Data dodania: 21 maja 2023 Autor: Karolina Dziurka

Planujesz zagraniczne wakacje z psem? Pamiętaj o wyrobieniu dla niego paszportu!

Nie wyobrażasz sobie podróży bez psa? Nie masz serca zostawić go w hotelu dla zwierząt lub pod opieką znajomych? Możesz go zabrać ze sobą! Zapoznaj się z procedurami dotyczącymi wyjazdu z psem za granicę. Aby wjechać na teren innego kraju, musisz spełnić pewne wymagania.

paszport dla psa
Spis treści
 1. Co to jest paszport dla psa?
 2. Gdzie należy udać się w celu wyrobienia paszportu dla psa?
 3. Ile kosztuje wyrobienia paszportu dla psa i jak długo jest on ważny?
 4. Co to jest czipowanie?
 5. Dodatkowe wymogi niektórych państw

Co to jest paszport dla psa?

Paszport to dokument identyfikacyjny wydawany psom, kotom i fretkom, potrzebny do przemieszczania się po krajach Unii Europejskiej. Wystawia go lekarz weterynarii. Jak dokładnie wygląda procedura wyrobienia paszportu i co się w nim znajduje?

Przed wydaniem dokumentu weterynarz jest zobowiązany do:

 • sprawdzenia, czy zwierzę zostało oznakowane zgodnie z przepisami,
 • uzupełnienia danych oraz informacji w dokumencie zgodnie z prawdą oraz przepisami,
 • przekazania dokumentu właścicielowi w celu złożenia podpisu.

Paszport zawiera informacje na temat:

 • miejsca, w którym znajduje się czip lub tatuaż, daty jego wszczepienia, naniesienia lub odczytu oraz jego kodu alfanumerycznego,
 • danych zwierzęcia: imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia oraz znaki charakterystyczne,
 • danych właściciela: imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis,
 • danych lekarza weterynarii, który wystawił dokument identyfikacyjny: imię, nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis,
 • szczepienia przeciwko wściekliźnie wraz z datą pobrania próbki krwi do badania ilości przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania,
 • innych profilaktycznych środków zdrowotnych dotyczących chorób lub zakażeń,
 • pozostałych ważnych kwestii dotyczących stanu zdrowia zwierzęcia.

Gdzie należy udać się w celu wyrobienia paszportu dla psa?

Wystawieniem dokumentu zajmuje się tylko i wyłącznie uprawniony do tego lekarz weterynarii. Na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej znajduje się lista specjalistów z podziałem na województwa. Dowiesz się z niej, który weterynarz z Twojej okolicy może wyrobić paszport dla Twojego pupila.

Przez stronę Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej zweryfikujesz również wszystkie paszporty wydane w Polsce. Wystarczy wpisać numer paszportu lub mikroczipa.

żarówka
UWAGA!

Jeśli podróżujesz po krajach UE w towarzystwie ponad 5 psów, kotów lub fretek, konieczne jest wyrobienie paszportu oraz świadectwa zdrowia! Nie dotyczy to natomiast podróży związanych z handlem czy zyskiem.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu dla psa i jak długo jest on ważny?

Wydanie takiego dokumentu wiąże się z opłatą urzędową w wysokości 100 zł. Należy jednak pamiętać o ewentualnych kosztach dodatkowych, takich jak zaczipowanie psa czy wykonanie brakujących lub nieaktualnych szczepień.

W przeciwieństwie do paszportu wydawanego ludziom, dla zwierząt dokument ten jest bezterminowy i wyrabia się go raz na całe życie.

Co to jest czipowanie?

To urządzenie wielkości kilku milimetrów, które posiada zakodowany 15-cyfrowy numer identyfikacyjny. Czip wszczepiany jest pod skórę psa za pomocą, nieco grubszej niż standardowa, strzykawki. Znajduje się on najczęściej po lewej stronie szyi w okolicach karku lub między łopatkami. Dla zwierzęcia jest on zupełnie niewyczuwalny i nie sprawia wrażenia dyskomfortu. 

Forma ta pozwala na odnalezienie oraz identyfikację zagubionego zwierzęcia. Numer można odczytać za pomocą specjalnego skanera, który wysyła fale radiowe do czipa. W efekcie do skanera przekazywany jest indywidualny kod.

