Data dodania: 22 sierpnia 2023 Autor: Rafał Gliński

Polisa turystyczna z NNW na wakacje w kraju – uchroń się od nagłych wypadków!

Nadchodzi lato i wielkimi krokami zbliżają się tegoroczne wakacje. Część Polaków wyjedzie za granicę, a pozostali spędzą urlop w Polsce z rodziną. Niezależnie od miejsca wypoczynku, wczasowiczom przyda się ubezpieczenie podróżne z NNW. Taki pakiet ochronny zapewni wsparcie, gdy komuś na wakacjach stanie się krzywda.

ubezpieczenie nnw
Wszystko, co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu podróżnym z NNW:
 1. Jak Polacy spędzają wakacje?
 2. Czym jest turystyczne NNW na wakacje?
 3. Czym NNW podróżne różni się od ubezpieczenia kosztów leczenia?
 4. Co obejmuje turystyczne NNW?
 5. Jakie ubezpieczenie podróżne NNW na wakacje zapewnia odszkodowanie?
 6. Ile kosztuje ubezpieczenie w podróży z NNW?

Zastanawiasz się, gdzie kupić ubezpieczenie na wakacyjny wyjazd i jak się do tego zabrać? Z tego poradnika dowiesz się, dlaczego warto i jak nabyć polisę podróżną z NNW na wczasy.

Wakacje 2023 – wyjazdowe plany Polaków

Jak wynika z sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS przeprowadzonego w 2022 r. na zlecenie Radia Zet, ponad 42% Polaków nie wyjeżdża na wakacje. Na zagraniczny urlop decyduje się raptem 15 proc. ankietowanych, natomiast ponad połowa ma lokalne plany wyjazdowe: 13% wybrać nad Morze Bałtyckie, 10% – nad jezioro, a niespełna 7% – w polskie góry.

Tegoroczne plany wyjazdowe Polaków zrewidowała obecna sytuacja gospodarcza, a mianowicie – inflacja. Przez drożyznę większa liczba osób niż przed rokiem może przez to pozostać w domach. Trzyosobowa rodzina za wczasy musi zapłacić średnio 1 500 zł więcej niż w 2022 r., kiedy branża turystyczna wychodziła z kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, a personel branży lotniczej świecił pustkami.

NNW podróżne – co to?

Polisa turystyczna obejmuje wyjazd w kraju lub za granicą i zapewnia ochronę podróżnikom w trakcie urlopu. Jednym z jej elementów składowych jest turystyczne NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na wyjeździe, takich jak np. trwały uszczerbek na zdrowiu albo śmierć na skutek nagłego zdarzenia. Na wczasach panują idealne warunki do leniwego wypoczynku i rozmaitych aktywności w słońcu. Jest też sporo okoliczności sprzyjających niebezpiecznym zdarzeniom, jak np. skurcz w wodzie czy skręcenie kostki na plaży.

Będąc na wakacjach, nie przywiązujemy szczególnej wagi do aspektu bezpieczeństwa. Liczy się przede wszystkim adrenalina, relaks i rozrywka. Warto wcześniej zadbać o ochronę obejmującą NNW w ramach polisy turystycznej, aby w trakcie gorących wakacji nie zostać przypadkiem na lodzie.

Na czym polega polisa turystyczna NNW?

Ubezpieczenie turystyczne NNW to niezastąpiony kompan w podróży. Chroni na wypadek poważnych urazów zewnętrznym i wewnętrznym, które niestety przytrafiają się turystom podczas wypoczynku na całym świecie. Zapewnia wsparcie finansowe po powrocie do domu i polepszeniu się stanu zdrowia. Celem polisy NNW jest zapewnienie materialnego wsparcia osobie poszkodowanej lub najbliższym. Wysokość wypłaconego odszkodowania zależy od stopnia uszczerbku na zdrowiu i sumy ubezpieczenia NNW.

Ile wynosi odszkodowanie z NNW podróżnego?

Wysokość odszkodowania w ramach turystycznego NNW obliczana jest procentowo. Wynika wprost z poziomu uszczerbku, jakiego doznał poszkodowany. W zależności od niego przypisywany jest procent ogólnej sumy ubezpieczenia (dokładnie rozpisane jest to w OWU konkretnego towarzystwa).

Przykład:

Małgorzata straciła 2 zęby podczas pobytu na wczasach na Mazurach. Z tabeli ubezpieczyciela, zawartej w OWU polisy turystycznej z NNW, wynika, że za ten uraz przewidziany jest 1% uszczerbku na zdrowiu. Gosia otrzymała odszkodowanie w wysokości 2% ogólnej sumy ubezpieczenia NNW.

Jeśli skutkiem nieszczęśliwego wypadku jest śmierć ubezpieczonego, świadczenie przechodzi na członków rodziny zmarłego wskazanych w dokumencie polisowym lub będących jego spadkobiercami. Otrzymują oni przeważnie całość (100%) sumy ubezpieczenia.

