Ostatnia aktualizacja: 19 lipca 24 Autor: Karolina Dziurka

Planujesz zagraniczny wyjazd z rodziną? Pamiętaj o wyrobieniu paszportu dla swojego dziecka!

Dni stają się cieplejsze, więc sprzyja to rozmyślaniom o wakacyjnych podróżach. Jeśli myślisz o wyjeździe za granicę, sprawdź, czy masz wszystkie potrzebne dokumenty, ponieważ na ich odbiór możesz chwilę poczekać. Twoje dziecko również będzie potrzebowało paszportu. Jak wygląda ta procedura w praktyce?

paszport dla dziecka
Spis treści
 1. Jak wygląda procedura złożenia wniosku o uzyskanie paszportu dla dziecka?
 2. Co musisz przygotować, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu dla swojego dziecka?
 3. Ile zapłacisz za wyrobienie paszportu dla dziecka? W jakich sytuacjach możesz liczyć na zniżkę lub zwolnienie z opłaty?
 4. Jak długo czeka się na odbiór paszportu?
 5. Jaką ważność ma paszport dla dziecka?
 6. Jeśli wybierasz się na wakacyjny wyjazd z dzieckiem, zadbaj również o jego ochronę!

Jak wygląda procedura złożenia wniosku o uzyskanie paszportu dla dziecka?

Jeśli wyruszasz z dzieckiem w podróż po krajach Unii Europejskiej, konieczne jest wyrobienie dla niego paszportu lub dowodu osobistego. Kiedy planujesz wyjazd poza UE, wówczas jedynym dokumentem potwierdzającym tożsamość Twojego dziecka jest paszport.

Wniosek możesz złożyć w urzędzie lub przez internet za pośrednictwem portalu Gov.pl, logując się przy pomocy:

 • profilu zaufanego,
 • e-dowodu,
 • bankowości elektronicznej, 
 • aplikacji mObywatel.

UWAGA!

Wniosek internetowy możesz złożyć tylko dla dziecka do 12. roku życia.

Konieczna do złożenia wniosku jest zgoda matki, ojca, opiekuna prawnego lub kuratora dziecka, którą również można złożyć internetowo lub w placówce. Możesz zrobić to przed lub po złożeniu wniosku o paszport.

UWAGA!

Zgoda nie jest wymagana, jeśli matka lub ojciec: 

 • są pozbawieni władzy rodzicielskiej, 
 • mają ograniczoną lub zawieszoną władzę rodzicielską w zakresie zezwolenia na wydanie paszportu,
 • nie mają możliwości wyrażenia zgody.

Wówczas odbywa się to na podstawie orzeczenia sądu rodzinnego.

Dokumenty potrzebne do wyrażenia zgody na wydanie paszportu to:

przez internetw urzędzie
dane do logowania,
potwierdzenie, że jesteś opiekunem prawnym (kiedy wyrażasz zgodę jako drugi opiekun),
potwierdzenie informujące o zakresie władzy rodzicielskiej, jeśli została ona zawieszona lub ograniczona pod względem wyrażania zgody na wydanie takiego dokumentu,
w wyjątkowych sytuacjach orzeczenie sądu rodzinnego.
wypełniony formularz (jeśli dokumenty wysyłasz pocztą tradycyjną, dołącz również notarialne poświadczenie podpisu),
dokument tożsamości,
potwierdzenie, że jesteś opiekunem prawnym (kiedy wyrażasz zgodę jako drugi opiekun),
potwierdzenie informujące o zakresie władzy rodzicielskiej, jeśli została ona zawieszona lub ograniczona pod względem wyrażania zgody na wydanie takiego dokumentu,
w wyjątkowych sytuacjach orzeczenie sądu rodzinnego.
przykład
UWAGA!

Pamiętaj, że jeśli składasz wniosek w urzędzie, a Twoje dziecko jest w wieku od 5 do 18 lat, koniecznie musi być z Tobą podczas dopełniania formalności! W przypadku dzieci do 5 lat oraz kiedy odbierasz już gotowy paszport – nie jest to konieczne.

Co musisz przygotować, aby złożyć wniosek o wydanie paszportu dla swojego dziecka?