Numer identyfikacyjny może odczytać lekarz weterynarii, pracownik schroniska, straży miejskiej lub inny pracownik gminny odpowiedzialny za opiekę nad zwierzętami.

Czipowanie psa to koszt w granicach 50-150 zł. W cenę wliczona jest już usługa oraz samo urządzenie.

Rejestracją psa w systemie zaraz po jego zaczipowaniu zajmuje się weterynarz, uzupełniając przy tym również dane właściciela. Niestety rejestrów jest wiele i nie ma jednej ogólnodostępnej bazy. Najlepiej wpisać zwierzę w jak największej ilości systemów, ponieważ ułatwi to późniejszą identyfikację. Wpisem do pozostałych zbiorów możesz zająć się samodzielnie. Dostępne są spisy miejskie, gminne, ogólnopolskie, europejskie, a nawet światowe.

Bazy, z których najczęściej korzystają właściciele zwierząt to:

Polskie bazy

 • safe-animal.eu
 • cbdzoe.pl

Europejskie bazy

 • identyfikacja.pl
 • europetnet.com
żarówka
CIEKAWOSTKA

W Polsce nie ma obowiązku czipowania zwierząt, ale jest to konieczne, jeśli planujesz wyrobić paszport swojemu pupilowi. Większość schronisk nie wydaje psów bez wszczepienia im takiego urządzenia. Część gmin prowadzi również akcje dotyczące czipowania zwierząt, dzięki czemu możesz zrobić to za darmo.

Dodatkowe wymogi niektórych państw

Niektóre kraje mają również swoje indywidualne wymagania, których musisz przestrzegać, jeśli chcesz wjechać na ich teren z pupilem. Przed podróżą zapoznaj się z dokładnymi wytycznymi kraju, do którego wyruszasz. Z czym możesz się spotkać?

Dodatkowe nakazy i zakazy w innych krajach:

 • na teren Anglii, Francji, Węgier oraz Malty nie można wwozić psów, których rasy uznane są za niebezpieczne, a należą do nich:
 • amerykański pit bull terrier, 
 • pies z Majorki, 
 • pies kanaryjski, 
 • dog argentyński, 
 • buldog amerykański,
 • anatolian karabash, 
 • rottweiler, 
 • akbash dog, 
 • tosa inu,
 • owczarek kaukaski,
 • moskiewski stróżujący.
 • jeśli wybierasz się do Norwegii, Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii lub na Maltę, musisz posiadać zaświadczenie o profilaktyce przeciwko tasiemcowi,
 • w Szwecji szczepienie przeciwko wściekliźnie musi być wykonane szczepionką, która została zatwierdzona przez WHO,
 • Norwegia zabrania wwożenia psów i kotów, które nie mają właściciela, są przeznaczone do adopcji, pochodzą ze schronisk lub domów tymczasowych.

Jeśli planujesz wyjazd do krajów, które nie należą do UE, również koniecznie zapoznaj się z wymaganiami danego państwa. Procedura w większości z nich wygląda inaczej. Niektóre nie żądają okazania paszportu, natomiast obowiązują tam inne kluczowe i niespotykane w pozostałych krajach zasady.

Jak wygląda przewóz zwierząt poza granice UE? Z czym możesz się spotkać?

 • Jeśli podróżujesz do Chin z psem, po przylocie konieczne będzie odbycie przez niego 30-dniowej kwarantanny, a jeśli kiepsko zniesie podróż samolotem, zostanie skierowany na badania, za które będziesz musiał zapłacić,
 • W USA niektóre kraje wymagają orzeczenia lekarskiego, które potwierdza szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonane co najmniej 30 dni przed wjazdem,
 • Wjazd do Indonezji z psem jest dość uciążliwy, najważniejsze dokumenty jakie musisz posiadać to rekomendacja oraz licencja importowa, a na lotnisku konieczne jest również opłacenie cła, które zazwyczaj znacznie przekracza wartość zwierzęcia.

Podróżowanie z psem a różne środki transportu

Podróż z pupilem może odbywać się w różnej formie, ale jak to wygląda w praktyce?

