Data dodania: 16 lutego 2023 Autor: Mateusz Piesowicz

Biuro Paszportowe w Gdyni

paszport gdynia
Spis treści:
 1. Dane kontaktowe
 2. Gdzie wyrobić paszport w Gdyni?
 3. Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Gdyni?
 4. Jak złożyć wniosek o paszport w Gdyni?
 5. Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o paszport w Gdyni?
 6. Ile trzeba czekać na odbiór paszportu w Gdyni?

Dane kontaktowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku – Oddział Paszportów w Gdyni

Adres:

ul. Legionów 130
81-472 Gdynia

E-mail:

[email protected]

Informacja paszportowa:

58 62 26 988

Informacja o możliwości odbioru paszportu:

58 62 26 988

Strona internetowa rezerwacji terminu wizyty:

https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek: 8:00-15:00
Wtorek: 11:00-18:00
Środa: 8:00-15:00
Czwartek: 8:00-15:00
Piątek: 8:00-15:00

biuro paszportowe gdynia

Gdzie wyrobić paszport w Gdyni?

W Trójmieście funkcjonują trzy Oddziały Paszportów – w Gdańsku, Gdyni i Sopocie. Gdyński oddział znajduje się w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców przy ul. Legionów 130.

przykład
Uwaga!

Nie musisz wyrabiać paszportu ani w miejscu swojego zamieszkania, ani zameldowania. Wniosek możesz złożyć w dowolnym biurze paszportowym na terenie całego kraju. Pamiętaj jednak, że gotowy paszport będziesz musiał odebrać tam, gdzie składałeś wniosek.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu w Gdyni?

140 zł zapłaci za paszport dorosła osoba, której nie przysługują żadne zniżki. O połowę mniej zapłaci małoletni powyżej 12. roku życia, a jeszcze mniej dziecko do 12 lat. Lista osób, którym przysługują zniżki lub są one całkowicie zwolnione z opłat, znajduje się poniżej.

Cena
Opłata podstawowa140 zł
Opłata ulgowa dla osób posiadających dokument uprawniający do ulgi70 zł
Opłata dla dzieci w wieku od 12 do 18 lat70 zł
Opłata dla dzieci w wieku do 12 lat30 zł
Opłata za wydanie paszportu tymczasowego30 zł
Opłata za wydanie drugiego paszportu280 zł
Źródło: https://www.gdansk.uw.gov.pl/dla-klienta/paszporty.

Grupy osób uprawnionych do ulgi lub zwolnionych z opłat

Komu przysługują ulgi w opłacie za paszport w Gdyni?

 • Rencistom, emerytom, osobom niepełnosprawnym oraz współmałżonkom tych osób, jeżeli pozostają na ich wyłącznym utrzymaniu,
 • osobom z prawem do renty socjalnej,
 • osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub zakładach opiekuńczych, albo korzystającym z pomocy społecznej przez pobieranie zasiłku,
 • osobom pobierającym specjalny zasiłek opiekuńczy, świadczenie pielęgnacyjne lub zasiłek dla opiekuna,
 • kombatantom i weteranom,
 • osobom posiadającym status działacza opozycji antykomunistycznej lub status osoby represjonowanej z powodów politycznych,
 • żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową,
 • strażakom ratownikom ochotniczej straży pożarnej oraz osobom, którym przyznano świadczenie ratownicze,
 • ochotnikom pełniącym służbę w podmiotach uprawnionych do wykonywania ratownictwa górskiego,
 • uczniom i studentom między 18. a 26. rokiem życia,
 • członkom rodzin wielodzietnych w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny, posiadających ważną Kartę Dużej Rodziny.

Kto jest zwolniony z płatności za paszport w Gdyni?

 • Osoby, które w dniu złożenia wniosku o wydanie paszportu mają ukończone 70 lat,
 • osoby przebywające w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystające z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji,
 • osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego błędnej personalizacji lub wady technicznej stwierdzonej przez organ paszportowy,
 • osoby, które złożyły wniosek o wydanie paszportu przed upływem terminu ważności dotychczas posiadanego paszportu, w związku z usunięciem niezgodności w zakresie danych (imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce urodzenia, obywatelstwo, płeć, numer PESEL)
 • żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (z wyjątkiem żołnierzy zawodowych),
 • osoby, które dysponują prawomocnym orzeczeniem sądu w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji organu paszportowego o odmowie wydania lub unieważnieniu dokumentu paszportowego.

Opłatę za paszport w Gdyni można wnieść na kilka sposobów:

 • we wpłatomacie umieszczonym w holu Oddziału Paszportów (płatność tylko kartą),
 • na poczcie lub w banku przelewem tradycyjnym,
 • przelewem internetowym.

W tytule przelewu należy wpisać: “opłata paszportowa” + imię i nazwisko osoby ubiegającej się o paszport.

Jak złożyć wniosek o paszport w Gdyni?