Zanim udasz się do urzędu, zapoznaj się z tym, jakich dokumentów potrzebujesz. Poniższe punkty opisują, co musisz ze sobą zabrać:

 • zdjęcie (kolorowe, wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku, fotografia powinna przedstawiać naturalny wygląd twarzy i głowę skierowaną na wprost),
 • potwierdzenie opłacenia wniosku,
 • zgodę drugiego rodzica z notarialnym poświadczeniem podpisu,
 • Kartę Dużej Rodziny – jeśli posiadasz,
 • dokument, który określa zakres władzy rodzicielskiej, jeśli rodzic jest jej pozbawiony lub została ona ograniczona,
 • w wyjątkowych sytuacjach orzeczenie sądu rodzinnego – jeśli rodzice nie mogą się porozumieć lub nie można uzyskać zgody jednej ze stron.

Ile zapłacisz za wyrobienie paszportu dla dziecka? W jakich sytuacjach możesz liczyć na zniżkę lub zwolnienie z opłaty?

Wysokość stawki za złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka różni się w zależności od jego wieku. Dokładne kwoty, ulgi i sytuacje, w których występuje zwolnienie z opłaty, znajdziesz w tabeli poniżej. Nie ma znaczenia, czy składasz wniosek w urzędzie, czy internetowo, ponieważ w obu przypadkach cena jest taka sama. Jeśli formalności załatwiasz przez portal Gov.pl, płatność również realizowana jest w formie internetowej – za pomocą przelewu. Kiedy składasz wniosek paszportowy w urzędzie, opłatę należy uiścić w kasie placówki, choć wszystko zależy od punktu paszportowego. Niekiedy możliwe jest dokonanie płatności przelewem i dostarczenie potwierdzenia. Dokładne wytyczne znajdziesz na stronie punktu paszportowego.

dziecko do 5 latdziecko w wieku od 5 do 12 latdziecko powyżej 12. roku życiazwolnienie z opłaty
30 zł, a jeśli dziecko ma Kartę Dużej rodziny, opłata wynosi 15 zł 30 zł, a jeśli dziecko ma Kartę Dużej rodziny, opłata wynosi 15 zł 70 zł, a jeśli dziecko ma Kartę Dużej rodziny, opłata wynosi 35 złjeśli dziecko przebywa w zakładzie opiekuńczym lub domu pomocy społecznej, a wyjazd związany jest z operacją lub długotrwałym leczeniem,
jeśli paszport posiada wadę techniczną.

Jeśli wniosek o wydanie paszportu chcesz złożyć za granicą, informacje o wysokości opłaty otrzymasz od znajdującego się tam polskiego konsulatu.

Jak długo czeka się na odbiór paszportu?

Na odbiór dokumentu czeka się zazwyczaj około miesiąca od momentu złożenia wniosku. Podczas załatwiania formalności urzędnik powinien poinformować Cię, jaki jest aktualny czas oczekiwania. 

Poprzez portal Gov.pl możesz sprawdzić, czy paszport jest już gotowy do odbioru. Wystarczy, że wpiszesz numer wniosku paszportowego, który znajduje się na potwierdzeniu otrzymanym po załatwieniu wszystkich formalności.

żarówka
CZY WIESZ, ŻE…

W pilnych i uzasadnionych sytuacjach możesz złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego. Wyrobienie takiego dokumentu zajmuje kilka dni roboczych, a okres ważności to maksymalnie 365 dni.

Paszport może odebrać osoba uprawniona, czyli matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator. Ważne jest, aby przedstawić dokument potwierdzający tożsamość opiekuna i poprzedni paszport dziecka, o ile został wydany, aby urzędnik mógł oznaczyć jego nieważność w systemie.

Jaką ważność ma paszport dla dziecka?

Okres ważności paszportu uzależniony jest od wieku dziecka. Dokładną datę znajdziesz w dokumencie. 

Tabela poniżej przedstawia termin ważności dokumentu w zależności od wieku dziecka:

wiekważność
dzieci do 5 lat5 lat
dzieci w wieku od 5 do 12 lat5 lat
dzieci powyżej 12. roku życia10 lat
Źródło: Gov.pl

Jeśli wybierasz się na wakacyjny wyjazd z dzieckiem, zadbaj również o jego ochronę!

Oprócz dopełnienia samych formalności związanych z podróżą zadbaj też o odpowiednią ochronę i bezpieczeństwo swojego dziecka. Nieważne, jak długo trwa wyjazd, pomoc i opieka medyczna mogą się przydać w każdej sytuacji. 

