Data dodania: 21 maja 2023 Autor: Karolina Dziurka

Paszport tymczasowy – w jakich sytuacjach możesz się o niego ubiegać?

Czy wiesz, że w wyjątkowych i pilnych sytuacjach możliwe jest uzyskanie paszportu tymczasowego? Dowiedz się, na jakich zasadach przydzielany jest ten dokument i czym różni się od zwykłego paszportu! Jeśli zapomnisz wziąć ze sobą dokument tożsamości, paszport możesz wyrobić na lotnisku!

paszport tymczasowy
Spis treści
 1. Dla kogo jest paszport tymczasowy?
 2. Czym różni się paszport tymczasowy od biometrycznego?
 3. Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego
 4. Paszport tymczasowy wydawany w 15 minut – nowość na Lotnisku Chopina w Warszawie

Dla kogo jest paszport tymczasowy?

 • pobyt poza granicami Polski i oczekiwanie na paszport biometryczny,
 • nagłe przypadki związane z:
  • tymczasowa niemożność pobrania odcisków palców,
  • brak numeru PESEL, w szczególnych przypadkach, jeśli jego nadanie jest znacznie utrudnione lub uniemożliwione, a pobyt ma miejsce poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Czym różni się paszport tymczasowy od biometrycznego?

  Dane zawarte w paszporcie tymczasowym są w zasadzie takie same jak w biometrycznym. W tym pierwszym dokumencie nie ma jedynie podpisu posiadacza. Główne różnice pomiędzy nimi to opłata paszportowa, czas oczekiwania i okres ważności dokumentu.

  Jeśli wniosek o uzyskanie paszportu tymczasowego składasz w Polsce, jest to wówczas koszt w wysokości 30 zł. Płatności możesz dokonać bezpośrednio w kasie danego urzędu. 

  W przypadku kiedy chcesz wyrobić paszport za granicą, koszt może się różnić, a dokładne informacje uzyskasz bezpośrednio od polskiego konsulatu lub na stronie internetowej. Otrzymasz wówczas również informację, na jaki numer konta dokonać wpłaty.

  Z racji tego, że paszport tymczasowy wyrabia się w sytuacjach nagłych, czas oczekiwania również jest skrócony. Sprawa jest załatwiana możliwie jak najszybciej i najczęściej trwa to około 2 dni roboczych od momentu złożenia wniosku.

  Jak sama nazwa wskazuje, paszport tymczasowy nie jest ważny tak długo, jak biometryczny. Jest on wydawany na okres nie dłuższy niż 365 dni, podczas gdy ten właściwy dokument ważny jest do 5 lat dla dzieci do 12. roku życia oraz do 10 lat dla osób powyżej tego wieku.

  Dokładne porównanie wygląda następująco:

  InformacjePaszport biometrycznyPaszport tymczasowy
  Co znajduje się w dokumencie?nazwisko,
  imię lub imiona,
  data i miejsce urodzenia,
  obywatelstwo,
  płeć,
  numer PESEL,
  wizerunek twarzy,
  podpis (chyba, że jest to dziecko do 12 lat lub osoba, która nie może samodzielnie się podpisać),
  rodzaj dokumentu,
  kraj wydania,
  seria i numer dokumentu,
  data wydania i końca ważności paszportu,
  informacje, kto wydał paszport.
  nazwisko,
  imię lub imiona,
  data i miejsce urodzenia,
  obywatelstwo,
  płeć,
  numer PESEL,
  wizerunek twarzy,
  rodzaj dokumentu,
  kraj wydania,
  seria i numer dokumentu,
  data wydania i końca ważności paszportu,
  informacje, kto wydał paszport.
  Wysokość opłaty paszportowej140 zł – opłata podstawowa
  30 zł – dzieci do 12 lat
  70 zł – uczniowie powyżej 12. roku życia i studenci
  30 zł
  Czas oczekiwania na dokumentdo miesiąca od dnia złożenia wnioskuzazwyczaj około 2 dni robocze
  Okres ważności dokumentudokument wydawany jest na 5 lat dla dziecka do 12 lat oraz na 10 lat dla osoby powyżej 12. roku życiadokument wydawany jest maksymalnie na rok w zależności od okoliczności
  Źródło: Gov.pl

  Dokumenty potrzebne do wyrobienia paszportu tymczasowego

  Podstawowe dokumenty, konieczne do złożenia wniosku o wydanie dokumentu tymczasowego, to:

  • zdjęcie (nie starsze niż 6 miesięcy, w formacie 35 x 45 mm, twarz powinna zajmować 70-80% fotografii i mieć naturalny wygląd),
  • potwierdzenie opłacenia wniosku o wydanie paszportu,
  • aktualny dowód osobisty.