Podróż autem

Ten środek transportu jest najprzyjemniejszy dla właściciela oraz dla zwierzaka. Plusem takiego rozwiązania jest chociażby możliwość postoju w dowolnym momencie podróży i po prostu fakt, że pupil jest obok nas i mamy go ciągle na oku. Sami decydujemy o długości trasy, ilości i czasie przerw oraz wygodzie naszego towarzysza.

Podróż autobusem

Jeśli planujesz wybrać się z psem w podróż autobusem, możesz spotkać się z odmową ze strony niektórych przewoźników. Nie każdy z nich chce, aby pupil był gościem ich pojazdu. Z reguły małe psy nie stanowią problemu. Te dużych rozmiarów spotykają się niestety z częstą odmową. Jeśli kierowca pozwoli przewieźć zwierzę lepiej, dla jego własnego bezpieczeństwa, przewozić go w transporterze.

Podróż pociągiem

Ten środek transportu zazwyczaj nie stanowi problemu. Najbezpieczniej jest przewozić psa w odpowiednim transporterze, na smyczy, a konduktor może również poprosić Cię o założenie mu kagańca.

Podróż statkiem

Psi towarzysze na statku to częsty widok i nie stanowi to zaskoczenia. Zazwyczaj konieczne jest jednak wykupienie odpowiedniego biletu oraz ewentualnie założenie psu kagańca czy trzymanie go na smyczy.

Podróż samolotem

Latanie z psem również jest możliwe. Pupile małych rozmiarów często mogą przebywać w kabinie razem z właścicielem. Psy większych ras muszą odbyć swoją podróż w luku bagażowym lub w specjalnych kontenerach, co może być dość stresujące dla samego zwierzęcia, jak i jego właściciela. Jeśli wybierasz ten środek transportu, musisz pamiętać o tym, aby podczas rezerwacji biletu wykupić przejazd również dla swojego zwierzaka.

lista

Podsumowanie

 • Paszport wydawany jest wszystkim psom, kotom oraz fretkom, jeśli planujesz wyjazd poza granice Polski. Oprócz wystawienia paszportu konieczne jest wszczepienie czipa, wykonanie wymaganych szczepień oraz innych profilaktycznych środków zdrowotnych.
 • W każdym kraju występują inne procedury dotyczące wwozu zwierząt. Przed podróżą koniecznie zapoznaj się z dokładnymi wytycznymi danego kraju, aby nic Cię nie zaskoczyło.
 • Po wstrzyknięciu czipa pod skórę zwierzęcia, konieczne jest zarejestrowanie tej informacji w odpowiednich systemach, aby ułatwić późniejszą identyfikację w przypadku zaginięcia pupila. Wyróżnia się bazy miejskie, gminne, ogólnopolskie, europejskie, a nawet światowe.
 • Czipowanie zwierzęcia jest odpłatne, ale niektóre gminy prowadzą specjalny program poświęcony znakowaniu zwierząt, dzięki czemu możesz zrobić to zupełnie za darmo.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
W jakich sytuacjach wyrobienie paszportu dla psa jest konieczne?

Wystawienie takiego dokumentu wymagane jest, jeśli planujesz podróż poza granice Polski. Jeśli jest to wycieczka na terenie naszego kraju – nie masz obowiązku wyrobienia paszportu dla swojego pupila.

Kto może wyrobić paszport dla psa?

Wystawieniem dokumentu potrzebnego do podróżowania z psem zajmuje się wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz weterynarii. Nie każdy weterynarz ma uprawnienia do wyrobienia paszportu, a dokładna lista takich specjalistów znajduje się na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Jaki jest łączny koszt wyrobienia paszportu dla psa?

Koszt samego dokumentu to 100 zł, ale należy doliczyć opłatę za wykonanie ewentualnych szczepień, dodatkowych badań czy wszczepienie czipa.

Czy wszczepienie czipa jest konieczne?

Tak, wprowadzenie takiego urządzenia pod skórę to jedno z podstawowych wymagań dotyczących paszportu. Jest to natomiast bezbolesne i niewyczuwalne dla zwierzęcia, a przy okazji pomoże to zidentyfikować pupila, kiedy się zgubi.