Ostatnia aktualizacja: 17 lipca 24 Autor: Rafał Gliński

Łotwa – przewodnik dla turystów. Odkryj uroki tego bałtyckiego klejnotu!

Myślisz o podróży do kraju pełnego nieodkrytych skarbów, o fascynującej historii i malowniczej przyrodzie? Republika Łotewska nad Morzem Bałtyckim to właśnie takie miejsce! Ten przewodnik turystyczny po Łotwie pomoże Ci bliżej poznać najpopularniejsze atrakcje i niezwykłe zwyczaje Łotyszy. Wkrocz na Bursztynowy Szlak i poznaj jego bogactwo, a nie pożałujesz!

ryga
Z tego artykułu dowiesz się:
 1. Jak dotrzeć na Łotwę?
 2. Co zwiedzać na Łotwie?
 3. Jakie ubezpieczenie zabrać na Łotwę?

Co powiesz na wakacje 2024 na Łotwie? Sprawdź nasze propozycje atrakcji i poznaj cenne wskazówki, co zwiedzić podczas pobytu w tym bałtyckim kraju. Tutaj znajdziesz przydatne porady dla turystów z Polski. Dowiedz się, co Cię tam czeka i zaplanuj wspaniałą podróż na Łotwę!

Wyjazd na Łotwę – najważniejsze informacje

Wśród wakacyjnych destynacji dominuje kierunek południowy. Aby dotrzeć na Łotwę, trzeba skierować się w przeciwną stronę – na Północ Europy, a dokładniej – północny wschód. Nizinne państwo łotewskie jest średniej wielkości. Powierzchnię 64 589 km² zamieszkuje 1 842 226 obywateli (dane z 2022 r.). Językiem urzędowym jest łotewski przypominający w brzmieniu litewski.

żarówka
Warto wiedzieć

Wiza na Łotwę nie jest potrzebna. Wystarczy ważny dowód osobisty lub paszport. Łotwa jest w strefie Schengen, dlatego na granicy z innymi państwami członkowskimi (Litwą i Estonią) nie ma kontroli granicznych.

Jak dojechać na Łotwę?

Do Łotwy można szybko dostać się z Polski. Stolica państwa – Ryga oddalona jest od granicy polsko-litewskiej o raptem 360 km. Dojazd z Suwałk do łotewskiego miasta stołecznego zajmuje niespełna 5 godzin. W tym czasie pokonuje się 384 km m.in. przez łotewskie Kowno i Poniewież, w których można się zatrzymać na postój i w międzyczasie zwiedzić.

żarówka
Ciekawostka:

Ryga jako jedyne miasto w Europie posiada świątynie 5 różnych wyznań.

Więcej informacji na temat dojazdu i łotewskich przepisów drogowych, znajdziesz w artykule: “Łotwa – przewodnik dla kierowców”.

Łotwa – co warto zobaczyć?

Bauska

Zwiedzanie Łotwy najlepiej rozpocząć już w drodze do stolicy, niedługo po przekroczeniu granicy litewsko-łotewskiej. Jest tam niewielka miejscowość Bauska, w której znajduje się zamek krzyżacki Bauskenberg. Twierdza wzniesiona została u styku rzek Niemenek (Mēmele) i Musza (Mūsa), które łączą się tworząc Lelupę.

żarówka
Ciekawostka:

W 1561 r. Bowsk wraz z Inflantami został przyłączony do Rzeczypospolitej. W 1584 r. połączono ze sobą osadę zamkową Bauska i Vairogmiests.

XV-wieczny Zamek Bowski (łot. Bauskas Pils) częściowo składa się z ruin dawnych fortyfikacji oraz pałacu zbudowanego później.

Ryga – secesyjna stolica i perła Łotwy

Największym ośrodkiem miejskim w kraju jest stołeczna Ryga (łot. Rīgi). To również miasto portowe położone przy ujściu rzeki Dźwiny do Bałtyku w Zatoce Ryskiej. Zabytki Starego Miasta wpisane są na listę UNESCO – większość z nich utrzymana jest w stylu architektury secesyjnej. Wąskie uliczki z kolorowymi kamieniczkami oczarowują odwiedzających.