żarówka
Warto wiedzieć:

Ubezpieczony albo jego bliscy nie szacują samodzielnie, jakiego uszczerbku doznał poszkodowany. Stwierdza to wykwalifikowany lekarz lub biegły. Odszkodowanie ustalane jest dopiero na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej i opinii wydanej przez komisję lekarską.

Podróżne NNW a ubezpieczenie kosztów leczenia

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) zapewnia wsparcie materialne po odniesieniu obrażeń. Nie pokrywa natomiast kosztów leczenia i hospitalizacji bezpośrednio po zdarzeniu. W Polsce działa publiczna służba zdrowia, ale za granicą obcokrajowcy muszą płacić za usługi medyczne różnego typu. Koszty leczenia i transportu medycznego obejmuje inne, specjalnie dedykowane w tym celu ubezpieczenie, wchodzące w skład kompleksowej ochrony podróżnych.

Ubezpieczenie kosztów leczenia, podobnie jak NNW, ma określoną górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Do jej wysokości można ubiegać się o zwrot pieniędzy na leczenie lub rekonwalescencję. Suma ubezpieczenia jest różna w zależności od wybranej oferty, określona w umowie i szczegółowo opisana w ogólnych warunków ubezpieczenia (OWU).

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: “Pomyśl o ochronie na zagraniczny wyjazd! Wszystko o ubezpieczeniu kosztów leczenia”.

Co obejmuje ubezpieczenie turystyczne NNW?

Na beztroskich wczasach nawet niewielki, wakacyjny epizod może pozostawić głębokie rany. Polisa podróżna z NNW to pewność otrzymania pomocy. Odszkodowanie wesprze Cię w szybkim powrocie do zdrowia i ustabilizuje Twoją sytuację finansową po wypadku. Dzięki środkom z ubezpieczenia turystycznego, nie będziesz musiał martwić się o pieniądze na rehabilitację czy inne niezbędne zabiegi.

NNW podróżne zapewnia:

 • działanie na terenie całej Polski i świata;
 • środki na leczenie i rehabilitację trwałych schorzeń;
 • wypłatę odszkodowania stosownego do uszczerbku po zakończeniu leczenia;
 • przekazanie świadczenia członkom rodziny w przypadku śmierci ubezpieczonego;

Niektórzy ubezpieczyciele w ramach polisy turystycznej z NNW zapewniają dodatkowo:

 • pokrycie kosztów przeszkolenia zawodowego osoby niepełnosprawnej po wypadku;
 • zwrot kosztów zakupu wózka inwalidzkiego.

Jak ubiegać się o odszkodowanie z NNW podróżnego?

Aby uzyskać wsparcie w ramach działającej policy turystycznej z NNW podróżnym, należy niezwłocznie zgłosić ubezpieczycielowi fakt wystąpienia szkody. Można to zrobić przez internet, telefon lub pocztą. Najlepiej skontaktować się w tym celu bezpośrednio z infolinią towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym została zawarta umowa, przekazać najważniejsze informacje o wypadku i uzyskać instrukcje odnośnie dalszego postępowania.

W późniejszym czasie niezbędne jest przekazanie ubezpieczycielowi kompletnej dokumentacji medycznej, którą należy zbierać od początku. Poszkodowany po zakończeniu leczenia może dodatkowo zostać wezwany na komisję lekarską, gdzie specjalista z danej dziedziny zdrowia ustali procent uszczerbku na zdrowiu. Wtedy dopiero można oszacować, czy uszkodzenia organizmu są trwałe czy odwracalne, a także czy rany zagoiły się prawidłowo, a kości zrosły. Na tej podstawie ustalana jest wysokość wypłacanego świadczenia.

Co w przypadku śmierci ubezpieczonego?

Jeśli w wypadku lub w jego następstwie osoba ubezpieczona poniesie śmierć, uposażony lub spadkobierca otrzyma odszkodowanie. Zazwyczaj wynosi ono 100% pierwotnej sumy ubezpieczenia. Aby je otrzymać, należy przekazać ubezpieczycielowi kopię aktu zgonu oraz dokument stwierdzający jego przyczynę. Dodatkowo trzeba załączyć dokładny opis przyczyn oraz samego tragicznego zdarzenia.

Ile kosztuje polisa turystyczna z NNW?

Koszt ubezpieczenia turystycznego nie jest wysoki. Wynosi raptem kilka złotych za dzień ochrony. Oferuje przy tym niewspółmierną pomoc, gdy zajdzie potrzeba skorzystania z niej. Tylko podstawowe oferty są pozbawione NNW, w większości towarzystw występuje ono już w standardzie. Dopłata do pakietu wyposażonego w ten rodzaj ochrony to przeważnie ok. 10 zł.

