie
transport medyczny do Polskitaknie
określona suma ubezpieczeniataknie
zakres terytorialnykraje, które uwzględnisz w ochronie (również poza UE i EFTA)tylko kraje należące UE i EFTA
cenaw zależności od wybranego wariantu

Co przyciąga turystów do Hiszpanii?

Hiszpania kojarzy się z pięknymi plażami, słońcem i urlopem typowo wypoczynkowym. Jest jednak mnóstwo miejsc, które warto odwiedzić i spędzić czas aktywnie. Kryje się za nimi ciekawa i różnorodna historia, a także piękno otaczającego krajobrazu. Co powinieneś zobaczyć?

Barcelona

Drugie, co do wielkości, miasto w Hiszpanii i jedna z najsłynniejszych stolic Europy. Miejsce, które z jednej strony tętni życiem i przepełnione jest imprezami, a z drugiej ubogacone w zabytki, wyjątkową architekturę i piękno starówki. Stanowi wyznacznik trendów w kulturze, kuchni i modzie.

Madryt

Stolica Hiszpanii położona w centrum kraju. Równie popularna jak Barcelona, choć nie tak efektowna. Trzecie pod względem wielkości miasto w Europie. Ulice Madrytu wyglądają jak muzeum. Mieszczą się przy nich budowle wzniesione w wyniosłym i eleganckim stylu. Według brytyjskiego magazynu “Monocle” miasto to jest w pierwszej dziesiątce oferujących najwyższą jakość życia.

Picos de Europa

Najwyższy masyw Gór Kantabryjskich położony między Kantabrią, Asturią, Kastylią i León. Obszar ten od 1995 roku należy do Parque Nacional Picos de Europa, czyli jednego z największych terenów chronionych w Europie. Porastają go lasy dębowe i bukowe, a gdzieniegdzie występują tereny skaliste. 

Costa Brava

Czyli tak zwane dzikie wybrzeże Morza Śródziemnego. Można tu podziwiać skaliste klify, błękitną wodę, szerokie piaszczyste plaże i średniowieczne miasteczka. Costa Brava to także rezerwaty przyrody, w których znajdują się między innymi kratery wygasłych wulkanów.

Park Narodowy Ordesa

W jego skład wchodzi dolina Ordesa i Pineta, lodowcowe jezioro, które znajduje się na wysokości 3000 m n.p.m oraz wąwóz Escuaín, Ańisclo i Monte Perdido. Miejsce to jest siedliskiem wielu dzikich gatunków zwierząt. Wpisano je także na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

lista

Podsumowanie

 • Cena ubezpieczenia turystycznego uzależniona jest od wielu czynników. Reguluje ją liczba ubezpieczonych, kierunek, długość i cel wyjazdu oraz zakres ochrony.
 • Jeśli posiadasz Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, możesz z niej korzystać podczas pobytu w Hiszpanii. Nie powinieneś jednak traktować tej ochrony, jako jedynego zabezpieczenia.
 • Zwracaj uwagę na sumę ubezpieczenia określoną w ofercie. Dotyczy to kosztów leczenia, NNW, OC i ochrony bagażu. Ważne, aby wartości te były wystarczające.
 • Przed zakupem polisy zastanów się, czego potrzebujesz. Określ cel wyjazdu, plan wycieczki i zagrożenia, z którymi musisz się liczyć. Dzięki temu będzie Ci łatwiej dokonać wyboru.
 • Hiszpania to kraj, w którym oprócz pięknych plaż znajduje się wiele różnorodnych atrakcji turystycznych. Warto odwiedzić między innymi Madryt, Barcelonę, masyw Picos de Europa, Park Narodowy Ordesa czy dzikie wybrzeże Costa Brava.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Dlaczego warto zakupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd do Hiszpanii?

Każda zagraniczna podróż wiąże się z ryzykiem wypadku lub choroby. Leczenia za granicą jest bardzo kosztowne. Dzięki polisie turystycznej nie jesteś zobowiązany do pokrycia wszystkich zobowiązań finansowych związanych z opieką medyczną. Zyskasz także kompleksową pomoc i wsparcie.

Co znajduje się w ubezpieczeniu turystycznym, czego nie ma w EKUZ?

Polisa na wyjazd, w przeciwieństwie do EKUZ, obejmuje kraj, który uwzględnisz w umowie. Ponadto gwarantuje pomoc w placówkach prywatnych, ratownictwo czy transport medyczny. Dodatkowo masz możliwość zapewnienia sobie ochrony także w ramach OC, NNW czy ubezpieczenia bagażu. EKUZ obejmuje tylko placówki publiczne w krajach UE oraz EFTA i świadczy usługi zgodnie z publiczną opieką zdrowotną występującą w danym kraju.

Gdzie kupisz ubezpieczenie turystyczne do Hiszpanii?

Polisę na wyjazd możesz zakupić u stacjonarnego agenta lub w biurze podróży, jeśli to tam dokonujesz formalności związanych z wycieczką. Ponadto masz także możliwość skorzystania ze strony internetowej konkretnego towarzystwa lub porównywarki ubezpieczeń.