żarówka
Ciekawostka:

Rygę zamieszkuje ok. 605 000 osób (dane z 2022 r.). To największe miasto w krajach bałtyckich.

Przez miasto wiedzie Europejski Szlak Gotyku Ceglanego. Na Starym Mieście można natknąć się na elementy pierwotnej, gotyckiej zabudowy. Ryga klimatem przypomina nieco Gdańsk. W Rydze znajduje się wiele muzeów, kawiarni i restauracji, które zaspokoją nawet najbardziej wysublimowane gusta.

Najważniejsze atrakcje turystyczne w Rydze:

 • zamek w Rydze (z 1330 r.) – pełni obecnie rolę oficjalnej siedziby prezydenta Łotwy;
 • Baszta Prochowa;
 • Brama Szwedzka;
 • Sejm w Rydze – dawny Dom Rycerzy Inflanckich;
 • targ centralny Centrāltirgus;
 • Plac ratuszowy (Rātslaukums) z pomnikiem Rolanda
 • ratusz w Rydze;
 • Dom Bractwa Czarnogłowych;
 • Dom Kotów (Kaku nams);
 • Łotewskie Muzeum Etnograficzne;
 • park leśny w dzielnicy Mežaparks;
 • Wieżowiec Akademii Nauk Łotwy;
 • Pomnik Wolności;
 • Ryska wieża radiowo-telewizyjna – najwyższa w UE;
 • Trzej Bracia;
 • Ulica Alberta w Rydze;
 • gmach Biblioteki Narodowej Łotwy.

Jurmała – nadmorska oaza

Aby zaznać chwili oddechu od wielkiej aglomeracji, można udać się do Jurmały (łot. Jūrmala). To popularny nadmorski kurort, który tworzą długie, piaszczyste plaże nad Morzem Bałtyckim. Miejsce to jest wprost stworzone do aktywnego wypoczynku w wodzie i leniwego wylegiwania się w słońcu. Drewniane wille z początku ubiegłego stulecia dodają tej letniskowej miejscowości uroku, a okoliczne lasy dębowe zapraszają do wycieczek pieszych i rowerowych.

Park Narodowy Gauja – przyroda w pełnej krasie

Gauja to najstarszy park narodowy na Łotwie i zarazem największy na terenie krajów bałtyckich. Ma powierzchnię blisko 920 km² i gwarantuje wypoczynek na łonie natury podczas leśnych wędrówek. Zobaczysz tam m.in.:

 • malownicze doliny;
 • skalne klify w okolicy Cēsis;
 • zamek Turaida;
 • Górę Gutenberga.

Park oferuje wiele zróżnicowanych tras spacerowych i rowerowych, które umożliwią Ci odkrycie piękna Łotwy z przyrodniczej strony. Każdy może dobrać poziom trudności szlaku do swoich możliwości i znaleźć trasę idealną dla siebie.

Kieś – mistyczne miasto

Kieś (łot. Cesis) to niewielkie miasteczko, leżące nad rzeką Gauja zlokalizowane na wschodzie Łotwy, to mistyczne miejsce o bogatej historii. Zamek Cesis jest jego główną atrakcją i zapewnia wspaniałą panoramę okolicy. Miłośnicy historii powinni także odwiedzić Muzeum Historyczne w Cesis, które mieści się w Nowym Zamku. Goście mogą tam zgłębić tajemnice przeszłości tego regionu Łotwy.

Najciekawsze zabytki w Kiesi:

 • Zamek gotycki – siedziba polskich starostów.
żarówka
Ciekawostka:

W 1777 r. zamek wraz z otoczeniem przejął hrabia Sievers. W oparciu o wschodnią basztę zamku wzniesiona została nowa rezydencja magnacka – tzw. Nowy Zamek. W 1949 r. budynki stajni i wozowni Nowego Zamku stały się siedzibą Muzeum Historycznego.

 • Kościół gotycki pw. św. Jana z 1284 r. – jedna z płyt nagrobnych upamiętnia biskupa Andrzeja Patrycego Nideckiego;
 • pozostałości murów obronnych;
 • browar „Cēsu alus darītava” – najstarszy na Łotwie wzniesiony w 1878 r. na bazie dawnego, pamiętającego jeszcze czasy wojen inflanckich.