Musisz w tym celu stawić się w Oddziale Paszportów Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców w Gdyni. Nie ma możliwości wnioskowania o paszport online. Należy przygotować odpowiednie dokumenty (ich lista poniżej), dokonać opłaty i przyjść do urzędu.

Wyrobienie paszportu w Gdyni – rezerwacja terminu

Termin wizyty w biurze paszportowym w Gdyni możesz wcześniej zarezerwować na stronie https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl. Dzięki temu unikniesz oczekiwania w kolejce po pobraniu biletu z automatu. Rezerwacja nie jest obowiązkowa.

Jakie dokumenty są potrzebne do złożenia wniosku o paszport w Gdyni?

 • Kolorowe zdjęcie o wymiarach 35 x 45 mm,
 • potwierdzenie wniesienia opłaty za paszport,
 • dokument potwierdzający uprawnienia do ulgi lub zwolnienie z opłat (do wglądu),
 • dokument potwierdzający tożsamość (dowód osobisty lub ważny paszport),
 • sądowe upoważnienie do złożenia wniosku w imieniu osoby bez zdolności prawnych lub z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych.

Podczas wizyty urzędnik wygeneruje wniosek i wprowadzi do niego Twoje dane. Pobierze też od Ciebie odciski palców i poprosi o złożenie podpisu elektronicznego, dlatego niezbędna jest Twoja obecność.

przykład
Uwaga!

Od 13 listopada 2022 roku przy wnioskowaniu o paszport nie trzeba już składać pisemnego wniosku. Wystarczy stawić się w urzędzie z wymaganymi dokumentami, a pracownik samodzielnie wygeneruje dla Ciebie wniosek w formie elektronicznej, który wystarczy, że podpiszesz.

Po dopełnieniu formalności urzędnik wyda Ci potwierdzenie złożenia wniosku o wydanie paszportu. Będzie ono potrzebne przy odbiorze dokumentu. Na potwierdzeniu znajdziesz numer wniosku, dzięki któremu będziesz mógł sprawdzić jego status i dowiedzieć się, czy paszport jest już gotowy do odbioru.

Ile trzeba czekać na odbiór paszportu w Gdyni?

Nowy paszport jest wydawany do miesiąca miesiąca od złożenia wniosku. Zdarza się, że jest gotowy do odbioru wcześniej. W bardziej skomplikowanych sytuacjach możliwe jest wydłużenie terminu do 2 miesięcy. Przed ponowną wizytą w urzędzie, tym razem w celu odebrania paszportu, warto upewnić się, że dokument jest już gotowy.

Jak sprawdzić, czy paszport jest już gotowy?

 • Podaj numer telefonu lub adres e-mail podczas składania wniosku. Dzięki temu otrzymasz SMS-owe/mailowe powiadomienie, że możesz odebrać dokument.
 • Zadzwoń do biura paszportowego w Gdyni (numer telefonu: 58 62 26 988).
 • Sprawdź status sprawy na stronie https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-czy-paszport-jest-gotowy. Wystarczy, że wpiszesz numer wniosku paszportowego (znajdziesz go na potwierdzeniu złożenia wniosku).

Podobnie jak w przypadku wizyty w sprawie złożenia wniosku, tak termin wizyty w celu odebrania dokumentu można zarezerwować na stronie https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl. Rezerwacja nie jest obowiązkowa.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Jestem zameldowany w Gdańsku, ale mieszkam w Gdyni. Gdzie muszę złożyć wniosek o paszport?

Wybór należy do Ciebie. Wniosek o paszport możesz złożyć w dowolnym biurze paszportowym w całej Polsce, może to więc być zarówno Oddział Paszportów w Gdyni, jak i w Gdańsku. Pamiętaj tylko, że gotowy paszport będziesz musiał odebrać w tym samym miejscu, gdzie składałeś wniosek.

Czy wniosek o paszport w Gdyni można złożyć online?

Niestety nie. Obecność przy składaniu wniosku jest niezbędna, ponieważ urzędnik, który generuje wniosek, musi potwierdzić Twoją tożsamość i pobrać od Ciebie odciski palców. Wyjątek będą stanowić dzieci poniżej 12. roku życia, w przypadku których od 31 marca 2023 roku będzie możliwość złożenia wniosku online.

Czy trzeba rezerwować termin, aby złożyć wniosek o paszport w Gdyni?

Nie. Możesz przyjść od urzędu, pobrać bilet z automatu i poczekać na swoją kolej. Pamiętaj jednak, że z powodu liczby interesantów może to trochę potrwać. Jeżeli wcześniej zarezerwujesz termin wizyty na stronie https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl, unikniesz oczekiwania w kolejce i oszczędzisz czas.

Gdzie zrobić zdjęcie do paszportu?

Zdjęcie paszportowe musi spełniać szczegółowe wytyczne, dlatego najłatwiej będzie zgłosić się do studia fotograficznego i poprosić o jego wykonanie. Każdy fotograf będzie wiedział, jak powinna wyglądać tego typu fotografia, nie musisz się więc obawiać, że zostanie ona odrzucona w urzędzie.