Na wakacyjnych wyjazdach dobrze sprawdza się Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Obejmuje ona kraje należące do UE oraz EFTA i gwarantuje bezpłatne leczenie oraz pomoc medyczną w placówkach publicznych. Wyrobienie takiej karty jest bezpłatne.

Samo EKUZ nie zawsze jednak jest wystarczające, np. kiedy trzeba skorzystać z placówki prywatnej. Dlatego warto przemyśleć opcję dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. W tabeli poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji z różnym zakresem i ceną. Oferty obejmują 8-dniową podróż do Wielkiej Brytanii nastawioną na wypoczynek i zwiedzanie. Ochrona dotyczy dziecka do 17. roku życia i obejmuje koszty leczenia, NNW, OC oraz ubezpieczenie bagażu, choć dokładny zakres możesz dowolnie modyfikować.

towarzystwo ubezpieczeniowezakrescena
AXA Partnerskoszty leczenia: 600 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
49,92 zł
UNIQAkoszty leczenia: 750 000 zł
NNW: 50 000 zł
OC: 250 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 3 000 zł
71,81 zł
Generalikoszty leczenia: 500 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 100 000 zł
ubezpieczenie bagażu: 2 000 zł
73 zł
Źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych Mubi
lista

Podsumowanie

 • Do złożenia wniosku o wydanie paszportu dla dziecka potrzebny jest przede wszystkim uzupełniony formularz, zgoda drugiego rodzica lub opiekuna, zdjęcie oraz potwierdzenie opłaty paszportowej. Jeśli posiadasz Kartę Dużej Rodziny również konieczne będzie jej przedstawienie. Dzieci powyżej 5. roku życia również muszą być przy tym obecne.
 • Twój paszport powinien być gotowy w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Tak naprawdę wszystko zależy od ilości zgłoszeń. Podczas złożenia wniosku urzędnik poinformuje Cię, jaki jest szacunkowy czas oczekiwania. Status dokumentu możesz również sprawdzić poprzez portal Gov.pl.
 • Pamiętaj, że do odbioru dokumentu potrzebny jest Twój dowód osobisty oraz poprzedni paszport dziecka, o ile był wydany, aby urzędnik mógł anulować go w systemie. Przy odbiorze dziecko nie musi być już obecne.
 • Podczas zagranicznego wyjazdu zadbaj również o ochronę i bezpieczeństwo swojego dziecka. Zastanów się nad wykupieniem ubezpieczenia na podróż. Zapewni ono pomoc, kiedy konieczna będzie wizyta u lekarza lub hospitalizacja.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Kiedy dziecku potrzebny jest paszport?

Wyrobieniem paszportu dla dziecka należy zająć się wtedy, gdy planujesz podróż poza Polskę – mowa tu o krajach europejskich oraz tych poza tym obszarem. W UE dziecko może podróżować również na podstawie dowodu osobistego.

W jaki sposób można złożyć wniosek o wydanie paszportu dla dziecka?

Formalności możesz dokonać przez internet lub w urzędzie, poprzez złożenie odpowiedniego wniosku i dołączenie zdjęcia. W przypadku dzieci konieczna jest również zgoda drugiego rodzica, opiekuna prawnego lub kuratora. A jeśli Twoje dziecko jest w wieku od 5 do 18 lat, musi być obecne podczas składania dokumentów.

Czy paszport dla dziecka jest ważny tak długo, jak w przypadku osoby dorosłej?

Nie zawsze. Okres ważności paszportu zależy od wieku dziecka. Do 12. roku życia dokument ważny jest przez 5 lat. Dzieci powyżej tego wieku otrzymują go już z 10-letnim terminem ważności. Dokładną datę znajdziesz w paszporcie.

Jaki jest koszt wyrobienia paszportu dla dziecka?

Cena wystawienia takiego dokumentu w Polsce zależy od wieku dziecka. Do 12 lat jest to koszt w wysokości 30 zł, a z Kartą Dużej Rodziny 15 zł. Za starsze dziecko zapłacisz 70 zł, a z Kartą Dużej Rodziny 35 zł. Zwolnione z opłaty paszportowej są dzieci przebywające w zakładzie opiekuńczym lub domu pomocy społecznej, których wyjazd związany jest z operacją lub długotrwałym leczeniem oraz dzieci, których paszport ma wadę techniczną.