Kuldyga – romantyczna i malownicza (wodospad Ventas Rumba)

Kuldyga (łot. Kuldīga) to niewielka miejscowość położona w zachodniej części kraju i zarazem stolica historycznej krainy Kurlandii. Z ostatnich danych wynika, że ma raptem 12 123 mieszkańców. Niska zabudowa drewniana zachowała swój rzemieślniczy charakter od XVIII w. do dziś. Miasto mieści się nad rzeką Windawą o długości 346 km, która w 67% (178 km) przebiega przez Łotwę, a w pozostałej części przez terytorium Litwy. 

żarówka
Warto wiedzieć:

Rzeka Windawa, nazywana też Venta, uchodzi do Morza Bałtyckiego w łotewskim mieście portowym o tej samej nazwie. Jej najdłuższymi dopływami są: Abava, Wyrwita i Varduva.

Główną atrakcją miasta są wodospady rumba Windawy. To najszersze naturalne wodospady w kraju, jak i w całej Europie. Są szerokie na 110 m i wysokie na ponad 2 m.

żarówka
Ciekawostka:

W Kuldydze znajduje się zamek wzniesiony w XIII w. przez inflandzką gałąź zakonu krzyżackiego. We wrześniu 1659 r. twierdza została zajęta przez wojska Rzeczypospolitej.

Pozostałe atrakcje turystyczne w Kuldydze to m.in.:

 • zabytkowy młyn wodny na rzece Alekšupīte (z XIII w.);
 • ceglany most na Windawie (z 1874 r.) – przeprawa o długości 165 m;
 • “domek kata”;
 • kościół św. Katarzyny – luterańska świątynia z bogato rzeźbioną amboną i ołtarzem z XVII w. stworzonym przez Seferemsa Starszego oraz organami z 1715 r.;

Lipawa – Fort Północny

Lipawa to drugie pod względem wielkości miasto portowe na Łotwie po Rydze. Znajduje się tam fort, który jeszcze nie tak dawno był w użyciu przez obce wojska. Do 1994 r. stacjonowali tam żołnierze marynarki sowieckiej, chociaż Łotwa wyszła z ZSRR 3 lata wcześniej.

żarówka
Ciekawostka:

Po II rozbiorze Polski Lipawa była jedynym portem I Rzeczypospolitej.

Port Aleksandra III został wzniesiony pod koniec XIX w. Było to wojenne miasteczko wojskowe pełne fortyfikacji. Po II wojnie światowej dawny port handlowy został włączony do bazy Floty Bałtyckiej ZSRR i bazy okrętów podwodnych. Zamieszkiwana przez 20 tys. ludzi wojskowa Dzielnica Karosta stała się obszarem zamkniętym.

żarówka
Warto wiedzieć:

Port ponownie otwarto dla statków handlowych w 1991 r.

Pozostałe atrakcje turystyczne w Lipawie:

 • kościół św. Anny (z 1587 r.) – z ołtarzem (z 1697 r.) wykonanym przez Serfensa Młodszego i największymi na świecie organami (do XX w.);
 • cerkiew św. Mikołaja (z 1903 r.)
 • latarnia morska;
 • Pomnik żeglarzy i rybaków zaginionych na morzu;
 • hale targowe Pētertirgus;
 • gmach uniwersytetu.

Łotwa – ubezpieczenie turystyczne

Podczas planowania podróży na Łotwę nie zapomnij o innym ważnym aspekcie poza pakowaniem bagaży, rezerwacją noclegu czy wyborem środka transportu. Równie istotną rzeczą jest kwestia bezpieczeństwa. Na zagranicznym wyjeździe w znacznej mierze zapewnia je odpowiednie ubezpieczenie.