  Nie zdziw się, jeśli urzędnik poprosi Cię również o:

  • dokument potwierdzający konieczność wydania paszportu tymczasowego,
  • potwierdzenie obywatelstwa polskiego lub odpis aktu stanu cywilnego, jeśli będzie miał wątpliwości dotyczące obywatelstwa czy tożsamości lub w dokumentach pojawią się sprzeczne dane,
  • zgodę matki, ojca, prawnego opiekuna w przypadku wniosku o paszport tymczasowy dla dziecka.
  przykład
  UWAGA!

  Jeśli składasz wniosek o paszport tymczasowy dla swojego dziecka, które ma więcej niż 5 lat, musi być ono obecne podczas załatwiania formalności. Przy odbiorze dokumentu nie ma już takiego obowiązku.

  Paszport tymczasowy wydawany w 15 minut – nowość na Lotnisku Chopina w Warszawie

  Od 20 kwietnia 2023 r. na Lotnisku Chopina funkcjonuje punkt, w którym od ręki możesz wyrobić paszport tymczasowy. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla tych, którym przydarzy się losowa i niespodziewana sytuacja. A w jakich przypadkach możesz skorzystać z takiej usługi?

  Paszport tymczasowy na Lotnisku Chopina mogą otrzymać osoby, które:

  • złożyły wniosek o wydanie paszportu biometrycznego, ale jeszcze go nie odebrały,
  • mają paszport lub dowód osobisty, ale stracił on ważność,
  • mają paszport lub dowód osobisty, ale zapomniały zabrać go ze sobą lub uległ on zniszczeniu.

  Do wydania takiego paszportu potrzebny będzie dokument tożsamości oraz ważny bilet lotniczy, a w przypadku dzieci wymagana jest zgoda obojga rodziców.

  Proces przebiega bardzo szybko i zajmuje 10-15 minut. Nie ma obowiązku uzupełniania wniosków papierowych, ponieważ wszystko znajduje się w systemie. W punkcie możliwe jest wykonanie zdjęcia, a koszt wyrobienia takiego paszportu to 30 zł – czyli tyle, co w standardowym oddziale.

  Paszport, w zależności od okoliczności, wydawany jest również maksymalnie na okres 365 dni.

  lista

  Podsumowanie

  • Zdjęcie do paszportu tymczasowego powinno być kolorowe, wielkości 35 x 45 mm, wykonane na jasnym i jednolitym tle. Twarz musi zajmować 70-80% fotografii i mieć naturalny wyraz, a usta powinny być zamknięte.
  • Jeśli składasz wniosek o wydanie paszportu tymczasowego dla swojego dziecka, które ma więcej niż 5 lat, musisz je zabrać ze sobą, ponieważ konieczna jest jego obecność podczas dokonywania formalności.
  • Jeśli jesteś w drodze na lotnisko i zapomniałeś paszportu – możesz go tam wyrobić! Na Lotnisku Chopina w Warszawie działa punkt, w którym masz możliwość otrzymania paszportu tymczasowego właśnie w takich sytuacjach.

  Q&A

  Najczęściej zadawane pytania

  Wybierz pytanie
  specjalista
  W jakich sytuacjach możesz ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego?

  Ten rodzaj dokumentu wydawany jest w sytuacjach nagłych, wyjątkowych i odpowiednio uargumentowanych. Np. związanych z chorobą lub śmiercią bliskiej osoby czy opieką nad dziećmi. Podczas złożenia wniosku urzędnik może poprosić o potwierdzenie zaistniałych okoliczności.

  Czym różni się paszport tymczasowy od biometrycznego?

  W obu tych dokumentach dane pozostają właściwie bez zmian. W paszporcie tymczasowym nie ma jedynie podpisu posiadacza. Poza tym różnice widoczne są w okresie ważności, opłacie paszportowej i czasie oczekiwania na dokument.

  Czego potrzebujesz do wyrobienia paszportu tymczasowego?

  Aby wyrobić dokument tymczasowy, potrzebne jest zdjęcie paszportowe, potwierdzenie opłacenia wniosku oraz aktualny dowód osobisty. Urzędnik może poprosić Cię również o inne dokumenty uzupełniające, np. potwierdzenie zaistniałych okoliczności, które skłaniają do wyrobienia tego rodzaju dokumentu.

  Jak długo możesz posługiwać się paszportem tymczasowym?

  Dokument ten wystawiany jest na krótki okres, w porównaniu do paszportu biometrycznego. Może zostać wydany na tydzień lub miesiąc, ale maksymalnie na 365 dni. Tak naprawdę wszystko zależy od zaistniałych okoliczności.