Przykład:

3-osobowa rodzina wybiera się na wakacje na tydzień do sąsiadującej z Polską Litwy. Sprawdź, ile zapłacą za ubezpieczenie turystyczne z NNW w 5 najkorzystniejszych ofertach:

TowarzystwoZakresCena
mtu24.plkoszty leczenia: 80 000 zł NNW: 20 000 zł72,00 zł
SIGNAL IDUNAkoszty leczenia: 90 624 zł NNW: 15 000 zł74,59 zł
AXA Partnerskoszty leczenia: 200 000 zł NNW: 20 000 zł84,51 zł
UNIQAkoszty leczenia: 226 560 zł NNW: 11 328 zł85,26 zł
You Can Drivekoszty leczenia: 100 000 zł NNW: 10 000 zł99,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [czerwiec 2023].

Pakiet ubezpieczenia turystycznego oprócz kosztów leczenia i NNW może zawierać również OC w życiu prywatnym. Klauzulą konieczną w przypadku sportowców ekstremalnych jest ubezpieczenie sportowe. Przydatne rozszerzenia to: dodatkowe ubezpieczenie bagażu, w tym cennego, profesjonalnego sprzętu (np. sportowego lub fotograficznego), a także objęcie ochroną zdarzeń zaistniałych po wpływem alkoholu.

żarówka
Warto wiedzieć:

Polisę podróżną można uzupełnić o ochronę COVID na wypadek zachorowania, izolacji czy kwarantanny. Ubezpieczyciel w jej ramach zapewni pomoc lekarską, zakwaterowanie, wyżywienie i transport powrotny w terminie innym niż pierwotnie planowany.

lista

Podsumowanie

 • Zawierając umowę ubezpieczenia turystycznego, zwróć uwagę, czy obejmuje NNW. Kompleksowa ochrona w podróży powinna obejmować tę polisę. Jej dokładny zakres sprawdź w OWU.
 • Ubezpieczenie podróżne NNW zapewnia świadczenie po wypadku prowadzącym do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub utraty życia. Wysokość odszkodowania zależy od stopnia kalectwa i ustalonej w umowie kwoty.
 • Na rodzinne wakacje w kraju i za granicą zabierz ze sobą polisę turystyczną z NNW. Zabezpiecz finansowo siebie i bliskim na wypadek nieodwracalnej utraty zdrowia, kalectwa lub nagłej śmierci członka rodziny.
 • NNW w ramach polisy turystycznej to kwestia dopłaty ok. 10 zł. W kompleksowych ofertach jest w standardzie.
 • Upewnij się, że suma ubezpieczenia NNW jest wystarczająco wysoka. Optymalna kwota w przypadku podróży po Europie to równowartość 10 000 euro.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Czy ubezpieczenie turystyczne zawsze zawiera NNW?

Zazwyczaj polisa NNW wchodzi standardowo w skład pakietu ubezpieczeń podróżnych obok kosztów leczenia i transportu medycznego. Podstawowa suma ubezpieczenia NNW może nie być zbyt wysoka, ale wybierając wyższy pakiet można ją zwiększyć. Dzięki temu, jeśli komuś z podróżnych przytrafi się na wyjeździe coś złego, możesz liczyć na większe odszkodowanie.

Czy odszkodowanie z NNW przysługuje po każdym wypadku?

Niekoniecznie. Zdarzenie musi mieć trwałe skutki, które po zakończeniu leczenia nadal mają wpływ na funkcjonowanie organizmu. Wypadek nie może być wyjęty spod odpowiedzialności ubezpieczyciela. Może się tak stać, kiedy dojdzie do niego bez wykupionej klauzuli, np. podczas uprawiania sportu wyczynowego lub pod wpływem alkoholu. Standardowe wyłączenia obejmują działanie umyślne (np. samookaleczenie), a także np. udział w przestępstwie, zamieszkach, działanie pod wpływem narkotyków czy samobójstwo.

Czy NNW obejmuje wyczynowe uprawianie sportu?

Sporty ekstremalne standardowo wyłączone są spod ochrony. Jeśli na wakacjach zamierzasz uprawiać dyscypliny ryzykowne lub sporty podwyższonego ryzyka, rozszerz polisę o stosowną klauzulę. Przed zawarciem umowy zaznacz we wniosku, że planujesz oddać się ulubionej dyscyplinie lub spróbować nowych doznań sportowych. Wiąże się to z dopłatą do ubezpieczenia. Decydując się na stosowną klauzulę, zyskujesz pewność, że ubezpieczenie zadziała po wypadku, do którego dojdzie podczas wybranego rodzaju aktywności.

Źródła

 • https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1411948%2C42-procent-polakow-nie-wyjechalo-na-wakacje-sondaz.html