żarówka
Warto wiedzieć:

Mimo tego, że Łotwa jest w Unii Europejskiej i na jej obszarze działa Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), nie zapewnia ona wystarczającej opieki medycznej! Uprawnia do skorzystania z absolutnego minimum świadczeń w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Przykład:

3-osobowa rodzina Państwa Bezpieczkowskich wybiera się na weekend zwiedzić Łotwę. W poszukiwaniu najlepszej oferty polisy podróżnej odwiedzili internetową porównywarkę ubezpieczeń turystycznych Mubi. Szukając optymalnej oferty, biorą pod uwagę propozycje z OC w życiu prywatnym, podróżnym NNW i ubezpieczeniem bagażu. Oto, co rozważają:

TowarzystwoZakresCena
ProamaKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 20 000 zł
OC: 100 000 zł
Ub. bagażu: 2 000 zł
56,00 zł
SIGNAL IDUNAKoszty leczenia: 170 416 zł
NNW: 15 000 zł
OC: 127 811 zł
Ub. bagażu: 1 000 zł
57,61 zł
GeneraliKoszty leczenia: 300 000 zł
NNW: 40 000 zł
OC: 50 000 zł
Ub. bagażu: 1 000 zł
61,00 zł
mtu24.plKoszty leczenia: 150 000 zł
NNW: 30 000 zł
OC: 50 000 zł
Ub. bagażu: 2 000 zł
69,00 zł
źródło: kalkulator ubezpieczeń turystycznych mubi.pl [lipiec 2024].

Więcej o wyborze polisy na wyjazd do Republiki Łotewskiej przeczytasz w artykule: “Ubezpieczenie na Łotwę”.

Rozszerzone assistance na Łotwę

Oprócz osobowego ubezpieczenia podróżnego warto nabyć rozszerzony pakiet ochronny polisy na samochód, który zapewni niezbędne wsparcie, jeśli auto odmówi posłuszeństwa setki kilometrów od domu.

ekspert
Ekspert Mubi radzi:

Assistance komunikacyjne występuje nieraz jako rozszerzenie ubezpieczenia podróżnego. Można je nabyć także samodzielnie lub przy zakupie obowiązkowego OC. Najkorzystniej wychodzi pakiet razem z NNW komunikacyjnym i autocasco. Jeśli planujesz w ciągu roku wyjazd własnym autem na Łotwę, sprawdź bogatszy pakiet assistance obejmujący Polskę i Europę oraz limit holowania wynoszący 500 km.

Q&A

Najczęściej zadawane pytania

Wybierz pytanie
specjalista
Jaka waluta jest na Łotwie?

Na terenie Łotwy od 2014 r. obowiązuje waluta euro (EUR). Wcześcniej na Łotwie funkcjonowały łotewskie łaty (LVL).

Co warto kupić na Łotwie i przywieźć do kraju?

Podczas krajoznawczego pobytu na Łotwie warto nabyć coś z tradycyjnych, krajowych wyrobów. Stanowi je biżuteria, a zwłaszcza naszyjniki z bursztynu bałtyckiego. Ceniona jest także lokalna dzianina, ceramika oraz wyroby z wikliny. Narodowym alkoholem jest “Czarny Balsam Ryski” (Rigas Melnais Balzams), czyli tradycyjny likier z ziół. Ten najpopularniejszy trunek na Łotwie warto przywieźć ze sobą jako pamiątkę lub prezent.

Co zjeść na Łotwie?

Kuchnia łotewska w znacznej mierze przypomina polską, a przede wszystkim tę regionalną z północno-wschodnich krańców Polski. Na stołach u Łotyszy królują głównie dania mięsne (np. cepeliny). Narodową potrawą na Łotwie jest szary groszek z bekonem i cebulą.

lista

PODSUMOWANIE

 • Łotwa to kraj, który oferuje więcej atrakcji niż możesz się spodziewać! Odwiedź urokliwe miasta pełne historii i kultury oraz piaszczyste plaże i zielone parki narodowe na Łotwie.
 • Ryga to idealna propozycja na bałtycki city break. Dojedziesz tam samochodem w kilka godzin!
 • Ciesz się spokojną i niezapomnianą podróżą na Łotwę, wybierając odpowiednie ubezpieczenie podróżne i komunikacyjne assistance. Nie zwlekaj i zaplanuj swoją wizytę na Łotwie już dziś!